• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mitä kyykkypyörän jälkeen?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja epv
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Performance ketjuun liittyen: louis lähetti markkinointipostiaan päivä sitten ja mainosti noita ketjuja. Näyttäisi olevan jossain määrin saatavilla heidän verkkokaupassaan, löytyy hakusanalla hpe.
 
A88 sanoi:
Performance ketjuun liittyen: louis lähetti markkinointipostiaan päivä sitten ja mainosti noita ketjuja. Näyttäisi olevan jossain määrin saatavilla heidän verkkokaupassaan, löytyy hakusanalla hpe.

Ilmeisesti taikasana on ketjun pinnoitus eli Tetrahedral amorphous carbon (ta-C), aikaisemmin käytetty ilmeisesti työkaluissa. Jääpä nähtäväksi. Olihan tuo O-rengas- ja X-rengasketjukin aikamoinen harppaus aikanaan. Itse ajelin ketjupeleillä semmoiset 40 tkm yksillä ketjuilla. Enemmän kyllä ollut keppivetoisia.
 
A88 sanoi:
Performance ketjuun liittyen: louis lähetti markkinointipostiaan päivä sitten ja mainosti noita ketjuja. Näyttäisi olevan jossain määrin saatavilla heidän verkkokaupassaan, löytyy hakusanalla hpe.

Reginan tekemiä näyttäisi olevan ja hinta n tuplat normiketjuun. Oletuksena voisi kuvitella, että kestää suunnilleen saman voitelematta kuin normaali voideltuna. Rattaathan kuluvat kuten ennenkin.
 
Aaretti sanoi:
Jep, ehdottomasti raportoin havainnot ketjusta :). Itseänikin tosiaan kiinnostaa, eikö ketjurasvapaskoja enää tarvitse pyyhkiä takavanteesta ja muutenkaan pyörän perästä. Otin muuten pyörään myös lankarullat ihan vanhasta muistista, että saisi ketjut rasvattua ja perän siistittyä... Muttä nyt ei siis pitäisi olla tarvetta siihen.

Ainakin omissa vehkeissä eturatas on antautunut ensimmäisenä. Luulisi että sekin tarvisisi jonkin käsittelyn, nythän se kaipaa vaihtoa 12000-20000 paikkeilla piikkimäärästä riippuen.

Mutta mielenkiinnolla odotetaan rapsaa. Kitiseekö kuivia rattaita vasten jne.
 
Oma miellipiteeni on että koko ketjuratassetin vaihto joka kerta ei ole tarpeellista. Olen sitä mieltä että kulunut eturatas on ketjujen surma (koska se kuluu täysin eripariseksi ketjun ja takarattaan kanssa) ja mahdollisesti ketjujen pesu millä tahansa vettä ohuemmalla. Takaratas ei juuri kulu. Jossain testaushenkisessä videossa oli lopputulemana että kaikki "ketju-cleanerit" löysi tiensä ketun o-renkaiden ohi sisälle liuottamaan ketjusn sisäistä rasvausta. Väitän että uuden eturattaan asennus tarpeeksi usein on paras ketjuhuolto. Takaratas ei juuri kulu. Periaatteessa myös suora ketjulinja on tärkeä, koska jos takapyörä ei ole ole suorassa eturattaaseen nähjen, joutuu ketju vetosuunnassa "kaarelle" jolloin veto kohdistuu enemmän ketun toisen puolen lenkkeihin jolloin oman ajatuksen mukaan ketju kuluu sisäisesti siltä puolelta nopeammin.
 
Samaa mieltä omien kokemusten perusteella, että kuluneen eturattaan tilalle uutta niin käyttöikä tuplaantuu.
 
Rattaiden kuluminen varmaan lisääntyy tuollaisen ketjun kanssa ensinnäkin voitelun puutteen vuoksi, ja sitten sen takia että selkeästi kovempi materiaali syö nopeammin pehmeämpää. Timantti ja teräs vastakkain on huonompi juttu teräkselle. Eturattaan vaihdosta samaa mieltä. Omaankin tuli juuri vaihdettua alkuperäinen kumivaimennettu eturissa, vaikka vähän savottaa oli. Vaihdan eturattaan kerran vuoteen kun en tykkää siitä klonksuvasta fiiliksestä kun siirtyy vedolta moottorijarrulle ja takaisin.

Näkisin että ketjun puhtaus on tärkeää varsinkin pyörässä, jolla ajetaan lujaa pitkiä matkoja. Putsaan ketjun sivut pari kertaa vuodessa teräsharjalla, ja noin kerran viikkoon rätillä. Oletteko koskaan kokeillut ketjua kädellä moottoritieajon jälkeen? Se on kuuma. Mitä puhtaammat ketjun sivut ovat, sitä paremmin ketju jäähtyy ja viileämpänä pyörii. Sellainen kettinki jossa sivut ovat puolisenttisen mustan rasvatöhkän peitossa, käy todella kuumana nopeassa ajossa.

