• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

minne suuntaatte ensikesän reissunne

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja pulukko
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Taitaa duunin takia mennä kevät Munchenissä, ja pyörä tietysti Suomessa.
nixweiss.gif


Mut takaraivossa raastaa ajatus vuokrata pyörä paikanpäältä ja viettää viikonloput itävallassa...
062802moto_prv.gif
 
Mikä Rautaperseajo tämä on? Karsealta kuulostaa. Mulle riitti SS 1000, mutta tulipahan tehtyä.
smile_org.gif
Kyseessä on G-N 72.

Lisää tietoa löytyy IBA Finlandin sivuilta; ajosuoritukset -> erikoisajot.

Ja jeesustelijoille tiedoksi, ei siinä olekaan mitään järkeä eikä ehdi maisemia katsella, paitsi paluumatkalla.
Eikös rata-ajossa ole vähän sama juttu: jos ajaisi radalla ympyrää vähän hiljempaa niin ehtisi katsella paremmin maisemia...  
eek.gif
tounge.gif
 
Suunnitelmissa Italia ja Gardajärvi. Oltiin tuolla auton kanssa 2006 ja pakko päästä uudelleen  
smile_org.gif
Menomatkan voisi ajella joko via balticaa tai sitten perinteinen Ruotsi. Se houkuttais nopeampana, mutta via balticalla olis Liettuasta eteenpäin uudet maisemat. Toiseen suuntaan vois ajella Ranskan ja Sveitsin kautta ja Dolomiittien/Itävallan kautta toiseen, paluumatkalla Rostockista laivalla Helsinkiin..

Jos sitä veisi "vanhuksen" välimerta katsomaan. Mitenköhän tuollainen kilocebarin kaasarikone toimii 2600+ metrissä?
 
No ny vähä sekopäisenä oon suunnitellu käydä siel Gipraltarilla,
joo ei oo järkevää mutta hullu mikä hullu
omg.gif
, kerran, tai toisen pitää tehdä jotakin missä ei ole järjen haiventakaan, niin ku esmes mun pääs, mutta kokemusta ja uskallusta löytyy enempi kun homolta saunassa!
 
Viimekesänä käytiin Nordkappissa, Länsi-Suomea hätäisesti ylös ja Itä-Suomea alas. Nyt olisi suunnitelmissa kierrellä hieman rauhallisemmin pohjoisessa, jäi monta mielenkiintoista paikkaa näkemättä suomenmaalla.
 
Tuonne pohjoisen suuntaa näillä näkymin suuntaan. Norjaa olis tarkoitus käydä pitkästä aikaa kattomassa. Nordkappissa pitäisi samalla ajolla pysähtyä.
 
Saksan Wacken open airin festareille ollaan kaverin kanssa suunniteltu reissua loppukesästä. Viime kesänä oltiin lentokonella, mutta kyl se ois aika helmee lähtee pyörällä sinne ja takas..
 
Kirkkonummi-Miehikkälä-Mikkeli-Kuusamo-Nordkapp-Norjan kautta Ruotsiin-yötä Ruottissa-Haaparannasta Länsi-Suomen kautta Lapualle-Kirkkonummelle

Suurinpiirtein noin.
 
Heti kohta tossa viikkoa ennen juhannusta ainakin Kuopion Rauhanlahteen tapaamaan japsipyörien omistajia (ja kuulemaan kettuilua  
sad_orig.gif
). Elokuun alussa sitten Oulun Nallinkariin ihastelemaan vanhoja pyöriä Veteraaniralliin. Muita suunnitelmia ei vielä ole, mutta työttömällähän ei muuta ole kuin aikaa, joten mennään mihin milloinkin sattuu huvittamaan. Että näin.
 
Alkukesällä omalla mopolla Bremenin kautta Norjaan ja sitten loppukesällä Chicagosta Rapid Cityn kautta Los Angelesiin vuokrawingillä.

t. pozo

062802moto_prv.gif
 
Norweegia kutsuu viimeistään heinäkuun alussa. Tarkoitus on lähteä tyttären kanssa kolmannelle yhteiselle AAA-luokan reissulle. Kunhan vaan lompakon pohja antaa sopivasti myöten...
tounge.gif

Eikä kuitenkaan repeäis...
crazy.gif
 
Viime kesä rouva ajoi eka kesää ja silloin uskallettiin Pohjois-Norjaan. Nyt olisi tarkoitus ajella vähän Ruotsissa, Tanskassa ja kierrellä Pohjois-Saksaa ja Saksan itäisiä osia. Saksa on monesti ollut vain läpikulkumaa, joten nyt pitäisi tutkia Saksan mutkatiet ja muut paikat paremmin. Entinen DDR on vielä kokonaan näkemättä.
sport05.gif
Autobahnit jätämme varmaan kokolailla rauhaan. Kotilolla on niitä joskus ajettu, mutta ei niiltä mitään näe. Ehkä joku siirtymätaival joudutaan ajamaan.
 
Back
Ylös