• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kuvajahtiajelut Kymenlaakso 2014

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ukko
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Palanut Yhteiskoulu Kouvolan keskustassa.

IMG_1383.JPG


Tässä uusi

IMG_1391.JPG


Osasto Kuhlmeyn lentäjien muistomerkki.
 
Ompas täällä nyt laiskoja jahtaajia liikenteessä. Pitääkö sitä hittovie itte vaivautua taas hakemaan, keli ainakin olisi mitä mainioin :orgmp:.
 
Aika laiskasti on lähtenyt Kymenlaakson kuvajahdit käyntiin. :boring:

No haettu paikka on Otsolan koulun pihalla


"]

Sitten uusi kohde, joka ei ole mikä tahansa kerrostalo.



Ps. taitaa olla kiinteistö myytävänä, jos jotakuta kiinnostaa.
 
Mä nyt ehkä mahdollisesti onnistuin tekemään tän vuotiselle jahdille kartan: http://goo.gl/maps/YXtau

Täysin varma en ole, koska viime vuonna SooSoo oli niin mukava, että moisen meille väsäsi. EDIT: Koittakaas joku tuota linkkiä, että toimiiko moinen. Joku laittaa vaikka sen 4. rastin eli Jukolan sinne kartalle, ku mulla ei oo hajuakaan missä mokoma sijaitsee... Toimivaksi vahvistettu ja löyty se Jukolaki ku unenpuutteessa googlea räpläs. /EDIT

SooSoon rakentelemat ohjeet kartan käyttöön:

1) Avaa kartta ja kirjaudu sisään Google-tililläsi (Gmail, Google+, Blogger tms).
2) Valitse punainen "Muokkaa" -painike.
3) Valitse kartan muokkauspainikkeista keskimmäinen eli paikkamerkki.
4) Raahaa paikkamerkki hiirellä oikeaan kohtaan ja näpäytä.
5) Anna paikkamerkille järjestysnumero ja nimi, sekä kuvaukseen hakijan nick.
6) Lopuksi näpäytä "Tallenna" ja "Valmis"

Toi gmapsihan uusiutu aika rankasti vähän aikaa sitte ja ite en osaa käyttää sitä päivitysversiota vielä yhtään, joten sihen kuinka tuo siellä tapahtuu en osaa antaa ohjeita. Normikäytössä selaimena on Opera ja siinä gmaps on vielä vanha ja perinteinen.

Jos tämmöselle kartalle ei tosiaan oo halua, ni voin vaikka poistaa kokonaan. Yksin en rupea sitä ylläpitämään, vaikka onki mukava kattoa tosta viimevuotisestaki kartasta mihin kaikkialle porukka keksi niitä täppiä viedä.
 
Alkoi hatuttaa kun kukaan ei jaksa hakea kuvaa niin piti ihan varta vasten itsellä lähteä.
Pyhtään keskiaikainen kirkko:
bb7fe.jpg


Mistä löytyy tämä tulta päin juokseva pikkumies?
3e0d7.jpg
 
^^Tämä viimeinen kuva menee ainakin mun mielestä liian "hifistelyksi" ja liian vaikeaksi tunnistaa. Muistetaan, mitä säännöissäkin sanotaan:

Lainaus: 7§ Kuvattavien paikkojen tulisi olla kohtuudella mahdollisimman monen tunnistettavissa ja tunnistamista voi tarvittaessa helpottaa vihjeillä.

Lisää vihjeitä kuvaan liittyen, ettei makaa turhan panttina päiväkausia :thumbup:

Ps. Olen siis itse etelästä tänne muuttanut ja usein aika kujalla tämän ketjun kuvista, varsinkin etelä-Kymenlaaksosta otetuista.
 
Mankimies sanoi:
Alkoi hatuttaa kun kukaan ei jaksa hakea kuvaa niin piti ihan varta vasten itsellä lähteä.
Pyhtään keskiaikainen kirkko:
bb7fe.jpg


Mistä löytyy tämä tulta päin juokseva pikkumies?
3e0d7.jpg
Eikös tuo ole kausalan paloaseman seinästä.
 
Mä kyllä tunnistin heti tuon tulta kohden juoksevan pikkumiehen. Ei oo jaksanut lähteä hakemaan ja pitäisi taas opetella laittamaan noita kuvia tänne, että voisi osallistua kuvajahtiin.
 
Back
Ylös