• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Millä tupit kiinni..?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kccot
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
nixweiss.gif
Asensin kahvanlämppärit ja muuten kaikki ok..paitsi mitä kamaa laitan tupin ja tangon väliin jotta ei ne pyöri ympäri.
Kokeilin jo Sikaflexiä joka ei toiminut..
Onko siihen olemassa joku oma liima, kerro mikäli kokemusta ja tietoa satuu olevan.
 
Renthalin tuppiliimaa saa esim. OolRaitilta. Tuubin hinta 9 eur ja tuotenumero G101.
 
Halvin ja helpoin ratkaisuhan tuohon on taas sama vanha: töräys spray-maalia tupin sisälle ja kumi paikalleen. Ei maksa juuri mitään jos jonkun purkin pohjalta tilkka löytyy. Värillä ei väliä.
tounge.gif
 
Mä olen käyttänyt tohon tarkoitukseen loctiten tiivisteliimaa. En muista numeroa, mutta semmoista mustaa möhnää se on. Tiivistepinnoilla se on täysin kädetöntä tavaraa, mutta tossa tuppien liimailussa ihan hyvää möhnää. Ei välttämättä kannata rynnätä sitä ostamaan kaupasta tähän tarkoitukseen, mutta jos on ylimääräistä jäänyt, niin se on hyvä vaihtoehto.
wink.gif
 
emännän kaapista hiuslakkapullo ja siitä reilu ruiskaus tupin sisään, liukuu hyvin paikalleen ja pysyy
062802jumpie_prv.gif
 
Eli sama ongelma, Saiton II kahvasarja tuli ja asennusta yritettiin äsken. Ei onnistunut, sillä kaasukahva on liian suuri kaasuholkkiin. Välystä on puolesta millistä milliin. Kahvoissahan on sisällä sellainen kova holkki, joten pitäisi saada sinne jotain matskua täyttämään koloa ja sitten hyvää liimaa tai jotain. Eli se ei ole samanlainen taipuisa kuin normaali kuminen kahvatuppi. Sikaflex kävi täälläkin ensin mielessä, mutta jos ei pidä, niin turha lähteä sotkemaan ja aikaa tuhraamaan, sehän kestää vuorokauden kuivuakin. Vasen kahva oli vähän tiukempi, mutta saisi olla tiukempi sekin.
 
Eli sama ongelma, Saiton II kahvasarja tuli ja asennusta yritettiin äsken. Ei onnistunut, sillä kaasukahva on liian suuri kaasuholkkiin. Välystä on puolesta millistä milliin. Kahvoissahan on sisällä sellainen kova holkki, joten pitäisi saada sinne jotain matskua täyttämään koloa ja sitten hyvää liimaa tai jotain. Eli se ei ole samanlainen taipuisa kuin normaali kuminen kahvatuppi....

Itse asentelin saiton lämppärit omaan mopoon pari viikkoa sitten ja samat oli ongelmat. Kys tupet on kovat ja väljät. Laitoin ensin testiksi vasemman puoleisen tupen kiinni kontaktiliimalla. Viikon päästä palasin tallille ja kahva oli kuin liimattu tangossa.  
tounge.gif
Toin messissä kuitenkin 2k-liimaa, jolla kiinnitin kaasukahvan. Molemmat pysyy kuin tauti ja pois ei taida lähteä ehjänä.

Btw. noi Saitot on aivan loistava sijoitus Louisilta. Itse ostin tarjouksesta 20 eskolla.  
062802jumpie_prv.gif
 
Mitä liimaa oli? Jotai epoksia vai häh? Panit sen koko väljän tilan täyteen sitä?
Juu, epoksi liimaa, araldite merkkistä.

Levittelin liimaa sillai kohtuudella ohjaustangon puoleiseen osaan ja työnsin tupen sievästi paikoilleen. Tein homman kaasukahva tankoon kiinnitettynä ja silloin piti ottaa huomioon, ettei liimaa pääse väärään väliin ja kahvan liikkeet loppuu siihen. Eli runsaan liiman kanssa olisi varmempaa irroittaa kahvan runko tangosta irti ja liimata irrallaan.
 
Jos tuppi on tankoon sopivan tiukka. Asennus onnistuu omien kokemusteni mukaan hyvin esim. asetonilla. Ko. aine liukastaa ensin kahvankumin sopivasti, sekä myös liuottaa kumia joka sitten tarttuupi tankoon. Hyvin on tuolla konstilla pysyneet. Tietysti jos välystä on enempi ei tästä konstista ole apua.
wink.gif
 
MoroMoro!
Varoittava sana tuosta asetonin käytöstä -ihan missä vaan kohdassa- mopoa. Toimii hyvin puhdistukseen/liuotukseen/hitsaukseen, mut roiskeet tärvelee nopeasti myös ei-toivotun alueen maalipinnat ja muoviosat.
crazy.gif

edit/typo
 
No nyt on epoksia kahvojen ja tangon/kaasuholkin välissä. Toivottavasti ei menny paljoa holkin ja tangon väliin, joutuu muuten säätää tyhjäkäyntiruuvia :)
 
Back
Ylös