Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Aaretti sanoi:Joo, noin se varmaan menee. MT on vähän ristiriitainen. Tavallaan huligaani, mutta toisaalta myös lähes matkapyörä jopa touring-paketteineen. Mulla oli myös R1 vm 2009 ja sen konehan on MT:ssä. Kyseisestä R1:stä en oikein tykännyt.
Toi Duke ei ole aiemmin oikein puhutellut, muttä tällä viikolla kävin varta vasten kirjastossa lukemassa Biken testejä DukestaHyvinhän tuo näytti pärjäävän. Mulla ei ole Kotareista mitään kokemuksia, mutta ehkä Dukeakin pitäisi harkita. Ainakin testata.
Triple näyttää saavan täällä eniten kannatusta. Eipä mulla Trumppejakaan koskaan ole ollut,...
koistve sanoi:Biken testien lisäksi kannattaa katella esim MCN etc. juttuja tubesta. Niissä tahtoo usein löytyä eri voittajat mitä Biken/Motorradin testeissä. Se, että kumpi palvelee paremmin riippuu tietysti siitä mitä on hakemassa
Tosin molemmissa on tainnut olla yleensä Tuono käressä/suosikkina.
Tässä muutaman vuoden takainen vertailu: https://www.youtube.com/watch?v=bgA-8xui6r4
Ja hieman uudempi: https://www.youtube.com/watch?v=0PBS_f-_k9E&t=2s
Minulla oli MT10SP ja sillä tuli ajeltua rapiat 4tkm. Kaikin puolin hieno ja mahtava pyörä.
Mutta ei sen kanssa sellaista "tämän haluan ehdottomasti pitää" fiilistä tullut.
Moottori on hyvä. Se on tosiaankin jonkinlainen sekoitus V2/V4/R4 tms.
Lähtee vetämään alempaa mitä R4 ja kiertää iloisesti ja soundit on makeat.
V4 kokemusta mulla ei ole joten siihen en osaa verrata.
Ajoasento on aika leppoisa ja tosiaankin sellainen touring-tyyppinen.
Speed Triplessa esim on hieman etukumarampi asento.
Jos uutta lähtisin ostamaan olisi uusi Triple vahvoilla.
Ulkonäkö on hieno ja R3 on mahtava moottori jo 1050cc koossakin.
1200cc vääntö pitäisi melkein käydä kyllä kokeilemassa
Funny part:
Osin halusin SP-mallin sen takia, että saan Öhlinsin alustan.
Hauskinta oli se, etten huomannut ollenkaan sen etevyyttää ja "taikamatto" fiilistä
Loppukesästä ajoin n 2tkm 2006 Triplellä, jonka linkuston laakerointi oli ihan paskana.
Ainut tuntemus oli, että takapää toimii ehkä jotenkin huonosti![]()
. Jostain syystä Duken kohdalla olen hypännyt nopeasti seuraavaan. Pitääpä tutkia kommentit Dukesta uudestaan.
Aaretti sanoi:Jep, kyllä MCN on tuttu. Neeves on ihan päällikkö, muttä fanittaa Tuonoa välillä ihan arveluttavankin paljon. Jostain syystä Duken kohdalla olen hypännyt nopeasti seuraavaan. Pitääpä tutkia kommentit Dukesta uudestaan.
Miksiköhän en ole hirveän yllättynyt tuosta MT-kommentistasi, että ei se aiheuttanut suurta omistamisen iloa? Mulle yksi tärkeimpiä asioita prätkässä on sellainen passion factor tai hauskuuskerroin. Yllättävästi Busa 2005 ja Blade 2007 ovat tossa suhteessa olleet mun kärkipään pyöriä. Nykyinen Bemu on ihan jees, mutta... Toki se uusi 1000r olisi varmasti hieno peli, mutta onkohan liian kliininen?
Joku kirjoitti toisessa ketjussa, että Triple on kuin Porsche 911. Eli vaikka uudistetaan, on se aina hyvin tunnistettavissa muutosten jälkeenkin. Hyvin kiteytetty!![]()
Olisi mahtavaa, jos olisi ahdettu. Suzuki on kyllä niin konservatiivinen, että epäilen. Muuttuva venttiilinajoituskin à la GSX-R olisi oikein kiva.dos-equis sanoi:Turbo vai ei, sekin tässä jännittää![]()
Miikam sanoi:Puhutte Neevesyn tuonomaniasta, mutta mitä vertailutestiä Tuono ei ole voittanut? Sitä jossa ei ole ollut mukana?

PoS sanoi:Olisi mahtavaa, jos olisi ahdettu. Suzuki on kyllä niin konservatiivinen, että epäilen. Muuttuva venttiilinajoituskin à la GSX-R olisi oikein kiva.
Busa on kyllä vähän kyykky, vaikka olis varustettu gorbinin matalalla satulalla. Voihan toki olla että seuraaja onkin friskis-twettis osastoa eli asfaltille suunnattu ”seikkailupyörä”...? Ihan vaan tuota langan otsikkoa lukiessa tuli mieleen, mutta eihän se ensimmäinen kerta ole kun palstalla tuupataan ot:ia lukematta edes langan otsikkoa mihin vastaa, koska mielipide on kovin tärkeä ja sillä saattaa olla ainutlaatuista uutisarvoa...dos-equis sanoi:Suzukilta tulee vastaus probleemaan 5.2.2021. Ehkä, jyrkkä ehkä.
Turbo vai ei, sekin tässä jännittää![]()

epv sanoi:Kovasti näyttää kyllä tie vievän kohti kyykkyä, kun ei noita supernakuja näytä liikkuvan ainakaan omasta mielestä sopivalla hinnalla.
Mitä täällä ollaan mieltä, K6-K8 kilogikseri vai saman ikäluokan R1?![]()
Motoristo sanoi:Busa on kyllä vähän kyykky, vaikka olis varustettu gorbinin matalalla satulalla. Voihan toki olla että seuraaja onkin friskis-twettis osastoa eli asfaltille suunnattu ”seikkailupyörä”...? Ihan vaan tuota langan otsikkoa lukiessa tuli mieleen, mutta eihän se ensimmäinen kerta ole kun palstalla tuupataan ot:ia lukematta edes langan otsikkoa mihin vastaa, koska mielipide on kovin tärkeä ja sillä saattaa olla ainutlaatuista uutisarvoa...![]()

dos-equis sanoi:Gen2 ehkä(jyrkkä ehkä) oli vähän kyykky, uutukainen entistä pystympi mutta tätä ei kannata miettiä.
Oma suositus Suzuki gs500 -99 jos kyykky ei enää innosta![]()
Aaretti sanoi:Terve
Kyykyn vaihtamista nakuun mietitään täälläkin. Nykyinen Bemari S1000rr vm 2011 on ollut viimeisen päälle hieno peli, mutta nyt riisutumpi konepyörä on jostain syystä alkanut polttelemaan.Mielessä ovat pyörineet seuraavat pyörät:
- Speed Triple vm 2016 - 2021
- S1000r vm 2016 - 2021
- MT 10 vm 2017 - 2021
- Tuono vm 2017 - 2021
Eli aika tuoretta ja jopa uutta olen hakemassa. Trumppa ja Bemuhan ovat ihan uusia malleja täksi vuodeksi ja niistä ei taida olla vielä edes testikokemuksia.
Hyviä vinkkejä ja näkemyksiä valintaan otetaan foorumilta mielellään vastaan, kiitos.![]()
Ja se voima; voi herranen aika, kun se tärähtää käyttöön ihan heti, kun kahvaa kääntää
Kawa oli muutenkin tosi miellyttävä tuttavuus kokonaisuutena. Mutta Bemulla siis jatketaan.Aaretti sanoi:endurance-ketju, .
lario sanoi:Sen verran Googlasin, että ei tarvii rasvata.
Koska M Endurance -ketju ei vaadi voitelua eikä kulu, sen kerrotaan tarjoavan kardaania vastaavaa käyttömukavuutta ja huoltovapautta. Tähän kuuluu myös se, että ketjua ei tarvitse pestä tavallisen ketjun tapaan.
Laita ihmeessä sitten raporttia, että miltä ketjut näyttää ja tuntuu 10 000km jälkeen ilman rasvausta.
Täällä on varmaan moni aiheesta kiinnostunut.