• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kytkinasetelma Ducatiin, mistä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja wekkuli
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Olis varmaan joskus ens vuoden puolella menossa kytkinlevyt ja kello vaihtoon. Samalla tekis mieli laittaa avointa koppaa ja punaista painelevyä.

- Mistä levyt, kello, painelevy ja avoin koppa? Halvalla tietysti? (Tähän 'nauran itseni kuoliaaksi' -hymiö)
- Tarkoitus olis saada vähän orkkista kestävämpiä kilometrejä. Millaiset kannattais hankkia? Toiset sanoo että sintterit on normikäytössä sietämättömän äkkinäiset... ? Miten lienee?
- Mitä toi avoin asetelma tykkää kurakeleistä? Onko mitään vaikutusta? Millä sen punaisen painelevyn putsaa, jos sattuu kuraantumaan?

Käytännön kokemuksia noista kytkimistä arkikäytössä, kiitos.

Ainii... yks 'tyhmä' kysymys: Onko "kello" lontooksi "basket"?
 
Normaalit Keski-Euroopan nettikaupat tulevat ensimmäisenä mieleen, seuraavaksi eBay. Keskittämällä kaikki hankinnat yhteen paikkaan, säästät toimituskuluissa.
Koneen käydessä ei sinne kytkimeen paljon kuraa pääse, ellet upota koko vehjettä suohon.
Pölyt yms. saa pois puhaltamalla paineilmalla avonaisen kopan aukoista.
Osta minulta nuo alempana mainutut vehkeet pois. Saat ne alle uuden pelkän painelevyn hinnalla.
Jos ostelet osia nettikaupasta, voisin tulla kimppaan jakamaan kuluja. Tarvitsisin uudet jouset, miel. ruostumattomat.

Kori/rumpu lontooksi clutch housing, basket. Saksaksi korb, kupplungsglocke.
 
Jyri noista jousista joskus kirjoitteli, että kannattaa vaihtaa ruostumattomat ja näinhän se on. Katselin tuossa öljyjä vaihdellessa, että sellaiset ruskean paskaiset nuo originaalijouset jo olivat. Painelevyn saa puhtaaksi pyyhkimällä. Kyllähän siihen jotain paskaa ajanmyötä kertyy, muttei mitään mistä ei selviäisi.

Ps. Osta luistokytkin.
 
Ps. Osta luistokytkin.
No just nimenomaan ei. Radalla sillä varmaan jotain tekeekin, mutta maantiellä se on makeeta kun veekakkosen voimakas moottorijarru vetää takapyörää sladiin!
sport05.gif
 
A-peelta ostin viime talvena lahdesta, 48 hampaisen peruspaketin +5 sakaraisen painelevyn. Kämnalta jousikupit ja kromatut jouset.

Semmosen paketin kun ruuvaat monsteriis kiinni, et kyllä raaski sitä kopilla peitellä...edes avonaisella!
 
Nostetaapas aihetta. Spareshacilta lähtisi melko edukkaasti painelevy mpl, jousikupit, rst-jouset ja ruuvit. Varmistelen vain, että onko noita jousia eri mittasia vai onko ihan "normikamaa"? Kyseessä normikuivakytkin
smile_org.gif
Ellei ny jollain satu olemaan ylimäärästä punasta painelevyä ni saa tarjota.
 
Ok. No kysäsin chrisiltä tuosta. Onko muuten noissa jousikupeissa eroa? Nimittäin desmoworldistä kun katsoo Italia Corse painelevyä se antaa lisäksi alivalikon mistä voi valita nuo spring plates:it 10€ lisähintaan. Erikseen ovat 19,90€? Oisko kokemusta.
 
eikai niissä mitään eroa ole? varmaan vaan antaa semmosen 'kimppahinnan' noille kun tilaa samalla?

oma workshop manual käskee muuten vaihtamaan jouset jos ne on lyhyemmät kuin 36,5mm..
nixweiss.gif
 
Kämnalta löytyy paras asiantuntemus, modaavatkin vaikka mitä.
Itse pistin hiilikuitukopan, alumiinijouset ja kullitetut kupit, nämä
näkyviä osia. Jousia on kahden mittaisia, muistaakseni lyhkäsem-
mät tilasin. Vai oliko noi pikkutilpehöörit Italoshop Neussilta? Ducati
Saarlandin Herr Gross taas on niin herkkähipiäinen kaveri, etten
enää sieltä osta mitään. Ostin kyllä ja kama ok, mutta.....
 
No ajattelin tilata kaikki samasta paikasta. Spareshacilla ei mainita mitään jousien pituudesta, tiedä sitten onko jotain hivistelyä ehkä joku asiantuntevampi osaa kertoa.
 
Löysin laskun: Federteiler fur Kupplungsdruckplatte God 29,41 €
                  Kupplungsfedern vezinkt abt Baujahr 2000 16,72 €
                  Länge 38 mm

Eli pitää olla 38 milliset, nämä ovat sinkityt, kullitetuilla levyillä,
hinta aina per 6 kpl, ostopaikka Kämnä De
 
Tilasin tavaraa ja ei tullut saksalaisella täsmällisyydellä niin pisti
parin viikon päästä meilin ja kohteliaasti tiedustelin. Oli juuri läh-
tenyt firmasta ( ilmeisesti ) ja oli parin kolmen päivän päästä tääl-
lä. Pahoitti rassukka mielensä tyhmän suomalaisen moitteesta ja
ei vastannut toiseen tiedusteluuni. Kohteliaana vanhempana her-
rasmiehenä ilmoitin Herr Gustav Grossille sitten että koska hän ei
tarvitse minua, niin en minäkään häntä. Kämnan Alex on huippu-
jätkä. Halusitpa vaikka minkälaista koneistusta vaikkapa toisille tulpille tai syylärin modausta, niin kyllä hoituu ja sopivasti ja kohtuullisella englannilla jos ei sakua halua vääntää. Olisi hoitanut putkiston Multiinkin, mutta ilmoitin ottavani Termin kokorännin ja Ecun Suomesta, eikäpä pahastunut. Hinta oli tosin täälläkin säällinen.Quad sieltä komentajineen olisi kyllä ollut harvinaisen näyttävä paketti
 
Kämnasta ja Desmoworldista on itselläkin positiivisia kokemuksia. Harvemmin on tarvinut mitään kysyä, mutta jos näin on ollut, niin vastaukset ovat tulleet suhteellisen nopeastikin ja asialliseen sävyyn.
 
Avasin kytkimen ja taidan uusia pelkät massalevyt, vaikka motoringiltä siasi edullisesti 48-hampaisen koko kytkimen (ei luisto).

Mitä eroa on 748:n ja 749:n levyissä, kun monesti niille näytetään eri hintaa? (748:ssa on muistaakseni 7 kitkalevyä ja 9 massalevyä)
 
Eikai niissä muuta eroa ole kuin levyjen määrä ja siitä johtuen pakan paksuus vaihtelee.

jos ollaan suunilleen samoilla millilukemilla, niin varmaan ihan sama minkä levyt siellä pyörii.

749R:n massalevyt on alumiinia, niitä on hyvä käyttää alumiinisen kytkinkorin kanssa.
 
Tuli tilattua saapasmaan ebaysta tarvikkeet, DP:n punanen painelevy 70€(uusi) ja jouset kupit ja ruuvit 26€. Dp:n tuotteet muuten hinnoissaan täällä pohjolassa
crazy.gif
 
Mulla sattuu olemaan tuota ducatin punaista maalia niin olisiko järkevää vain maalata se painelevy? Viime vkl tein muotin kytkinkopasta ja tänä vkl pitäis sitten tehdä itse kytkinkoppa. Voin tehdä muutaman ylimääräisenkin. Saa varmasti halvemmalla kuin hiilarin
wink.gif
 
Back
Ylös