• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mitä tankkilaukustasi löytyy?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kiikkis
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
-avaimet
-lompakko
-puhelin
-tupakit
-sytkäri
-korvatulpparasia
-leatherman
-asperiiniä
-rennietä
-hälärinohituskytkin

Noi nyt oli sellaiset mitä aina mukana.

joskus on
-aurinkolasít
-buranaa
 
Ei oo! taskuu mahtuu tarvittavat vehkeet! tupakat (ISO aski)
Sytytin (mallia mahdollisimman pieni) ja toisee mahtuu just känny ja kortit! Muihi ei viitti laittaa mitää ku painaa paikoja!
gepsii ei tartte! ei suomee eksy tielle ja toiseks akku kestää vartin! heh heh!
Ketjut öljytään 500-1000km välein!
Et öljyjä ei viihti raahaa mukana!
Kiva ku käy rossit (Frendit)

062802moto_prv.gif
 
Niin pienet taskut ajovarusteissa että tankkilaukku lähes aina mukana. Sisältää:
- avaimet
- lompakon
- puhelimen
- navin
- sadevarusteet riippuen kelistä ja matkasta
 
lompakko, kännykkä, eteläsuomen GT kartta. Tupakit + tulet, huulikiilto, hiusharja, viileällä varapaita, helteillä bikinit, energiajuoma, aurinkolasit, nenäliinat
 
tankkilaukku? tää on varmasti niin paljon isompi kuin koko tankki (8,5l) joten en osaa omalle kohdalleni moista kuvitellakaan. satulalaukusta löytyy perustarvikkeet joita yleensä aina tarvii. jesaria, nippusiteitä, rautalankaa, tulppa-avain, varatulpat, tietyt tuumaiset kiintoavaimet, virtakynä, polttimoita etuvaloon, rengasraudat, ruuvarit, pikkunen hylsysarja, akkukaapelit, "varatankki"... näillä pärjää kotikaupungin katuvaloverkoston ulkopuolella.
Unohdit ruuvilukitteen
biggrin.gif
eikös hoodee miehet käytä sitä aika paljon
smile_org.gif
huumoria
tounge.gif
 
Kaikkee ainasäilytettävää romua niin paljon, ettei sinne mahdu kuin yhdet varahanskat ja buffi varsinaisen matkavalmistelun pakkausoperaatiossa.

Pelkkä laukun paksu sadesuoja (aika tarpeeton ollut) ja laukkuun varastoidut turhat kiinnitysremelit ja muutamat muovipussit varalle jalkoihin (saappaat vuotavat kuin seulat) vievät 2/3 10 litran tilasta.

Lisäksi on nuhjaantunutta talouspaperia, likaisia korvatulppia, näkymättömäksi muuttuneita kuitteja, tavaraverkko, muutama kymmensenttinen ja 5-senttinen sekä jossain määrin epämääräistä töhnää, jonka alkuperää on vaikea enää selvittää.

-hh-
 
Virran ulosottopistoke ja kamera.

Lompakko, avaimet ja puhelin kulkee taskussa. Osan päiväreissuvarusteilla pärjäisi viikon reissun helposti.
 
lompakko, avaimet, tupakit ja kännykkä housujen/takin taskuissa... riittää normaalille päivälenkille. Jos lähtee jotain extremeä tekee niin sitte voi kriegan heittää selkään ja laittaa sinne jotain esim. kameraa, karttaa ja vaihtovaatetta tms.

Ketjuja en kyllä viitti päivän lenkillä rasvailla, ne siitä miksikään mene. paskoja ketjuja jos ei muutamaa sataa kilometriä rasvaamatta kestä.
biggrin.gif
Ja jos pyörä sopimuksen sanoo irti tienpäällä niin jääkööt sinne, viitti sen takia kokonaista työkalupakkia mukana roudata. Eikä varsinkaan alkaa pyörää tienposkessa remontoimaan.
 
Normaaleilla päiväreissuilla lompakko, kännykkä ja avaimet taskuissa riittää. Pitemmille reissuille hommasin digijärkkäriä, navin kuoria, Victorinoxia ja taskulamppua varten bags connectionin daypackin. Muuten aika turha kapistus koko tankkilaukku, mutta todella kätevästi sieltä saa kameran ulos kuvaustilanteita varten.
 
Kukaan ei maininnu puhtaita sukkia ja kalsareita. Mulla on aina. Lisäksi myös hammastahna ja hammasharja, deodorantti, usein varat-paita jne.

Kynä ja lehtiö!
 
Se on sit pitempi päiväreissu jos otan tankkilaukun mukaan
- kartta
- juomaa
- kuivattua suolaista naudan lihaa
- kamera
- leatherman
 
Käytössä nykyään vain jos muihin boxeihin ei enää mahdu ja pidemmillä reissuilla jolloin tyrkkään sinne vesipullon, kartan, visiirinpesurätit, sivutukiläpyskän, kameran, talouspaperia, mikrokuituliinan rillien pyyhkimiseen ja varaparistot ämpärisoitinta varten. Onpa siellä joskus ollut työvaatteetkin..
 
Back
Ylös