• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Milloin tuli ruisku eri pyörämerkkeihin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kummisetä
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Päivää,

Ekaa mopoa olen ostamassa, haussa 600cc kyykky ja ruiskukoneella. Pitäisi saada tietää mistä vuodesta eteenpäin eri merkeille tuli ruiskutus käyttöön.

Suzukilla tais olla jo vimevuosituhannen puolella mutta onko kawasakilla oikeasti vasta 2002
crazy.gif


Tää on mun eka postaus joten elekää lynkatko jos on väärä osasto...
biggrin.gif


Ja kiitti kaikille jotka viittii vastata.
 
Kawa taisi olla ensimmäinen japsi missä oli ruisku. 1980 luvun puolenvälin tienoilla tuli GPZ 1100 jossa oli ruisku.
 
Ahaa enpä ois uskonu...

Pyörävaihtoehdot on Kawa 6r, suzuki gsx-r, yamaha r6 ja cbr f-sport tai RR.

Kawasaki olis suosikki mutta suzukilla näyttäis olevan ruisku jo -99 ainakin nettiauton ilmoitusten perusteella.
confused_orig.gif
vai onko ne jälkiasennettuja?
 
Kawa taisi olla ensimmäinen japsi missä oli ruisku. 1980 luvun puolenvälin tienoilla tuli GPZ 1100 jossa oli ruisku.
Malli taisi olla Z 1100 GP eli ruisku-Kawa ja se oli ihan 80-luvun alussa. ´83 tuli jo uusi versio GPZ1100, yksi tyylikkäimpiä japseja kautta aikain. Honda ja Suzuki ruiskuttivat turboissaan ja Jammu milloin lie.
Hondalla oli lisäksi joku juhlavuodenmalli 1200 Wingistä ruiskun kera ja vuosi ilmeisesti ´87.

Bemarin K-sarja esiteltiin ´83 ja Guzzin ruutta tuli 80-luvun lopulla mutta vasta 90-luvun puolella se yleistyi.
 
600 CBR:ssä tuli ruisku 2001. Molemmat f-sport mallit on
ruiskuja (ja myös f-mallit 2001->).

F-sportin seuraajassa eli RR mallissa (2003->) on luonnollisesti
myös ruisku, mutta erilainen kuin noissa f-sporteissa (kaksivaiheinen).
 
Jos noin varhain jo oli ruiskutekniikka niin miksi ihmeessä sporttipyöriin ei niitä laitettu...
Taitaa olla nyt periaate kysymys, että pitää olla ruisku?  
wink.gif


No, eihän siinä mitään. Itsekin olen kaasari pyörillä ajellut. Säädöissään oleva kaasarimopo pelaa kyllä oikein mukavasti, tasaisesti ja vetää hyvin...
Tavallaan
smile_org.gif
Kaasarit on mulle täysin vieraita ni ei sitten tarvii niitä puljailla ja säädellä. Autojen parista tulen niin kaasarit kuulostaa kivikautiselta. Uskoisin ruiskupyörien autojen tapaan olevan tasaisemmin käyviä ja kaasuunvastaavampia ym...moottorit kuitenkin samanlaisia mopossa motin koko vaan ilmaistaan desimaalilla
biggrin.gif
 
Taitaa näissä mopoissa olla niin että vasta nyt alkaa uudet vakioruiskut olla ajettavuudeltaan ja toiminnan tasaisuudellaan kaasareiden veroisia, polttoaineen kulutuksessa ei ehkä vieläkään.

Sinänsä mopoissa kuljetaan se 10-15v jäljessä moottorinohjauksessa, nyt ruiskut alkaa olemaan sillä tasolla mitä autoissa 15v sitten. Päästörajat..
 
Taitaa näissä mopoissa olla niin että vasta nyt alkaa uudet vakioruiskut olla ajettavuudeltaan ja toiminnan tasaisuudellaan kaasareiden veroisia, polttoaineen kulutuksessa ei ehkä vieläkään.

Sinänsä mopoissa kuljetaan se 10-15v jäljessä moottorinohjauksessa, nyt ruiskut alkaa olemaan sillä tasolla mitä autoissa 15v sitten. Päästörajat..
Tarkotatko että jos nyt vaikka verrataan näitä kawasakin -02 ja -03 6R:ää niin tuo vanhempi kaasari(t?) omaava kone olis luonteeltaan ja ajettavuudeltaan parempi?
 
En juuri tuosta kawasakista tiedä, kun en sellaisella ajanut ole. Mutta esim. 600f honda vm. 00(kaasareilla) vrt. -02(ruiskulla) niin kaasareilla vie vähemmän ja toimii tasaisemmin varsinkin moottorijarrusta kaasua avattaessa.
 
Itse itselleni vastaten, ilmeisesti suzukilla on 750 gsx-r:ssä ruisku alkaen -98 ja 600 gsx-r:ssä -01 eteenpäin.

Gsx-r750:seen tuli vuonna 2000 kehittyneempi ruisku "on/off" tyylisen tilalle jota käytettiin sittemmin myös vuonna 2001 gsx-r600:ssa.
 
Pyöräkäytössä tuo ruiskun ongelma ainakin alkuun oli sen lievä on-off luonne. Eli kun moottorijarrutuksen jälkeen avataan kaasua, niin moottori nykäisee terävästi, mikä ei varsinkaan mutkassa ole toivottavaa, voi takanen lipsahtaa alta.
Nykypyörissä ruisku toimii, ehkä keskimäärin paremmin kuin aiemmissa, mutta kannattaa käydä testaamassa esim. tota 636 kawan molempia versioita, niin saa kuvan asiasta.

Kaasutin moottori on perusluonteeltaan ehkä hieman "pehmeämpi", varsinkin alipaine-kaasareita käytettäessä, kun taas ruisku on terävämpi. Molemmat saadaan kyllä toimimaan loistavasti, kunhan säädöt ovat kohdallaan.

Auto- ja pyöräkäytössä ehkäpä suurin ero kaasareilla on se, että yleenstä autossa yksi kaasari antaa polttoaineen useammalle pytylle, kun taas pyörissä on useimmiten joka pytylle oma kaasari.
 
Eka ruisku tuli Kawasakiin vuonna 1980 kahteen malliin, Z 1000 H1 Euroopassa ja jenkeissä Z-1 Classic G1 malliin. Kumpaakaan mallia ei Sumekon kautta tuotu Suomeen, muutama Z-1 Classic malli on rantautunut jälkeenpäin.
1981 tuli Suomeenkin GPZ 1100 B1, 1982 GPZ 1100 B2 sekä sen jälkeen GPZ 1100 A1, A2 ja A3 mallit perättäisinä vuosina, 1984 GPZ 750 turbo tuli myös ruiskulla, kuten Z 1300 malli samana vuonna jota tuotiin aina vuoteen 1989 asti. Noiden jälkeen ruisku katosikin Kawan mallistosta useaksi vuodeksi.
 
Back
Ylös