• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Matala pakoääni?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja McMelooni
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
14.2.2008
Sijainti
Vääksy
Onko kellään kokemuksia äänenvaimentimen rakentamisesta. Tällä hetkellä kiinni suoraänkkä jossa noin 50mm sisäputki 70mm ulkoputkella, villat välissä. Ääni on turhan kova, mikäli sisään laittaa kuristavan 25mm reikäputken äänestä häviää matala kumina.

Miten ääneen mataluutta?

Minkä pituinen, kokoinen, muotoinen ja minkälaisella sisällöllä äänenvaimennin tulisi rakentaa?

Kiitos.
 
Karkeesti niin että jos pakokäyrä sisähalkaisija on jotakin niin reikäputki/sisäputki reilusti isompi sitä ja niin että käyrän ja reikäputken liitoskohta laajenee tasaisesti eikä mitään supistimia, ulkoputki isommaksi ja villatilavuutta suuremmaksi...
 
Se sisäputki voi olla saman paksuinen, kuin pakoputki yleensä.. Mutta itse vaimentimen ulkokuori ja siten pöntön tilavuus mahdollisimman isoksi ja reikäputken ympärille löysästi villaa kuitenkin niin paljon kuin mahtuu.. Jos äänet näin liian kovat, niin loppupäätä voi kuristaa pienemmällä putkella varmaan noin 30 prosenttia.. tähän kuristus putkeen ei mitään reikiä..
 
Muistan joskus nähneeni jossain ohjeen, jonka mukaan vaimentavan osan (villan tila) tilavuus laskettaisiin siten, että se on sylinterien tilavuudella jaollinen. Esim. neljämukiseen tonniseen 1 litra, 1,25 litraa, 1,5 litraa, 1,75 litraa, 2,0 litraa jne.
Lisäksi kannattaa jättää vaimentavan osan alkupäähän pätkä reijätöntä sisäputkea, siis vaikka siten, että tämänkin kohdalle jäävä vaimennustilan osuus on em. tapauksessa 0,25 tai 0,5 jne litraa. Tällä tavalla olen saanut ainakin autoon matalat ja maltilliset äänet.
Pöntön tilavuus lisäksi mahdollisimman isoksi kuten tuossa aiemmin on sanottu.
 
Eilen Leovincen evoII-vaimentimen huilua hypistellessä ja ajellessa huilutta ja huilulla olin huomaavinani, ettei huilu vaimenna alarekisteriä yhtä voimakkaasti kuin yläpäätä. Huiluhan on siis tuossa umpinainen putki, joka päästää osan pakokaasuista ohitseen (vaimentimen sisäputkessa on kohoumat neljässä kohtaa, joiden sisälle halkaisijaltaan ohuempi killeri asettuu) ja osan ohjaa/pakottaa törmäämään vaimenninmateriaaliin (killerin kärki on kartio). Huilun läpi ei pääse pakokaasua eli pakokaasu tulee leon tapauksessa ulos huilun ympäriltä. Suoraan ohivirtaavaa kaasun määrää lisäämällä ääni kovenisi.

Ihan vaan esimerkkinä yhdentyyppisestä db-killeristä.

Luulempa, että jos pakariksi lyödään metri rosteria ja päähän pistetään vaimennin, josta menee tulitikkuaski poikittain läpi, niin ei se ääni voi kovin pieni olla - oli vaimennin ulkomitoiltaan minkä kokoinen 50-60cm pitkä pönttö tahansa. Pakko sitä kaasua on sinne villaankin työntää, että ääni pienenee. Villaan se päätyy, jos se ei ulos muuten mahdu.

Yksi kikka äänen mataloittamiseen on ulostulon ohjaaminen alaspäin. Kuuntelu epäsuorassa kulmassa äänentuottajasta vaimentaa kaikkia taajuuksia n 100Hz tasosta ylöspäin.
 
Aihio äänenvaimentajalle löytyä tänään. Ulkoputki tulee vanhasta vesipumpusta. Putki on 1mm paksuisella seinämällä oleva rosterinen putki, jolla pituutta noin 600mm ja halkaisija noin 120mm. Joten villalle löytyy ainakin tilaa runsaasti.

Täytyy vain kokeilla useammanlaisella "sisustus" vaihtoehdolla. Ja mikä parasta noita "sisustus" vinkkejä saa telkkarista, mm Innolta.

Kiitokset hyvistä kommenteista!
 
isompi villa tila auttaa asiaa. Ulostuloon voi lisätä mutkaputken pätkän eli sellainen "nokka" maata kohti. Hyvää oikeaa pakari villaa.

Tai sitten raapii rahaa kasaan ja ostaa Laserin Pro'Dor pöntön, jossa on nämä ääni asiat kohdallaan.
 
Nyt on paketti kasassa, tosin toivottua äänen madaltumista ei kuitenkaan onnistuttu tekemään. Voipi olla että täytyy pönttö vielä avata ja muuttaa sisuskaluja.
 
jos tarvit aihiota tähän projektiin ni laita yv. olis vanhemman 6r kavan vakio vaimennin tarpeettomana ja lähtee halvalla.
 
Tuon äänenvaimentimen "viritystaajuuden" pystyy kyllä laskemaan ja siten kenties saada hyvä suunta millainen pöntön tulisi olla että saisi sitä matalempaa soundia.

Helpoimmalla silti pääset jos oikeasti matalaa soundia toivot, kun vaihdat mukimäärää 4:stä kahteen  
tounge.gif
 
Back
Ylös