Ei ehkä lasketa aivan kesäreissuksi, mutta syyskuun alussa Ameriikan Yhdysvaltoihin. Pyörä tosin laivataan Suomesta sinne, ja sen voinee joutua laittamaan paattiin jo kesällä eli 1-1,5 kk aikaisemmin. Lentorahti turhan suolainen.
Vapaata on sitten toivonmukaan noin 1,5 kk, ja varsinaista suunnitelmaa ei vielä ole, jostain New Yorkin lähistöltä tai kenties jopa Quebecistä Kanadasta aloitettaisiin. Niagara Fallsilla pitää ainakin käydä, ja kovasti olisi hinku länsirannikon suuntaan. Jos kelit sallii, niin Kanadaan myös. Syvä etelä kiinnostaisi niinikään, ja miksei jopa Mexico... mutta aika on rajallinen, pitää valita noista joitakin, kaikkia ei varmasti ehdi tuossa ajassa järkevästi käydä.
Tuuminnan asteella on myös, josko mopedi laivattaisiinkin takaisin kotiin länsirannikolta, jolloin ajamista kertyisi sopivasti vähemmän. Melko megalomaanisen kokoinen paikka tuo Ameriikka, kun rupeaa oikeasti mittailemaan noita etäisyyksiä! Täytyypä toivoa että euron kurssi suhteessa dollariin vaikka hieman vahvistuisi uudestaan ennen retkeä.