• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Monster

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
sanoi:
jjoo kerrotko kummiski nistä nuo rensselit sais? en oo löytäny vaikka kuinka ehtii

Kuivankytkimen rensselit? No ne täytyy soveltaa jostain vehkeestä missä sellainen on, mitään valmista KITtiä tuskin löytyy.



Tuossa kytkin on pääasiassa Pasosta.KLIK
 
no voisitko vähän listata suurpiirtein ninkälaista nuutosta pitäs tehä. ja tietääkö joku 750 ja 600 onko kytkin akselin poori sama? ja ja onko kytkin koppan tiiviste pinta saman mallinen?
 
no voisitko vähän listata suurpiirtein ninkälaista nuutosta pitäs tehä. ja tietääkö joku 750 ja 600 onko kytkin akselin poori sama? ja ja onko kytkin koppan tiiviste pinta saman mallinen?
Milläs meinasit pitää ne öljyt pois sieltä kytkimestä?
Helpointa ja halvinta lienee vaihtaa koko kone (tai pyörä) jos sen kuivakytkimen haluaa.
 
Ennen 98, kytkimen työsylinteri oikealla. Tarvii ainakin:

Oikeanpuolinen moottorinposki, sellainen missä on kytkin"rummun/korin" takana iso stefa. Siihen sopiva kytkinkoppa missä on työsylinteri.
Ainakin minun projektissa 750 poski sopi 600 heittämällä.

Kytkinkori (+ hiluja ja hilppeitä) sellainen mistä saa ensiövedon ison rattaan irti. Ensiövedonvälityshän näissä vaihtelee joten pienempikin ratas sattaa mennä uusiksi, pikkuratas on sitten tiukassa.

Kytkinlevyt..? on tuo kytkin ollut kasassa kuivan- ja märänkytkimenlevyillä. toiminta ollut yhtä hyvää (tai huonoa)

Ja sitten vaihteiston kytkinakseli (ainakin vanhassa pikkulohkossa) sehän sitten vaatii lohkon halkaisun.

Ilman tuota kytkinakselin vaihtoa homma olisi jo liian helppo.
Jos työsylinteri on vasemmalla, homma voi olla hel... ei mitään hajua.

Vehkeet paloiksi, talvi on niin pitkä....

ps. silloin kuin tein tuota projektia, mursin käteni ennen vappua ja mopo oli vielä paloina, loppu talvi kesken...
 
jes onko tuo kytkinakseli pasosta?? vaihoit varmaan kytkinakselin sen napapakan takia eikö boori käyny? ja vielä juku joka tietää niin onko ne uus ja vanha kytkinaksela samoja tai eri?
 
Kytkinakseli on pasosta. pooritus taisi olla samallainen. Erona oli ainakin akselin sisäreiän halkaisija.

Ja mikäli oikein muistan pasossa reikä ei ole koko akselin mittainen.

Uudemassa moottorissahan ko. reiässä kulkee kytkimen työsylinterin tanko.

Jossain netin syövereissä on juttu 750 kytkimen muuttamisesta kuivaksi, muistaakseni uudempi lohko.
 
Ebay ostoksille ja osia vertailemaan <a href="http://cgi.ebay.ie/Ducati-Monster-SS-900-Kupplung-komplett-Trocken-916-748_W0QQitemZ370128509782QQcmdZViewIte

mQQptZMotorrad_Kraftradteile?hash=item370128509782&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1301|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318" target="_blank">klik</a>

ja <a href="http://cgi.ebay.ie/DUCATI-900ss-Monster-Kupplungsdeckel-748-916_W0QQitemZ370125352119QQcmdZViewItemQQptZMotor

rad_Kraftradteile?hash=item370125352119&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1301|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318" target="_blank">klak</a>

Eipä linkit toiminu mutta noi: Item number: 370125352119 ja oli muitakin kytkimen hilppeitä joku vaan tais ostaa ne.
 
Mulla olisi vanha käytetty m900 kytkin, eipä vaan taida olla paljon iloa kun on niin kulunut/hajalla...
 
600 sen kytkinlevyt ja välilevyt käy 900 seen ja kytkin navan booritus on sama 600 ja 900 sessa! eli jos jollain on isoa ensiö veto ratasta (m900) niin onko siinä 61hammasta halkasia on noin 14,3
 
Tietokirjoja selaamalla ainoastaan m600 ja m750 -98 ja tuoreemmat ja 750 ss -99 löytyy ensiövälitys 33/61.

Ei kuivakytkin vehkeistä... valitettavasti.

31/62 on melko yleinen kuivissa, muitakin välityksiä on.
31/62 sitä on myös märissä!!! jos siitä mitään apua on.

Lähdeteos: Ducati Belt-Drive Two-Valve Twins
 
jaajuu; kattelin vaan päivämääriä ja oli vähän vanhoja (jonkun kk:n..)

ja tarkoitit siis tosiaan sitä poskea, etkä sitä päällimmäistä koppaa  
idea3.gif
Nyt sitten veikkaan, että vois vaikka käydä..  
smile_org.gif


Kai oot kattellu räjäytyskuvia ducati.com :sta? (tosin 851/888 ei taida löytyä  
biggrin.gif
)
 
Jotenkin sellainen tuntuma, että kytkinmen puoleiset "posket" ovat vaihtokelpoisia (useiden) moottorikokojen välillä.

Onko jo ensiövetoon löytynyt rattaat?
 
no ois kaemnä vai mikä se oli sieltä sais rattaat ja posken 220€ vaan pitää saada muuten pyörä ensi valmiiks et jää kytkin myöhemmälle
 
Back
Ylös