• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Led-vilkkujen asennukseen vinkkejä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Zeipii
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Led-vilkkujen asentamisesta

Led-vilkut tuntuu olevan ongelmana monelle ja itsekin törmäsin tähän tuplavilkutusnopeusongelmaan. Puhetta aiheesta on ollut jo seuraavissa keskusteluissa (ainankin):
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin....;hl=led
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin....10;st=0
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin....ivilkut

Laskin tämän illan aikana arviot vastuksista, jotka tarvitsisin omaani Honda VTR SP 1 :seeni korvatessani etuvilkut ledi-vilkuilla ja takavilkut normaaleilla hehkulanka minivilkuilla.

Ennen kuin jatkat, tarkista seuraavat kohdat omista valoistasi
- alkuperäisten vilkkujen polttimon teho (W)
- Led-vilkkujen tai minivilkkujen polttimon teho (W)


Hondan alkuperäisten vilkkujen polttimot ovat 21W. Uudet ostamani led-vilkut ovat 1W. Taakse tulevat minivilkut ovat 10W polttimoilla. Mitä vastuksia tarvin?

Korjatkaa, jos on jotain väärin (laskut _eivät ole tarkkoja_)

P = U * I
R = U / I

P= Teho (W), U=Jännite (V), I=Virta (A) ja R=Resistanssi (ohmia)

Vastusten rinnan kytkentä laskee piirin kokonaisvastusta:
R = 1 / (( 1/R1 ) + ( 1/R2) + ..)

Vastusten sarjaan kytkennässä vastus kasvaa:
R= R1 + R2 + ...
- Sarjaan kytkentää tarvitset, jos alkuperäisissä polttimoissa on ollut pienempi teho kuin uusissa asentamissasi (Esim. 10W -> 21W).

Kaavoja käyttäen päädyin seuraavaan:

Alkuperäiset vilkut
12W = 12V * x
x = 1.75A

R = 12V / 1.75A
R = 6,8ohmia

Eli alkuperäisen piirin (yhden vilkun vastus) on 6,8ohmia 21W polttimolla.

Korvataan tämä 1W led-valolla:
1W = 12V * x
x= 0,0833..A

R= 12V / 0,0833..A
R= 144ohmia

Sovitetaan 144 ohmin piiri vastaamaan alkuperäistä 6,8ohmin piiriä (led-valolle sama kuorma kuin alkup. vilkulle):
6,8ohmia = 1 / (( 1 / 144ohmia ) + ( 1 / x ))
Ratkaistaan x (laskin noin arvon laskimella, joku taitavampi voi pyöritellä kaavan auki)
x= n. 7,14ohmia

==> Eli 1W led-vilkulla tarvitsen n. 7ohmin vastuksen _rinnallekytkettynä_ ja sen tehonkesto tulee olla arviolta vähintään 25W
esim. tämmöinen http://www.yeint.fi/index.p....ID=6821

Eli tuollainen vastus tulisi sitten molemmille puolille led-vilkkuihin.

Laskin vielä arviolta takaminivilkkujen tarvitsemat vastukset, takavilkkujen polttimo on 10W:
10W = 12V * x
x= 1,2A

R= 12V / 1,2A
R= 10ohmia

Sovitus alkuperäisvilkun tilalle (alkup. vilkun kokonaisvastus siis tuo 6,8ohmia):
6,8ohmia = 1 / (( 1 / 10 ) + ( 1 / x ))
x = 20 ohmia ja virrankeston olisi hyvä olla väh. 15W

Kaavaa voi yksinkertaistaa esim.
laskemalla 6,8 * (0.1 + (1/x)) = n. 1


----

Toinen vaihtoehtohan on lisätä tuo ledi-rele, josta en itse tiedä mitään. Joku voisi kertoakin toimiiko se kaikentehoisilla led-valoilla vai pitääkö olla tietty teho, esim 6W ja sille sovitettu rele.


Led-vilkkuja vaihtaessa suosittelen ostamaan välipiuhan, jonka avulla sovitat piuhat suoraan alkuperäiseen liittimeen. Vältyt piuhojen katkomiselta yms. http://www.eurobiker.fi/kauppa/prod_list.html?groupID=101&oc=1

Samassa paikassa tuota led-relettäkin kaupan, löytyy ilmeisesti myös biltemasta yms.

Toivottavasti joillekkin oli kyseisistä laskukaavoista ja ajatuksista jotain hyötyä, ei tarvitsisi käydä kaikkea samaa pähkäilyä läpi kuin itse kävin
smile_org.gif
HUOM. En ole tosin vielä kokeillut valojen toimivuutta, joten odotelkaa tuloksia ennen kuin teette perässä
biggrin.gif
 
Otin sitten asiakseni selvitellä releen toimintaa. Eli alkuperäisenä pyörässä on kuumalankarele, jonka toimintanopeus riippuu tehosta. Itselläni releen tiedot ovat seuraavat:
Mitsuba FR-3303, 12.8V
23W(21)Wx2+3.4(3)W
23W(21)MAX

Vaihtamalla vilkun releen (2 tai 3-napainen) vastaavaan elektroniseen releeseen, jonka tehoalue on esim. 0-50W, vilkut toimivat vakionopeudella AINA riippumatta polttimoiden tehoista.

Ja homma toimii.
 
Ei ihan samaa asiaa, mutta onko kellään tietoa, voiko noita ledejä jotenkin vaihtaa, vai mikähän voi olla vialla, kun mulla toinen takavilkku vilkkuu tosi himmeästi nykyään?
sad_orig.gif
 
Lisätietoa vielä asiaan.

Vilkkureleet on suunniteltu niin, että polttimon hajotessa ne alkaa vilkuttamaan nopeammin. Eli ratkaisuna on laittaa sellainen rele, jossa ei ole kyseistä tunnistusta?

Mutta releen toimintatehon täytyy kattaa led-valojen yhteenlaskettu teho. Omissa led-vilkuissani virta on 0,08A, joten noille sopivaa relettä taitaa olla vaikea löytää. Tilannetta korjaa kuitenkin taakse tuleva normaalipolttimo, jonka virrankulutus oli tuo 1,2A. Tällöin riittää, että releen toimintatehon alue on n. 14W (1,2A * 12V = 14,4W).
 
Ei ihan samaa asiaa, mutta onko kellään tietoa, voiko noita ledejä jotenkin vaihtaa, vai mikähän voi olla vialla, kun mulla toinen takavilkku vilkkuu tosi himmeästi nykyään?
sad_orig.gif
Tarkista onko maajohto rungossa kunnolla ja onko plussa johtokin ehyt. Yleismittarilla näkisi paljonko tulee jännitettä polttimon kantaan eli pitäs olla n.12v ja tämä pitäs mitata kun poltin on paikoillaan.
Sitten voi olla että poltin on jotenkin nyrjähtänyt vilkun sisällä (itsellä oli moinen tapaus)
 
Himmeän vilkun ongelma voi olla myös huono kosketus. Tinajuotos on varmaan paras tapa tehdä uusi liitos ja kutistesukka päälle.
 
Itse laitoin sekä eteen että taakse led-minivilkut. Motonetistä hommasin jonkun 5,90€ maksavan 2-napaisen elektronisen releen. Releen vaihdon jälkeen vilkut jäivät palamaan kiinteästi, joten vaati molemmille puolille vielä pienet vastukset ennen kuin lähti vörkkimään.

Olisi pitänyt käydä lukemassa tämä topikki ennakkoon ja ostaa suoraan tuo led-vilkuille sopiva rele, niin olisi säästynyt pienemmällä vaivalla. Yllättävän työläs homma tuo led-vilkkujen asennus.
 
