• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Millä aloitit tämän upean harrastuksen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja hans_81
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Millä aloitit tämän upean harrastuksen - mopolla vai suoraan isommalla?

  • Mopolla ajoin eka kertaa.

    Ääniä: 154 76,6%
  • Kevarilla.

    Ääniä: 13 6,5%
  • Jollain isommalla, kerro millä.

    Ääniä: 34 16,9%

  • Ääniä yhteensä
    201
Mopolla tuo alkoi. Ekaksi sukulaisen Honda Monkeyllä ja sitten ikiomalla Suzuki PV:llä (-86 ja vielä tallessa) ennen kevaria Honda NSR 1992. Kevarin jälkeen sitten tulikin taukoa ajeluun useampi vuosi, kunnes pari vuotta sitten tuli hommattua Kawasaki ZX6R Ninja 01.
 
Itse aloitin Honda Monkeyllä 11 vuotiaana -> 4v myöhemmin vaihtui isompi runkoiseen Suzukiin, sitten vuosien tauon jälkeen 2003 eka oikea pyörä Yammun FZ6. 2006 tuli hankittua GSX600F ja sillä matka jatkuu ainakin vielä..
smile_org.gif
 
Oli mulla keltanen Tunturi Tiger joskus kaaaaauuan sitten teininä.
buttrock.gif
Ja yläasteen liiksanope (mies) perusti mopokerhon. Jäseninä 5 elliä. Oli se huimaa menoa!
tounge.gif


Nyt sitten tuolla Kasawikalla on treenattu.
 
Eka oli Honda Monkey vm.-82. Olin silloin 6v. Sitten tuli Helkama Raisu, Suzuki PV, kevari jäi väliin, sitten ajelin isän VFR 800 FI:llä ja nyt on itsellä Bläkkändekkeri
062802jumpie_prv.gif
 
suzuki pv 1985. ihan paska mut kulki mukavasti ku vaihdoin siihen isomman kaasarin. sit faija päätti et toi on liian vaarallinen ja hommas mulle piaggion-moposkootterin. vuosi tais olla 1996 ja niitä ei vielä montaa ollu lappeenrannassa. siitäkin vehkeestä piti irroittaa heti rajoitin, sit se kulkikin jo seittämääkymppiä :P
 
Honda NTV 650 vm.93 Varsin myöhään tuli harrastus aloitettua 26v. Oishan tuota voinut jo aikaisemmin aloitella
wink.gif
Hyvähän se nyt näin jälkiviisaana on sanoa
biggrin.gif
 
Joskus PV:llä ajoin kotipihalla noin 15 minuuttia ja kaaduin, lopetin siihen.

Nyt hiukan myöhemmin, aloitin oikeasti, Suzuki SV650N:llä, enkä edes kaatunut, eli kannatti odottaa muutama vuosi.
thumbs-up.gif
 
Suxuki A 100:lla, vm 1976. Huima peli 1 syl, 2 tahtia, alta avoin runko (kuten pappa-mopoissa) Mitkä kaarreajo-ominaisuudet?
 
Joskus pikkupoikana kattelin kun moottoripyörät päräytti ohi ja sit kokeiltiin polkupyörällä sama homma. Sai Korttin tosin vasta 25 vuotiaana v. 2002 ja siitä asti on tullu harrastettua lajia.
062802moto_prv.gif
 
Suzuki Dr600 -88 ol ensimmäinen pyörä millä tuli ajettua 09 kesäkuussa. Nyt on jo kortti ja kauhea pyöräkuume.
9 kertaa moton selässä vasta ja 5 eri pyörää tullu kokeiltua. Kyll mie vielä sen ensimmäisen oikean löydän.
 
Kax pyöräisiin tutustuttiin kavereiden mopoilla.
Sit kun sai kortin tuli vuokrattua kokeiluun joku hondan 500cc yx pyttynen mankeli.
Sit tulikin "työsuhdepyöränä" GSX 1100 mikä joku hörhö anasti ja ajo metsään päreiks. Ei edes tappanu itteensä vaik ilman kypärää veteli menemään.
Eka ihan oma pyörä oli sit 750ccFazer yammu (pikkumaxi). siitä Hondaan CBR1000F ja sit tulikin taukoo. Tauko loppu Hornettiin 900cc jonka vetelin itse metsään kun tehot loppu kesken.
withstupid.gif
Piti vakuutusrahoilla sit viimevuonna ostella toi nykynen kikotin.
 
PV:llä tuli aloitettua ja vieläkin löytyy 50cc mopo tallista...itseasiassa just tulin tuolta saaristosta sen kanssa.
 
Kortin kun sain, niin samantien gsx 750 alle ja
062802moto_prv.gif


Muutaman kerran pikku poikana ajanut mopolla, mut en laskisi sitä ajamiseksi
wink.gif
Eka oma mopo oli ja on vieläkin 750
 
Omat laitteet on menny seuraavasti:

-Baotian Fude
Kiinalainen moposkootteri, jonka sain 14 vuotiaana.

-Aprilia AF1 Sport Pro
Kevarin ostin kun täytin 16. Ajan mittaan laitetta tuli viritettyä mm. Polinin 154cc sylinterisatsilla. Vaihtui autoon 18 vuotiaana.

-Suzuki Gs500e
Ensimmäinen "iso" pyörä, jonka ostin viikko sitten, eli ikää nyt 19v. Talvi tuli, niin ajamaan ei ole vielä päässyt, mutta toisaalta korttikin päivittyy vasta juhanuksena...
 
Back
Ylös