• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mikä on vaikeinta radalla?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja rumpali
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kaatuminen. Kohta 10 vuotta yritetty, ehkä tänä kesänä viimein.

Jukka
Ensi kaudella yritän olla tekemättä likaista työtä silloin, kun on Jukan vuoro kellahtaa. Eli meikäläisestä et saa enää tukea, se kortti on nyt käytetty
biggrin.gif
 
Ensi kaudella yritän olla tekemättä likaista työtä silloin, kun on Jukan vuoro kellahtaa. Eli meikäläisestä et saa enää tukea, se kortti on nyt käytetty
biggrin.gif
Pidä sä huolta sitten ettei se puutarhatonttu joka luulee olevansa poikansa, kiipeä selkääni. Alkaa jo vähän kynä-suvun tempaukset ottamaan pattiin. Jos ei nöyryytä poika radalla, sitten iskä nurmikolla ja jos nekään eivät tuota tulosta, sitten ajetaan saatana päin.

Viime kesänä mulla oli kilvetön ja lukuisista päälleajoista huolimatta ette saaneet nurin. Voisitteko nyt sitten jatkossa olla katkomatta kylkiluitani, ruhjomatta polveani tai olla heittäytymättä eteeni? Juuri tällä hetkellä leukanivelet ja vasen nilkka ovat ainoat nivelet joihin ei satu jatkuvasti. Pyytäisin siis kohdistamaan törmäilynne muihin.

Ja etkös sä Jani vaihtanut jo luokkaa? Mä jään noiden vanhojen turien kanssa sahaamaan omaamme, luokalle jäänti kun on tuttu ilmiö. Ai niin, no SM-kisoissa Alastarolla sitten samaan aikaan kaahaamme, pidä hajurako harjoituksissa.

Jukka
 
Saada pidettyä paketti kasassa samanlaisena mutkasta toiseen.
Tällä hetkellä paketti on oikeella tavalla kasassa ehkä kerran setissä.
Kaikki muut setin mutkat meneekin sit enemmän ja vähemmän leväällään.
 
Maltti!

Näin aloittelijana se että malttaa keskittyä niihin asioihin joita ei osaa, kuten mutka-ajo. Malttaa kuunnella osaavampien neuvoja ja osaa myös vähän kysyä apua.

Minua on auttanut hirveästi kun on kavereita jotka osaavat oikeasti ajaa. Heiltä voi välillä pyytää vinkkejä ja vaikka näyttämään mallia. Välillä ajelevat hetken perässä ja sitten viittaavat että mennäänpäs ratavarikolle vähän juttelemaan. Kun malttaa kuunnella ja ottaa ohjeista oppia niin taas oppii paljon.
 
Kait se vaikein tulee olemaan sen peikon karistus hartioilta... Viime kesänä ei oikein päässyt sitä karsitamaan ja edelliset kesät sitä peikkoa sinne on kerrytetty...
 
Jarruttaminen. Nopeus tuppaa minulla katoamaan kun alkaa jarrupaikkaa jättämään myöhäiselle. Tulee ajosta repivää.

Rentoon ajoon pääsemisessä on myös omat vaikeutensa. Yleensä sitä muistaa ajatella vasta sitten kun alkaa väsymään.
 
Jarruttaminen. Nopeus tuppaa minulla katoamaan kun alkaa jarrupaikkaa jättämään myöhäiselle. Tulee ajosta repivää.
Tuo ilmiö tuli minullekin muutaman ratapäivän jälkeen. Ajo meni repiväksi, mutta kierosajat ei siitä parantuneet... ja sitten alkoi tulla niitä "vähän pitkäks" menneitä jarruja ja pyörää ei saanut enää käännettyä mutkaan... jossain apexin kohdalla huomaa että linja tulee menemään pakosti leveeksi, pyörä hätäseen pystyyn ja toivoo parasta että nurmikolla ei mennä turvalleen.
 
Varmistaa että etupyörä on kiinni asfaltissa  
wink.gif

kait ne on ne hyvät säädöt ja niiden löytyminen ennen kun se on myöhäistä...
 
Avaaja kyseli, että mikä teettää eniten töitä ja pakko on sanoa, että tolkuton jutaaminen radalle ja (taka)rengaslaskujen maksaminen on aika kärkipäässä tällaisen köyhän harrastellessa.

Ajamisesta puheenolleen vaikeaa on oikeiden vinkkien poimiminen ohjeiden tulvasta, koskivatpa sitten pyörän tekniikkaa ja säätöjä, renkaita tai ajotekniikkaa. Syväluotaavaa tietämystä nimittäin tuntuu riittävän näiden foorumien ulkopuolellakin ja toisinaan on vaikea hahmottaa sanojan substanssi asiassa.

Kun vielä kerran opitun saisi pysyvästi liitettyä ajotaitoon ja sitten pala palalta lisää taitavampien vinkkejä kuunnellen, niin kaipa olisi riski kehittyä. Pitäisi myös muistaa nukkua hyvin ennen ratapäivää, syödä vähän, usein, ajoissa ja oikein. Sama pätee juomiseen.

Botnia näkyy olevan jo auki....

Hanski
 
Helpompaa olis sanoo mikä ei ole vaikeeta ja se on kaasun avaaminen mutkasta ulostautuessa. Pikakaasu kun on niin ei edes tartte rannetta vääntää nurin niskoin. Helppoo. Kaikki muu onkin sit vaikeeta. Tosi vaikeeta.
 
Back
Ylös