Talvella ostin sellaisen kiinalaisen halvan manuaalisen ketjurasvarin, ihan hyvin on pelannut kun ensin teetti siihen fillariliikkeessä pidemmän käyttövaijerin. Vipu stongassa kaasun vieressä, kun painaa niin öljy tippuu ketjulle ja vain silloin. Ei se mitenkään perinteistä öljyämistä pahemmin peräpäätä sotke vaikka minua siitä varoiteltiin, että kohta sulla on koko pyörä hyvin öljytty kun tuolla truuttaat satasen vauhdissa:D Ihan siisti peli se on. Öljynä halvin 80w-90 peräöljy, mm. Hondan suosittelee juuri sitä.
 
Juuri siksi ketju rasvataan rasvarilla majapaikkaan tullessa, kun vauhtia on vähän ja ketju kuuma.
Tai sillä spraypurkilla siinä majapaikan pihassa ennen ensimmäistä olutta.
 
Sitä juuri on ketjupyörässä jäänyt kaipaamaan että voi sanoa Martalle lähtevänsä rasvaamaan ketjuja ja samalla sitten se kypäräkalja siinä.
 
Tinde sanoi:
Sitä juuri on ketjupyörässä jäänyt kaipaamaan että voi sanoa Martalle lähtevänsä rasvaamaan ketjuja ja samalla sitten se kypäräkalja siinä.

Tuo on niin oleellinen osa harrastusta, että en ehkä oikein syty huoltovapaille kejuille.
 
Aina uusi tuo mukanaan epävarmuutta, muutosta, vastustusta jne.

Varmaan ne pussihousut aikoinaan O-rengasketjulle naureskeli.

Jos 15 vuoden päästä vielä ajetaan moottoripyörillä, jossa on ketju, niin naureskellaan, että oli se aikaa silloin, kun ketjurasvaria täytettiin...:grin:
 
lario sanoi:
Aina uusi tuo mukanaan epävarmuutta, muutosta, vastustusta jne.

Varmaan ne pussihousut aikoinaan O-rengasketjulle naureskeli.

Jos 15 vuoden päästä vielä ajetaan moottoripyörillä, jossa on ketju, niin naureskellaan, että oli se aikaa silloin, kun ketjurasvaria täytettiin...:grin:

Näin on. Mutta niinhän niitä o-rengasketjujakin mainostettiin että ei tarvi rasvata. Hyvähän se on että edes jotain yritetään. Jos ketju ja rattaat kestää saman kuin ennenkin eivätkä kitise ajossa niin mielelläni maksan vähän enemmän. Tosin Louiksella näytti olevan tarjolla vain 525-kokoa, 530 puuttui.
 
Jossain testaushenkisessä videossa oli lopputulemana että kaikki "ketju-cleanerit" löysi tiensä ketun o-renkaiden ohi sisälle liuottamaan ketjusn sisäistä rasvausta.

Tässä videolla https://www.youtube.com/watch?v=UrEpAUi_QKA noin seitsemän minuutin kohdalla testataan tätä. Ainoastaan Motul, Motorex ja kerosiini vuotavat läpi heti, Maxima ja Oxford selvästi myöhemmin ja WD-40, Muc-off, Ipone ja Simple Green (yleispuhdistusaine) pysyivät ulkona. Ipone oli yleisarvosanaltaan testin paras.
 
mielenkiintoinen testi. juuri ketjut ja rattaat vaihtaneena pohdin että kuinkahan usein tuo ketju pitäisi pestä...
mutta ettei mene ihan offtopikiksi; totean vastauksena ketjun aloitukseen että wanhaan tripleen ne ketjut vaihdoin ja mittarissa ties kuinka paljon; eturattaan mutteri oli aika murjotun näköinen; että ainakin 60t. eikä ole vielä juonut kummemmin öljyä kin käyttää tehtaan suosimaa täyssyntistä ölppää.
 
sailstone sanoi:
Tässä videolla https://www.youtube.com/watch?v=UrEpAUi_QKA noin seitsemän minuutin kohdalla testataan tätä. Ainoastaan Motul, Motorex ja kerosiini vuotavat läpi heti, Maxima ja Oxford selvästi myöhemmin ja WD-40, Muc-off, Ipone ja Simple Green (yleispuhdistusaine) pysyivät ulkona. Ipone oli yleisarvosanaltaan testin paras.
Itse olen käyttänyt Motulin tuotteita, luullen niitä hyviksi. Taidanpa lähteä ostamaan Iponea...

Vaikka tässä ollaankin off-topic, niin laitetaan nyt vielä saman tekijän ketjujen rasvaamiseen liittyvä videolinkki:
https://m.youtube.com/watch?v=VnPYdcbcAe0
 
jha sanoi:
Sattuuko olemaan linkkiä tallella ostopaikkaan?

Kyseessä oli Suomen ensimmäinen astronautti. Siis sellaiseksi vakaasti pyrkivä ja lipun ostanut.
Heilalan Vesa. Asuu Haagan tuntumassa. Hänellä oli tallissa niitä muutamia settejä, kävin hakemassa kun oli myynti-ilmoitus. Ihan hyvä oileri jos manuaalisen haluaa, ainoa että jos on iso pyörä niin alkuperäinen vaijeri täytyy korvata pidemmällä esim fillarivaijerilla. Alkuperäinen on muistaakseni 75cm. Tonniäffään sopiva on 105cm.

Edit: tämmöinen se on, näyttää samalta:

https://www.ebay.com/i/323927544287...em497wIkLLHn2Ki36ATgiV7JHchMWGGhoCL08QAvD_BwE
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös