• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Minne itä-Suomessa ?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mänä
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

mänä

apumies
Eli kesäkuun alussa n. 20 hlöä, koostuu pääasiassa moottoripyöräilevistä yritysasiakkaista. Ajatuksena ajella itä-Suomen suuntaan. Mihin majoitus yhdeksi yöksi (sapuskat + saunat) ?

Tavoitteena joku kartanohotelli-tyyppinen ratkaisu.

Viime kesänä oltiin Hirvensalmen Satulinnassa ja se oli just se mitä haettiin. Ei vaan viitsi mennä kahta kertaa samaan suuntaan.

Ideoita ?
 
Bomba olis hyvä ja ei Ruunaakaan huono olis, mutta osa porukasta ei jaksa ajaa niin pitkälle.

Ehkä jossain LPR-Imatra-Puumala-Punkaharju-Savonlinna korkeudella olis passeli.
 
KAHECHA !
sport05.gif


Käykö siul tämä , sie näät sen Öllilänki samal ja käet ku ne kukkuu siel !
 
Tossa Korpiselässä alkaa olemaan just se idea, mitä etitään.
Mutta se ajomatka on edelleen osalle liikaa. Ryhmää ajaa ensin Helsinkiin aamulla länsi-rannikolta ja täältä sitten eteenpäin. Joku 250-300 km. Stadista alkaa olla ihan maksimi.
 
Joku 250-300 km. Stadista alkaa olla ihan maksimi.
Pääsekö noilla kilometreillä itään asti? Itse suosittelisin kaakonkierrosta päämääränä LPR.
Aluksi sipoon läpi kohti artjärveä ja kausalaa.. Kouvolasta Haminan vanhaatietä pitkin kohti virolahden museotietä.
Sen jälkeen ohi salpamuseon kohti taavettia ja hiukan matkaa isoa tietä ja käännös lemille. Lemiltä ei ole pitkää matkaa perille. Tuossa reitissä menee koko päivä ja mutkia riittää... Liiaksikin. Reittikartta kertonee enemmän.

Sinänsä tuo lenkki on hyvä, että on kohtia, joissa pystyy oikomaan. Koska tuossa reitissä mutkia riittää... Jos ne rupeaa kyllästyttämään. Ja myöskin jos aikataulu kusee, niin tuossa voi sitä korjata.

Edit2: Toki kysymyshän oli majoituksesta, itse halusin tuoda esiin mukavan mutkaisen reitin, koska luulisin moottoripyöräilevien ihmisten nauttivan mutkaisista reiteistä enemmän, kuin 350 km tylsiä kantateitä pitkin määränpäähän. Majoituksesta ei mulla tarkempaa tietoa ole, kun yleensä Lappeenrannassa olemme yöpyneet hotellissa.
Mutta saimaan rannalta varmaankin löytynee majoitusta joka makuun.

Edit.karttalinkki
 
Mikkelissä Tertin kartano (vanha pääesikunta) mainio hieman kalliimpaan makuun.
Takerrun nyt epäolennaisuuksiin, mutta milloin Suomen armeijan pääesikunta on ollut fyysisesti sijoitettuna Terttiin?

EDIT: Joka tapauksessa hieno ja käymisen arvoinen paikka aivan Mikkelin kupeessa.
no käy paikan päällä kattomas ja kyselemäs jos mie ny muistin komentopaikan tittelin viärin.
 
Mikkelissä Tertin kartano (vanha pääesikunta) mainio hieman kalliimpaan makuun.
Takerrun nyt epäolennaisuuksiin, mutta milloin Suomen armeijan pääesikunta on ollut fyysisesti sijoitettuna Terttiin?

EDIT: Joka tapauksessa hieno ja käymisen arvoinen paikka aivan Mikkelin kupeessa.
no käy paikan päällä kattomas ja kyselemäs jos mie ny muistin komentopaikan tittelin viärin.
No riita poikki...oli esikunta josta puuttui se pää..

-Mikkelin pommituksien jälkeen, 5.1.1940, Terttiin siirtyi tykistönkomentaja Svanström esikuntineen. Jatkosodan aikana päämajan intendentti kenraali Gustafson esikuntineen oli sijoitettuna Terttiin.
 
Olisko Ruokolahti - Puumala välillä mitään? Ruokolahden rantalinna on remontissa vielä tuolloin, se olis ollut aika hyvä
sad_orig.gif
 
Back
Ylös