specka sanoi:
Tälläsen "järjestäytymättömänä" motoristina voisin esitää kainon vienon toiveen et SMOTO tai MMAF tai joku näistä järjestöistä joilla on painoarvoa julkaisis jonkinlaisen lausunnon tuosta lehtien ja poliisin lokakampanjasta?
...
Muutama mitä tässä ihmetelly julkisuudessa esitetty:
- väite että 1/3 osa pyöristä on liian äänekkäitä mittausten perusteella - eikö tää ollu juurikin se Bomber iltaan kohdistunut mittaus? varsin valikoitu kohde. Mut esitetään edustavana mittauksena.
- hurjia väitteitä pyörien melutasoista esim tuo 113 db tyhjäkäynnillä.
- tuon mittaustavan epäkohdat, joita mm uutisjutussa oli - mittauspaikka/taustamelun vaikutus/kierrosten määritys/hankala mittaus sykli/silmämääräinen etäisyyden ja kulman arviointi/mittarin kalibrointi.
Järjestäytymättömänä on hyvä huudella toisten tekemän duunin perään...
Nojoo. Kaipa jonkunsortin tiedote on kummaltakin putiikilta tulossa. Mitä taas tulee lehtijuttujen ja poliisin lörpöttelyn oikomiseen, se on kokemukseni mukaan aika turhaa hommaa. Ei nähkääs myy, joten ei julkaista.
Sitten nuo väitteet:
- "Liiasta äänekkyydestä" on paha sanoa mitään ilman kattavaa mittausotantaa, mutta pakoputkien osalta laittomia on varmasti tuo 1/3 pyöräkannasta, epäilen että enemmänkin. Pakoputket on kuitenkin vaihdettu joka toisella jantterilla, mutta harvemmin niitä on katsasteltu tai harvemmin ne ovat e-hyväksyttyjä ja killerit kiinni.
- 113 dB(A) tyhjäkäynnillä on epätodennäköistä. Yli sadan saattaa tosin päästä jollain Ducatilla tai muulla avaraputkisella yksi- taikka kaksimukisella. Omasta kopterista mittasin tyhjäkäynnillä 94 dB(A), siinä on melkein suorat putket.
- Mittaustavassa ei todellisuudessa ole likimainkaan niin paljoa ongelmia kuin vaikkapa .orgin juttuja lukemalla saattaa asiaan vihkiytymätön ymmärtää. Esimerkiksi taustamelulla ei mittarin ollessa noin lähellä äänilähdettä juuri ole vaikutusta tuloksiin, käytännössä taustamelu on aina lain vaatimat 10 dB(A) vähemmän kuin mitattava äänitaso. Myöskään mittarin etäisyydellä ei ole suurta merkitystä asiassa, 10 senttiä tai 10 astetta suuntaan tai toiseen ei käytännössä muuta lopputulosta. Edes mittaussykli ei yleensä vaikuta paljoa, vaan tulos on useimmiten sama mitattiin se sitten pelkästään tasaisilla kierroksilla tai lain vaatimalla syklillä.
Sen sijaan mittauskierrosluvulla näyttäisi olevan hyvin tärkeä merkitys. Monet putket on suunniteltu niin, että mittauskierroksilla ovat hiljaisia, mutta vähänkin enemmän runtua niin tulos on heti 5-10 dB(A) suurempi. Sitten on tietty mittarin asetukset: C-painotuksella tulee ihan eri lukemia kuin A-painotuksella, sama koskee S- ja F-aikapainotuksia.
En oo päässy vielä näkemään, osaako kytät tän homman. Uutisjutun perusteella vaikuttaa siltä, että eivät ihan osaa. Mun arvio on, että suurimmat probleemat ovat nimenomaan mittauskierrosluvun määrittämisessä.
Niinjoo, mittauksesta ei ole oikeutta kieltäytyä.