• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Milloin aiot lopettaa ajokauden?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jansku66
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Oman pyörän vakuutukset ovat ympärivuoden voimassa
062802jumpie_prv.gif
Mut mut.. Pyörän laitoin jo 3vko sitten vajaan kun on tarkoitus korjata katteet kuntoon ensi kevättä varten. Tekniikkapuolikin vaatii aikalailla huolenpitoa. (Oli pakko ostaa, kun halvalla sain) Eli "huonohko" mopo, mutta siitä saa loistavan peli ensi vuodeksi
talktohand.gif


Muijan mopo on pihalla vieläkin
062802moto_prv.gif
ja pakkohan sitä välillä on pieni lenkki heitettävä
smile_org.gif


Ajokausi on aivan liian lyhyt
bawling.gif
nyt saa varoa mustaa jäätä ja lehtiä ja kylmää kylmempää ilmaa
033102ass_1_prv.gif
 
Justiinsa tossa pienen 60 kilsan lenkin heitin ja mukavaa oli.
062802moto_prv.gif
Ei oo ötököitä, aurinko paistaa, eikä tuu hiki kun hetkeksi stoppaa liikennevaloihin.
biggrin.gif
Mutta alkaa jo ensi viikko näyttämään siltä, että kai se olis kohta parempi siirtää pyörä odottelemaan kevättä.
 
Kyllä sitä varmaan viikonloppuna täytyy pestä ja ajella pyörä talvisäilöön. Alkaa oleen sen verran kylmä jo että enään kovin pitkiä lenkkejä pysty ajaan, joten kaippa se on hyvän sään aikana parempi ajaa talvisäilöön. 
sad_orig.gif
 
kyllä se jo lienee siinä ,2viikon päästä olis pitempi vapaa jolloin käyn ajaan vielä lenkin ja sitten huolto + puunaus kavalle ja kova känni + sauna kuskille.

onneksi on tuo crossikoje ,sillä ajan n.kertaviikkoon läpi vuoden ,joten ei juurikaan ahista vaikka ajot kadulla on ajettu .
 
Vesisateilla ei viitsi lähteä liikkeelle, mutta kun kuivaa sattuu niin ajetaan. Nastarenkaat väänsin jo toisille vanteille, niin nekin voi heittää alle tarvittaessa. Sitten kun ei meinaa pysyä pystyssä kahdella renkaalla, pulttaan sivarin kylkeen ja jatkan ajoa läpi talven.
 
Huomenna menee Hilja vaiherikkaan kauden jälkeen talliin unille.
Pesu & öljy sekä suodatin.

Pikkusikari -addiktio loppui alkuviikosta.
Tämä määrittää Hiljan hibernaation (talviuneilu).

Viikko addiktion alkamisen jälkeen keväällä on Hilja ajossa.

Liittynee säähän ja lämpötilaan.

Sisällä en viitti polttaa.

Enkä ajaa...

-jami
 
Tänään taas mopolla töihin ja kausi jatkuu. Työmatka varmaan vaivaiset 5km, mutta kuitekin tuli jopa neljä muuta mopoa vastaan eikä kukaan moikannut ...poliiseja kaikki
tounge.gif


Eiköhän Blade ajeta lämpimään talvisäilöön huollon tiloihin, kun alkaa näyttään siltä, että lunta alkaa tulemaan. Mielellään ennen sitä, kun ei tuolla oikeen voi lumessa ajella.
 
Eilen lähti ja tänään alko syysloma joten ei muuta kun
033102beer_1_prv.gif
ja tutkiin mitä visioita keksii ens vuoteen
 
Tämä on helppo, ympärivuotisella ajelen aina kun on mahdollista, mutta 5 vuotta sitten tapahtuneen kolarin jälkeen lupasin vaimolle lopettaa sen jälkeen kun menee kerralla enemmän kuin 2 luuta poikki. Murtumia ei lasketa.
cool.gif
 
Levolleni laske luojani, ole huppu suojanasi..

Pyörä meni talvilevolle pestynä ja puunattuna tänään 9.10.2009 klo 17.37.

Kevättä odotellessa
bawling.gif
 
Tänään loppui sitten kokonaan kun vaihdoin vielä museopyöräänkin öljyt ja pesin sen ennen taalliin työntöä.
That´s it.
 
Tänään aamupäivällä tuli vietyä mopo talvisäilöön kevättä odottelemaan. Alkaa nuo kelit olemaan jo hiukkasen epävarmoja. Maaliskuussa sitten tod.näk. jatketaan
062802moto_prv.gif
. Kiitos Kawalle mukavasta kesästä!
 
Haikeat hyvästit Hondalle oli eilen, toivottavasti Mp-hotellin porukka pitää pyörästä hyvää huolta.
Kyllä tuo alle +5 keli ja lehdet maassa jarruttaa ajohaluja kummasti. Huhtikuussa sitten taas jatketaan
cool.gif
 
Mä laitoin seisontaan syyskuun viimeinen päivä... Toki täällä etelässä ajokelejä vielä piisais mutta ens kevättä taas odotellessa
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös