• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mikä GPS hyvä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Athene
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kävin Kärkkäisen kotisivuilla, mutta en saanut sieltä auki mitään nettikauppaa.  Miten laitteen osto käytännössä toimii vai pitääkö  
062802moto_prv.gif
paikanpäälle hakemaan?
Itse kävin Oulusta hakeen. ja se 199€ hinta oli sika-päivillä 21.4.07 asti. mikähän hinta nyt lienee? soittamalla varmaan selviää.
Minäkin hain moisen N100:n Expertiltä 199e:lla kotiin.

Todella hienosti ainakin autossa tuntuu pelittävän. Miinuksina mainittakoon, että kartat ovat ainakin Espoon osalta n.2v-3v vanhoja. Fonttikoko (mm. nopeus) on auttamattomasti liian pieni. POI:n laittaminen ei taida PC:llä onnistua?

Muuten hieno peli. kannattaa tutustua. Tämä GPS mahtuu kulkemaan oikeasti reissussa mukana.
 
Todella hienosti ainakin autossa tuntuu pelittävän. Miinuksina mainittakoon, että kartat ovat ainakin Espoon osalta n.2v-3v vanhoja. Fonttikoko (mm. nopeus) on auttamattomasti liian pieni. POI:n laittaminen ei taida PC:llä onnistua?

Muuten hieno peli.  kannattaa tutustua. Tämä GPS mahtuu kulkemaan oikeasti reissussa mukana.
Samaa vanhaa kartta-aineistoa tarjoaa lähes kaikki, mun kotikatuni on sijainnut paikoillaan jo 3 vuotta, eikä sitä löydä siltikään juuri mikään Gepsi...

POI-Warnerin pitäisi toimia, kunhan malttais ja uskaltais kokeilla.

http://www.navigating.de/cms....32f7ac8
 
Tuo Loox vaikuttaisi hyvältä laitteelta jos hommais pyöräkäyttöön ja kakkoslaitteeksi vaimolle..

Onko kosketusnäyttö käytettävissä ilman tikkua sormella? Siis perustoiminnot kuten kotiin navigointi tai vastaava..

Tomtomia pystyy joten kuten tankkilaukun ikkunan läpi tökkimään ajohanskoilla, mutta tuossa taitaa koko asettaa homman haasteelliseksi??
 
Tuo Loox vaikuttaisi hyvältä laitteelta jos hommais pyöräkäyttöön ja kakkoslaitteeksi vaimolle..

Onko kosketusnäyttö käytettävissä ilman tikkua sormella? Siis perustoiminnot kuten kotiin navigointi tai vastaava..

Tomtomia pystyy joten kuten tankkilaukun ikkunan läpi tökkimään ajohanskoilla, mutta tuossa taitaa koko asettaa homman haasteelliseksi??
Kyllä kosketusnäytön "virtuaalinäppäimet" ovat niin pieniä, että sormilla naputtelu on liian haasteellista. Hanskat täytyy ainakin ottaa pois kädestä.
 
Tuo Loox vaikuttaisi hyvältä laitteelta jos hommais pyöräkäyttöön ja kakkoslaitteeksi vaimolle..

Onko kosketusnäyttö käytettävissä ilman tikkua sormella? Siis perustoiminnot kuten kotiin navigointi tai vastaava..

Tomtomia pystyy joten kuten tankkilaukun ikkunan läpi tökkimään ajohanskoilla, mutta tuossa taitaa koko asettaa homman haasteelliseksi??
Kyllä kosketusnäytön "virtuaalinäppäimet" ovat niin pieniä, että sormilla naputtelu on liian haasteellista. Hanskat täytyy ainakin ottaa pois kädestä.
Tuo on jo sen verran pieni laite, että melkein menisi ajotakin hihaan rakennetulla muovitaskulla.. Siitä vois huonompinäköinenkin tsekata tyyliin 'paljon kello on'..
biggrin.gif
 
Piti käydä Veikon liiketoimintaa äsken tukemassa ja hommata Loox kakkoslaitteeksi. Ensinäppäilyillä tuntui aika asialliselta laitteelta.
 
Toimiiko toi looppi taskussa, eli saako tarpeelliset signaalit?
Olettaisin Loopissakin olevan SIRF III -siru sisällä.
Oho, sehän olikin looksi eikä looppi. Enivei...
Loox toimii taskussakin, on SiRFstar III.
Joo, tuntuu ainakin puutalossa ottavan ikkunoista riittävästi signaalia. Tosin kyllä vanha Tomtom Go500, joka ei ole Sirf III pelittää myös ikkunan vieressä.

Lyhyen käytön jälkeen melko positiivinen kokemus laitteesta. Hintaan nähden loistopeli ja riittävän "monimutkainen" tomtomiin verrattuna, ettei ala ajon aikana konffaamaan reittejä..
wink.gif
Ja akkua ei näköjään tarvitse ladata kun kerran viikossa..
tounge.gif


Hauska se "nopea henkilöauto"-profiili.. Reitit on hiukan moottoritiepainoitteisia..
biggrin.gif

Mopolla en ole vielä ehtinyt kokeilla kun on vasta taimitarhoja navigoitu kotilolla..
 
Mulla on tollanen Fujitsu-Siemens Pocket Loox N560, joka on siis pda eikä varsinainen navigaattori. Sisältää kuitenkin sisäisen GPS-vastaanottimen ja parasta tässä on se, että ohjelmia voi asennella just niin kuin huvittaa. Itsellä navigointisoftana käytössä TomTom, Navigon oli jostain syystä aivan järjettömän hidas. Topografisia karttojakin voi käyttää, mutta niillahan ei luonnollisestikaan navigoida.

Oikein näppärä tankkilaukun karttataskuus sujautettuna. Oikeastaan ainoa miinus on akunkesto, joka on näytön kirkkaudesta riippuen 1½-3h. Tämän takia laite on oltava koko ajan latauksessa. Eipä sillä että se olisi mopoillessa ongelma. Olishan sellainen kiinteästi asennettava ja säänkestävä laite tietysti helpompi, mutta sellaisen softat on sitten mitä on, ja siihen on tyydyttävä. Ja navigaattori on navigaattori, pda:lla voi tehdä kaikkea muutakin
smile_org.gif
 
Nyt minullakin on sitten se Loox
smile_org.gif
. Ostin toissapäivänä Veikon Koneesta Kolmen Sepän kupeesta
wink.gif
Hesassa käydessäni ja hyvin käyttöönotto sujuikin.

Huomenna isken sen autoasennuksella skootterini pleksiin ja valitsen kauniin reitin johonkin ja lähden ajelulle. Viikon olen ollut ilman
tounge.gif
mopoajelua ja aivan innosta tärisen pelkästä ajatuksestakin!

Trinity palaa raporttiin myöhemmin!
 
Tämä Fujitsuhan on aivan viehättävä laite
smile_org.gif
. Laitoin Looxin kiinni pakkauksessa mukana tulleella imukuppitelineellä ja se oli optimaalisella korkeudella siten, ettei peittänyt mittareita eikä liioin katsetta tarvinnut kuin hiukan laskea alas nähdäkseen opasteen. Korkeus oli myös hyvä, jotta näki katujen nimet. Kunhan vielä laitan kuulokkeet korville niin saa korviin myös ääniopasteet.

Kokeilin sitä palatessani kotiin toiselta puolelta kaupunkia; reitti poikkesi hiukan siitä, mitä tavallisesti käytän, mutta täytyypä tarkistaa joku kerta, onko se lyhyempi totutusta.

Sitten, kun lataan vielä suosikkisävelet muistikortille, niin kyllä kelpaa kierrellä raittia rallatellen. Toisella korvalla on tuo Scala Rider blue tooth kypäräpuhelin, joten sillä sopii jutella, jos niikseen tulee ja äkkiseltään tunnen itseni yksinäiseksi. Enää skootteristani puuttuu 12V tulppaan kytkettävä kahvinkeitin!
biggrin.gif
 
Kommentoikaa Looxin omistajat miten kauan teillä tuo akku kestää navigoidessa? Ilmeisesti se kestää noin 3h?

Tuleeko sen tai yleensä minkään GPS:n käytöstä mitään jos ei pidä nappia korvassa eli ei kuule ääniopastusta?

On kyllä aika iso hintaero Looxin eduksi jos vertaa Rideriin 1/2 tai Zumoon, mutta toki siinä on pienempi näyttö eikä ole suoraan telinettä pyörään. Lisäksi eihän se Loox kestä suoraan sadetta tai kolhuja. Zumossa olisi kyllä hyvää se reitin suunnittelu koneella niin voisi helposti tehdä reitin kuntoon.

Pärjäisiköhän Looxilla pelkästään Euroopassa vai pitäisikö vielä ottaa kartat lisäksi?

Jos jollain on kokemuksia Loox vs. Rider/Zumo niin mielellään kuulisi onko ne sen lisäinvestoinnin arvoisia.
 
Minä saan Looxini kiinnitettynä kytkettyä vaikkapa penkin alla olevaan 12V-ulosottoon, joten akun kestävyydellä ei ole merkitystä. Sen sijaan olen miettinyt, kuinka saan laitteen suojattua sateelta siten, että näytöstä saa vielä joten kuten selvää.

Käsittääkseni laitteen mukana tulleilla Euroopan kartoilla tulisi pärjätä, tosin en ole niitä vielä ladannutkaan. Liioin en ole ladannut muzakkia. Näissä musiikinlatausasioissa olen ollut turhan laiska, netistä en ole opetellut koskaan lataamaan. Kuulun heihin, jotka mieluimmin ostavat musiikkinsa kaupasta. Haluan omistaa tuon levyn konkreettisesti, en ainoastaan bittijonoa tietokoneeni sisuksissa. Tätä perua minulla onkin satoja LP-levyjä ja sen formaatin loputtua CD-levyjen ostotahti on edennyt rivakkaa tahtia etenkin, kun vanhoja hyviä levyjä on tullut uudelleen myyntiin uudessa formaatissa. Nyt suosikkiraidat pitäisi ladata ensin tietokoneelle, ensin tietysti ne pitäisi pakata, jotteivat vie liikaa muistikapasiteettia loppukäyttökoneelta ja sen jälkeen ladata ne tuolle koneelle. Onpahan niitä sitten mukava rallatella matkan aikana.
cool.gif
sport05.gif
 
Onhan se paljon rennompaa ja turvallisempaakin kun sitä näyttöä ei tarvitse tuijotella että jokohan sitä pitäis alkaa kääntymään..

Asensin tänään vanhat puretut kuulokkeet kypärän sisään ja kävin koeajolla. Hyvin kuuluu opastus 80km/h asti. Kuuluisi varmaan paremminkin jos olisi herkemmät kuulokkeet tai gps:ssä enemmän jerkkua (nüvi 300)
 
Kuten tossa aiemmin olen koettanut sanoa, Looxilla pärjää suh mukavasti, vaikkei Zumon veroinen olekaan.

-akku kesti mm. Mikrobitti (tjsp) vertailussa 5 h navigoidessa, 11 h "ikkunalla", itse en tarkkaan ole seurannut, mut veikkaan et ainakin aika liki se 5 h on lähellä totuutta

-juu, ei kestä vettä, eikä telinettä mukana mopoon, mutta esim. tankkilaukussa olisi mukana ja suojassa...

-kyllä näyttöä seuraamallakin pärjää ilman ääniopastusta, itse mielummin tinkisin tosta siten, että Loox taskuun (sehän on vastoin kuin muut taskukokoinen) ja kuuleke kypärän sisään, eli mielummin äänillä kuin kuvilla opastus...makuasia...

-Looxin mukana tuleva kartta-aineisto ei ole seamless (pieni moka jonka kanssa pystyy elämään), eli tarkoittaa sitä, että kun esim. Saksa ja Ranska on eri aineistolla, niin et voi Berliinistä suunnistaa Pariisiin, vaan kartta-aineiston vaihto pitää tehdä rajalla. Ongelmaa ei esim. Pohjoismaissa, kun Nordic on yksi aineisto. Seamless kartta erikseen maksaa poskettomat 149 € (2GB kortti)

-Looxilla pystyy aika näppärästi tekemään reittisuunnittelua suoraan koneeseen, ilman pc:tä (harvemmin kai pc on reissussa mukana, vai?)

-mielestäni mikään gepsi ei täysin korvaa karttaa, gepsi on hyvä kartan apuri...

Lisätään nyt vielä loppuun sen verran, että kun Loox maksaa 199 ja Zumo 799 niin kyllä hinta-laatusuhteeltaan parempi on Loox. Jos molemmat maksais vaikkapa 399 niin ostaisin Zumon
tounge.gif
 
Minun mielestäni mikään kartta ei korvaa kunnon navigaattoria. Ja kunnon navigaattori on semmoinen, joka opastaa äänellä. Ajatus navigaattorista ilman ääniopastusta moottoripyörässä on älytön. Kyllähän se vielä Suomen rauhallisessa liikenteessä menee, muttei Keski-Euroopan liikenteessä. Zumo lienee tällä hetkellä omassa luokassaan, kunnes Tomtomin vastaus tulee...
 
Back
Ylös