Noi Daytona Road Star GTX koot on sitten leveämmät myös pohkeesta. Taulukko tuon linkin takana
Sinänsä kenkänä todella kestävät.
Sinänsä kenkänä todella kestävät.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.

Joo mun vastaavat on vuodelta 2009 kun tultiin Euroopasta niin ostettiin kotimatkalla Kielin Louisilta. Ja edelleen pitää vettä. Pohjat alkaa olla aika sileät.Kaivoin juuri vanhan ostokuitin yli kymmenen vuoden takaa.
Yli kymmenen vuotta on näköjään tullut ajeltua Daytona RoadStar GTX2-saappailla ja näköjään ne hyvin kestää ajoa ja kilometrejä säässä kuin säässä.
Eikä ne edes vielä ole hajalla, eikä ne edes vielä haisekaan pahalle.
Aiemmilla tossuilla en ole millään päässyt 4-5 vuotta pidemmälle.
Maksoi silloin 349,- €.
En luota sokeasti tekoälyyn, mutta tässä asiassa se toimi. Minullakin on leveä jalka ja asiaa pahentaa vasemman jalan vaivasenluu. Aiemmat saappaat ja nilkkurit muuttuivat vähän kerrassaan käyttökelvottomiksi (jalat kasvavat iän myötä), sillä jalkoja alkoi särkeä jo alle tunnin käytön jälkeen. Ero nykyisiin on kuin yöllä ja päivällä.Minulla leveämpi ja aika rintava jalka. Sen verran leveämpi että juoksukenkien löytämisen kanssa joutuu ostamaan erityisleveät, muuten ei toivoakaan. Rintavakin sen verran että joitain stretch-mallisia kenkiä ei saa avattuna edes jalkaan kun ei mahdu menemään. Eniveis, olen tässä katsellut lyhyempivartista kenkää ja seuraavat mallit menevät hyvin 42 jalkaan.
- Alpinestars fastback V2 drystar koko 42.5
- ixon bull air koko 42
- ixon gambler 42
- alpinestars cr-x drystar _koko_9,5 (9 pieni / 10 iso)
- richa escape 42
Tekoälyyn en luottaisi. Toki se erityisleveät kengät tunnistaa mutta ne tunnistaa itsekin kun paketissa yleensä lukee vaikka wide tai x-wide tms. Mutta ei se normaalien kenkien leveyksista kerro muuta kuin muunneltua totuutta. Esim joitain tc-x move wp kenkiä suositteli, mutta kapeat nekin oli. Vastaavasti alpinestarsin fastback drystarit oli tekoälyn mielestä kapeat vaikka olikin ihan hyvät.
Mitään varsinaista kaavaa en ole keksinyt miksi jotkut alpinestarsit esim menee ja jotkut taas ei. Alpinestarsin faster kengät esim ei toivoakaan. Suosittelen aina kokeilemaan kenkävalikoiman läpi kun käy alan kaupoissa ja merkkaamaan puhelimeen kuvan kanssa ylös oliko hyvä vai huono. On sitten ostohousut jalassa helpompi kun on jo jotain listaa olemassa ja uskaltaa vaikka netistäkin tilata.