• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Michelin vai Pirelli?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Peedro
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Kiinalaiset omistavat tällä hetkellä 45% Pirellin osakkeista. Jos sillä on jotain merkitystä.
 
J64 sanoi:
Ottamatta mitään kantaa ko. renkaiden paremmuuteen, tai edes siihen ovatko Kiinassa tehdyt renkaat huonompia vai parempia kuin Espanjassa tehdyt, niin yhtenä huomiona se että Pirelli ( ja samalla Metzeler ) siirtyivät kiinalaiseen omistukseen ja valmistukseen jokunen vuosi sitten.

Michelinit tehdään ainakin pääosin Espanjan tehtailla.

Tämä siis sitä silmällä pitäen jos sillä on jotain merkitystä kahden, kaiketi aika tasavahvan, tuotteen valinnassa.

J64

Omissa viimevuotisissa Pirellin GT ykkösissä lukee kyljessä "Made in Germany". Pirellillä on tehtaita ympäri maailman, niin kuin misukallakin.

Niin, ja hyvä rengas on. Kylmänäkin pitävä, mutta ei ainakaan minun vauhdeissani radallakaan antautunut. Vauhdit ei toki kummallisia ole. Kestoa on takasessa n. 12tkm minun ajoillani pyöränä Ducati 939 SS. Rosso III meni kudoksille (vahingossa) kahdeksan ja yhdeksän tonnin välissä. Taidan ostaa seuraavatkin GT:t, ykköset tai kakkoset.
 
Back
Ylös