• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mikä moottorityyppi? Mikä on mieluisin?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja TinBa
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Mikä moottorityyppi? Mikä on mieluisin? - ..Niin ajossa kuin ääntenkin kannalta

  • Rivi4

    Ääniä: 1 100,0%
  • Rivi3

    Ääniä: 0 0,0%
  • Rivi2

    Ääniä: 0 0,0%
  • Yksisylinterinen

    Ääniä: 0 0,0%
  • V2

    Ääniä: 0 0,0%
  • V4

    Ääniä: 0 0,0%
  • Vai oma päristely polkupyörällä ajaessa :D

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    1
L2 puuttui vaihtoehdoista. Siinä on jotain. Se äänikin. 
smile_org.gif
Ja suora nelkkukin täristää niin että kädet puutuu vaikka pitää sopivan rennosti kahvoista kiinni.
 
Pari viikkoa sitten meni Ducati mökäpöntöillä varustettuna ohi,kun olin koiran kans iltalenkillä.Otti kunnon lähdön risteyksestä,että etunen oli hieman ilmassa niin tuntui siltä,että pitää ottaa haarovälistä kiinni ja kulkuset suojaan ettei ne halkea.Aivan pirun mahtavat soundit!
 
Pari viikkoa sitten meni Ducati mökäpöntöillä varustettuna ohi,kun olin koiran kans iltalenkillä.Otti kunnon lähdön risteyksestä,että etunen oli hieman ilmassa niin tuntui siltä,että pitää ottaa haarovälistä kiinni ja kulkuset suojaan ettei ne halkea.Aivan pirun mahtavat soundit!
Ikävintä duksulla ajaessa on se, kun ne soundit ei ihan niin hyvältä kuulosta ajajan korvaan. Joskus kun on päässyt sivusta seuraamaan kun joku muu on tyypännyt omaa pyörää, ni on saanu kyllä aina ihmetellä että "sehän kuulostaa helvatan upealta!".
smile_org.gif
 
Eihän tuosta enää paluuta ole.. ..yrityin kovasti itselleni perustella rivinelosen hankintaa.. ..en onnistunut..

Metsää riittää yksi ja kadulle kaksi mukia.

Ihan aikuisten oikeasti, ei rivikoneissa ole mitään luonnetta. Se, että haluaako mopoon luonnetta on sitten jo täysin toinen juttu..
tounge.gif
 
Niihh... Järkevästi perustellen rivi-4 on parempi kuin twini. Laajempi vetoalue, periaatteessa värinättömämpi, tehokkaampi jne.

Mutta jos twinin teho riittää eikä tarvi enempää, niin L-2 vie kyllä sitten voiton. Kapeempi, paremmat äänet, "vetää" mukavammin kun se on semmosta takomista. Värinät on kovempia, mut nelkun värinät on korkeataajuisempana v***umaisia. Twini tutisee, nelkku tärisee.
 
Rivinelkkua on tullut ajeltua, mutta kyllä italo twini kuulostaa hyvältä
inlove.gif

Ja nythän hankinnassa on SV suzuki, joka myös kuulostaa erinomaiselta
buttrock.gif
 
On ollut twini, v2, yks pyttynen ja nyt rivinelonen, mutta ykspyttysen papatus ja fiilikset oli niin kivat, että sellanen pitää saada uudestaan
smile_org.gif
 
Rivi 4. Sitä tuntee elävänsä kun kierrokset menee 15 paikkeille eikä juoksu lopu kymppiin..

ed. ei muuten tärise
 
Sylinterien määrällä niin väliä, kunhan niitä ei ole yhtä isoa enempää...

Eli singlellä mennään.

Se on se fiilis ja ääni kun tuntee koneen tekevän töitä
crazy.gif
 
Kyllä se menee ton V2 puolelle. Rivinelkkua itse ajelen, mutta kun rikaistuis ja lakkais köyhtymästä niin semmosen vois sitten...
 
Itsellä kun on rivikolmosia, niin piti sitä äänestää. Mutta kyllä Ducateissa silti on paras bassosointi.
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös