• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mikä pyörä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja tumb1
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
1.5.2013
Tervehdys ystävät :jippikaijee:

Kaipailisin neuvoja pyöräkuumeeseen..

Hakusessa olisi siis prätkä näillä kriteereillä:
- Naku-tyyppinen ajoasento (kuskilla kuitenkin vaatteet päällä)
- Maltillisella koneella ja huoltojen & varaosien hinnoilla
- Kyytiläinenkin viihtyisi kyydissä
- Twini kone olisi enemmän kuin plussaa
- Moottori >600cm
- Hinta mielellään 3000-4500€ välillä :sad:

Muutaman kyykyn omistaneena tajunnut että ei järkeä palata enään siihen, mistä ei täysillä nauti. Lisäksi ajokortti on työssä välttämätön, eli isoja&tehokkaita kyykkyjä ei tähän talouteen enään tule, koska lapun menettäminen on ollut jo liian lähellä. 1000cc gsx-r:t ym on siis poissuljettuja. Eikä ainakaan edellisellä Firebladella kolmen päivän reissu ollut todellakaan mitään juhlaa.

Houkuttelevia vaihtoehtoja olisi esim. iso bandit, gsr, SV. VTR tuntuu kuskille jotenkin melko pieneltä (185cm/100kg), ellei sitten ole varustettu korotetuilla clipareilla/crossitangolla. Mahdollisesti myös Tuono ja gsx 1400, mutta niitä ei tuohon hintaan pahemmin ole tarjolla.

Hintahan tuossa eniten jarruttaa vaihtoehtoja, mutta mikäli teille tulee malleja mieleen niin ehdotuksia otetaan enemmän kuin mielellään vastaan :) Hakusessa siis hauska ja vaivaton pyörä, ei niinkään suuret tehot!
 
Sattusko r1100r tai jopa r1150r tuohon hintahaarukkaa? Keppiveto ja helppohuoltoinen kone.
 
Tässä on sulle pyörä joka on tehty tarpeitasi varten:

YAMAHA TDM 900 Tämä on twini, sopii kaksipäällä ajoon, mutkatie taittuu yhtä hyvin kuin pitkä matka tai arkiajot. Hyvät jarrut ja alusta, halpa käyttää. Maltillisesti katettu.

Pyyntihinnat noissa menee tonne sun skaalan yläosastoon, mutta uskoisin että kauppahinnat tulee tohon keskihaarukkaan jos osaat kauppaa tehdä.

Nettimotossakin näitä on joitain. http://www.nettimoto.com/yamaha/tdm

 
vollano sanoi:
Sattusko r1100r tai jopa r1150r tuohon hintahaarukkaa? Keppiveto ja helppohuoltoinen kone.

Pikkusen liian Touring omaan makuun

antti_p sanoi:
Sopisko Ducatin Monsteri tai Kawasakin Z?:;):

Monsteri kyllä muuten mutta mites siinä nuo kyytiläisen ominaisuudet? Z on kanssa passeli peli, mutta pitäisköhän siinäkin ottaa suorilta 1000? :right:

xs2jammu sanoi:
Tässä on sulle pyörä joka on tehty tarpeitasi varten:

YAMAHA TDM 900 Tämä on twini, sopii kaksipäällä ajoon, mutkatie taittuu yhtä hyvin kuin pitkä matka tai arkiajot. Hyvät jarrut ja alusta, halpa käyttää. Maltillisesti katettu.

Pyyntihinnat noissa menee tonne sun skaalan yläosastoon, mutta uskoisin että kauppahinnat tulee tohon keskihaarukkaan jos osaat kauppaa tehdä.

Nettimotossakin näitä on joitain. http://www.nettimoto.com/yamaha/tdm

Samaan kastiin bemarin kanssa..

Kai se on pakko katsella banditteja ja sl aprilleja, tuskin Hornettikaan olisi huono vaihtoehto???
 
Triumph Bonneville vm. 2001 ja ylöspäin.
Voi kyllä olla ettei ihan tuohon hintaan ole yhtään myytävänä.
 
Bandiitti, iso tai pieni. Pienet mahtuu hyvin hintahaarukkaasi. Melkein kiinnostais tietää smotostasi lisää mut tulis vaan enemmän kuumetta. Eli pysytään vinkkaamisessa :D
 
Jotain muutakin kiinnosti, pyörä pöllitty toissayönä autokatoksesta :rant: Ei auta rekkarin peittäminen nettimotossa kun katotaan vaan osotetiedot ja pakun kaa paikalle.

Vittua päähän!:rant:
 
On tämä maailma ikäväksi mennyt. Tosin eikös noiden kotareiden varkauksista ole tänä kesänä ollut muutenkin juttua, että kelpaavat poikkeuksellisen hyvin.

Itse olen vahvasti sillä kannalla, että nykyään julkisesti "arvotavaraa" myydessä salaisen numeron käyttö ei ole mitenkään hätävarjelun liioittelua. Useimmilla meistä on kumminkin valmiiksi toinen salaisella numerolla oleva liittymä olemassa vaikkapa mokkulassa tms... Laittaa sen numeron ilmoitukseen ja tekee siihen puhelunsiirron omaan kännyyn. Jos ovat samalla operaattorilla niin ei taida pääsääntöisesti mennä edes minuuttitaksaa noista siirretyistä puheluista. Mahdollisten tekstareiden lukeminen on tietysti vähän työläämpää riippuen siitä missä laitteessa tuo sim-kortti sattuu olemaan.
 
Back
Ylös