• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Milanon näyttelyn uutuuksia?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kiira
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
3478.jpg

Sieltä se linkullinen kotari sit tuli, nurkan takaa muttei yllätyksenä.
 
Guzzeja!!

Erittäin mieleisiä malleja!
Tuo ylin punainen on kyllä todella päheän näköinen.
Guzzeista en kovin paljoa tiedä, joten kysyn: perustuuko tuo punahilkka johonkin jo olemassa olevaan malliin, vai onko "tutkielmapeli" ja kenties tulevaisuudessa saatavissa?
Kuulemma "melkein" valmiita tuotantoon. Eivät perustu rungoltaan mihinkään olemassa olevaan malliin.
Runko, etupää ja  kosmetiikka on ihan uutta, mutta koneen ja voimansiirron osalta näyttäisivät perustuvan isoissa Guzzeissa (muissa kuin Californiassa) jo käytössä olevaan tekniikkaan.

Mutta tutkielmiahan nuo ovat, eivät kuulemma tule tuotantoon ainakaan ennen vuotta 2011. Tuskinpa silloinkaan ihan tuollaisina.
 
tänään oltiin messuilla. Aika köpöt kun ei Honda ja Yamaha olleet. Kawasakilla oli aika iso osasto samoin kuin Suzukillakin japseista. Buellkin oli vielä siellä. Kiinalaisia valtavasti.
Parhaimpina mieleen jäi hienot Guzzin protot. BMW:n 1000 RR oli hieno ja erittäin mukavalla ajoasennolla. Ducatin 1198 Corse oli livenä vielä rumempi kuin kuvissa. 1200 matkaenduro oli paremman näköinen kuin kuvissa. Hypermotardin EVO SP oli 30 mm korkemmalla alustalla ja se oli tosi pehmeä. Tangon nosto oli tosi hyvä juttu. 1198S:n värit oli nyt kohillaan eli punainen runkoo ja mustat vanteet.
 
Aivan mahtavia kuvia! En taida mennä enää itse ensi vuonna jos lupaat mennä ja lähettää samantasoisia kuvia. Mulla ei mieleen jäänyt mitään tärkeää noiden lisäksi paitsi BMW 1000 RR taisi jäädä vähälle huomiolle. Oli hieno ja mahtavan hyvä ajoasento. Ostaisin, jos ei olisi muita pyöriä ennestään.
KTM:n linkkuperää en huomannut ja Husaberg oli poissa messuilta.
Olisi mukava käydä messuilla, jossa olisi virityspajat mukana kuten Duacti-Kaemna, Yoshimura, Honda-Tenkate, Vee-Two, Öhlins WP Bitubo ym (olihan ne mutta vain Italian markkinoille tähtäsivät), turbo-kittien myyjät ym.
Olihan tuolla messuilla vielä se Proton (?) 500cc 2T 130 kg/190 hv rr-peli.
H-D after-market varmaan saisi omat messut aikaiseksi ja voisi niitä hyvälaatuisia osia katsoakin (kuten S&S, Vance&Hines, muut proudly made in USA...) eikä mitään kiina-osastoa kuten Rev-Tec, H-D original ym. Crosseihinkin on useampiakin laadukkaita osatoimittajia kuten Pro-Circuit, FMF, tehtaiden omat palikat jne.
Ducati näyttää kyllä hyytyneen tai menevän alaspäin vaikka eivätpä muutkaan tässä lamassa ole kehittyneet juuri ollenkaan.
 
Back
Ylös