• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Matkaseuraa Norjaan 8.7. ->

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja aspirin
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tarkoitus olisi lähteä ajelemaan Norjaa kohti Kolarista 8.7. aamulla. Ensin Tromssan suuntaan ja sieltä alas. Rauhallinen tahti, takaisin Suomessa 16.7. aikoihin. Kotiin joko laivalla Ruotsista tai Saksasta riippuen kuinka kauan Norjassa viihdytään.

Reitti suunnilleen

Eli kaipaisin reissulle matkaseuraa. Onko tuohon aikaan muita Norjaan menijöitä?
 
Valitettavasti ei ole lomaa juuri tuolloin,
mutta pikkasen menee mielestäni pelkäksi ajamiseksi, jos tuommosen reitin meinasit vetästä tuossa ajassa ja jää aika monta hyvää näkemisen/kokemisen arvoista tietä/ paikkaakin Norjassa näkemättä. Mutta jos tarkotus onkin pelkkä läpiajo, niin silloinhan tuo menee.
 
Joutuu kyl komppaa edellistä!
Norja on sen verran hieno paikka, että vaikka sitä on ikänsä kolunnut, en tollaseen vetoon lähtis mistään hinnasta.

Toi reitti ja aikataulu on vähän sama kun että pääsis J-LO:n
selkään ja sylkis farkkuihinsa ennenkuin sais edes vetskarin auki  
biggrin.gif
.

Toisaalta... veteleehän ne jotkut rautaperseet kerran kuussa ja on ihan tosissaan sitä mieltä, että tekee gutaa.

Tosta porukasta se seura ehkä löytyis herkemmin  
biggrin.gif
.

Ajattelin itte polttaa pari viikkoo "paksussa Norjassa"....
ja sekään ei ole turhan pitkä aika menot ja tulot mukaan laskien.

Ehtii rauhassa "rapsuttelee Norjalaisia metsäkissojakin".
(Ovat komeita otuksia  
blush.gif
)

Mutta kukin tyylillään  
sport05.gif
.
 
Komppaan myös.


Toi Norja on sen verran ihmellinen maa et kun ajelet Suomessa 300 kilsaa niin Norjas saman matkan ajamiseen menee 2-4 tuntia kauemmin.
Ja se ei välttämättä riippuu maisemien katselusta,jostain kumman syyst vaan niin ei pääse helpolla samoihiin kilsalukemiin kuin muualla???
Ei ne tiet joka paikas ole niin mutkaisia mutt silti.

Ja jos et ole aikaisemmin Norjas käynyt niin huomioi niitten varoitukset jyrkästä mutkasta!!!
Tääl kun varoitetaan jyrkäst mutkast niin se on motaria vielä Norjas,kun Norjas varoitetaan niin se on vähintään korkkiruuvi 4 kierteellä  
sport05.gif


On toi sun reitti suunnitelma täysin mahdollinen,en mä sitä sano,mutt kivempi on jos on enemmän aikaa poiketa reitist eri nähtävyksien sun muun takia.
 
Joo, olette varmaan oikeassa. Muokkasin reittisuunnitelmaa vähemmän kunnianhimoiseksi; Tromssa, Lofootit ja sen verran Väli-Norjaa kun ehtii ennen kuin pitää suunnistaa kohti kotia. Vierailu Oslossa, jos ehtii.

Uusi reitti

Googlen laskujen mukaan keskimäärin n. 5 h ajamista päivässä. Onnistunee?
 
Back
Ylös