• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Miksi kutsut moottoripyörääsi

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja suzi-san
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Miksi kutsut moottoripyörääsi -

  • moottoripyörä

    Ääniä: 4 4,5%
  • pyörä

    Ääniä: 11 12,4%
  • fillari

    Ääniä: 1 1,1%
  • kone

    Ääniä: 0 0,0%
  • mopo

    Ääniä: 45 50,6%
  • moto

    Ääniä: 0 0,0%
  • prätkä

    Ääniä: 12 13,5%
  • pärrä

    Ääniä: 3 3,4%
  • rauta

    Ääniä: 0 0,0%
  • joku muu

    Ääniä: 13 14,6%

  • Ääniä yhteensä
    89
Prätkä, pärrä, mopo, fillari...
biggrin.gif
Kyllä niitä löytyy, eikös sillä rakkaalla "lapsella" ole monta nimeä?
 
"Pyörä" olis luontevin, mutta olen huomannut että ruokapöytäkeskusteluissa se sekoitetaan helposti polkupyörään.
 
Oma pikku mopo!!
inlove.gif


No, joskus saatan käyttää myös nimitystä (p)rätkä tai moottoripyörä, että asiaa tarkemmin tuntemattomatkin ymmärtävät mistä on kyse.
biggrin.gif
 
Yleensä se on Mopo tai Prätkä. Riippuu tietysti tilanteesta ja seurasta, joillekkin sen on oltava moottoripyörä, muuten ei mene jakeluun
tounge.gif
 
Back
Ylös