Itse laitoin sekä eteen että taakse led-minivilkut. Motonetistä hommasin jonkun 5,90€ maksavan 2-napaisen elektronisen releen. Releen vaihdon jälkeen vilkut jäivät palamaan kiinteästi, joten vaati molemmille puolille vielä pienet vastukset ennen kuin lähti vörkkimään.

Olisi pitänyt käydä lukemassa tämä topikki ennakkoon ja ostaa suoraan tuo led-vilkuille sopiva rele, niin olisi säästynyt pienemmällä vaivalla. Yllättävän työläs homma tuo led-vilkkujen asennus.
Itse ostin Biltemasta 3-napaisen releen ja taakse joutui laittamaan kuitenkin vastukset (edessä ja takana erilaiset led-vilkut). Ilman vastuksia vilkutti hätävilkkuja, eli joka nurkan vilkku vilkutteli.
 
Asentelin Yamaha FZ1:een Oberonin ledivilkut taakse. Johtojen väliin laitoin tuollaiset vastukset. Nyt jos klikkaan hätävilkut päälle niin välähtää kerran ja sen jälkeen ei toimi enää mikään vilkku ennen kuin ottaa virrat pois ja vääntää uudelleen päälle.

Kenelläkään tietoa missä voisi olla vika?
 
Asentelin Yamaha FZ1:een Oberonin ledivilkut taakse. Johtojen väliin laitoin tuollaiset vastukset. Nyt jos klikkaan hätävilkut päälle niin välähtää kerran ja sen jälkeen ei toimi enää mikään vilkku ennen kuin ottaa virrat pois ja vääntää uudelleen päälle.

Kenelläkään tietoa missä voisi olla vika?
Jos vastukset olivat juuri tuollaiset kuin kuvassa niiden arvo on 6,8 ohmia ja sinulla on normi vilkkurele. Niin todennäköisesti ne ovat liian suuret siinä mielessä, että niillä korvataan pienempi tehoinen takavilkun lamppu.
vrt. ylempänä ZEIPII:n laskutoimitukset. Eli toisinsanoen vastuksen pitäisi olla suurempi arvoltaan, että kuormitus pienenisi vilkkureleellä.
Tuolla arvolla vilkkureleesi kuormitus on kasvanut noin 10 W / Puoli. Eli hätävilkuilla 20 W.
Testaa tuota hätävilkkua, ottamalla toinen vastus pois => jos toimii niin vastusarvoa pitää kasvattaa.
 
Aika erikoista että kaikki vilkut vilkkuu ilman vastuksia  
omg.gif


Itse kun asentelin ledivilkkuja omaan SP:hen, niin Bilteman rele toimi testattaessa OK vaikka edessä oli hehkulankapolttimot ja takana ledivilkut, eikä toiminta muuttunut miksikään vaikka erisukuiset ledivilkut laitoin eteenkin.
 
Toivottavasti tästä topicista on ollut lukijoille hyötyä, itse ainankin tuskastelin jonkun aikaa noiden led-vilkkujen kanssa.
 
Muistaakos Zeipii Veturiin käypäsen Motonetin releen osanumeroa? Itsellä oli tarkoitus kötöstellä viritys, jossa on hehkulankavilkkupari edessä ja takana, ja sitten lisäksi ylimääräinen ledivilkkupari edessä (katevilkkuina ledit ja parkkivalojen paikalla oranssit hehkulankapolttimot eli ns. "eyebrow"-vilkut). Periaatteessa pitäisi toimia vakioreleellä, mutta jos ei, niin sitten keksitään jotain muuta...
 
Mitens toi vilkkureleiden asennus sitten tapahtuu löytyykö noita releitä merkkikohtaisina niin että nyppäsee vanhan pois ja painaa uuden tilalle vai joutuuko noissa useimmiten leikkimään kolvilla ja tinalla??
withstupid.gif
 
Back
Ylös