Miksi tehdä asiaa noin vaikeaksi, kun Pietarista saa hyvin edullisia Garminin karttoja? Tarkkuus on vähintään riittävä moottoripyörämatkailuun.
tässä kohtaa en osaa vastata kuin omasta puolestani:
1. verkkokauppa.com on joustava myymälä josta voi navimasiinan noutaa tai tilata kotiin kiikutettuna. lisäksi hakkis on myös edullinen. muista laitteista ei kokemusta.
2. ozi samoin löytyy interwebista helposti. nurkista löytyy myös "maksuttomia" versioita.
3. kartat omasta takaa tai kavereilta, valmiiksi kalibroituna tai kalibrointipyynnöllä höystettynä. tähän asti toiminu moitteettomasti.
4. pietariin meneminen vaati omat souvvinsa vaikka kartat siellä edullisia olisivatkin. toki on tunnustettava että tänäkin kesänä usein on tullu poikettua ja paperikarttakaupoissa luuhattua.
5. garminin tarkkuus riittää toki mopomatkailuun (ja siitä tässä alunperin kyse olikin) mutta mun kiinnostukset on ainakin osaltaan asfaltin ja jopa soran ulkopuolella. sinne ei tartte ko kikkeilä lähteä suunistelemaan. niin ainakin oletan.
6. sitten viimeinen mutta tärkein. kun ite tekee niin tulee mitä sattuu.
ja sitten ehkä kaikkein tärkein. onko jollakulla aikomusta vielä tälle sulalle laatokan ympäri pyöräyttää? kannaksen ajoja on vaikka kuinka mutta kuis isompi kierros, pienempiä teitä seuraillen???