• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kuvajahti, South-Ostrobothnia

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Harrry
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
OH6ZZ sanoi:
Ja seuraava, yllätys.. ei kirkko vaan mettän keskellä tasaasta lakiaa niinku lentokenttä..

Jaaha, jos vaikka huomenna aamupäivällä romauttas hondan tulille ja kävis noutamassa, jos ei oo kukaan kerenny ennen.. Olis näpeä noutaa, kun on tuossa ihan ääressä.
 
lakari sanoi:
Mun mielestä Jurvassa ei o tollasta paikkaa!

No jos täsmennetään vähän. Vinkkinä, jotta 80/90 luvulla ko pitäjä pärjäsi pesäpallossa oikein mainiosti. Nykyään vähän heikommilla sijoilla sarjataulukossa, toisin kuin naapuripitäjä Vimpeli.
 
Velmu84 sanoi:
No jos täsmennetään vähän. Vinkkinä, jotta 80/90 luvulla ko pitäjä pärjäsi pesäpallossa oikein mainiosti. Nykyään vähän heikommilla sijoilla sarjataulukossa, toisin kuin naapuripitäjä Vimpeli.

Vihijaisko tuo Alajärvelle .
Mikä lie kakkosluokan säännöstelypato ?
Onkohan tämä nyt turhan vaikea ko ei mistään saa kiinni ko mahdollisen paikkakunnan ?
 
Oula sanoi:
Vihijaisko tuo Alajärvelle .
Mikä lie kakkosluokan säännöstelypato ?
Onkohan tämä nyt turhan vaikea ko ei mistään saa kiinni ko mahdollisen paikkakunnan ?

Valotetaan lisää, tuohan on tosiaan säännöstelypato. Kohde näkyy varsin hyvin, kun ajaa 68:sia etelästä - pohjoisen suuntaan, joka kulkee järven vierestä.

Ny pitäs olla jo helppo ;D
 
Alajärven eteläisessä päässä oleva pato Järvitien varressa, Levijoella.

ImageUploadedByTapatalk1398946374.289660.jpg

Uusi rasti, mistä löytyy ferrarin nosturi?

ImageUploadedByTapatalk1398946408.291333.jpg
 
Hyvä rasti; löytyi aika pian kuuklella ja ihan hyvin ferrari näkyy - tosin arvasin järven heti oikein.
Mikähän järvi noin noin iso että oikein nosturi ja betonisia venelaitureita..
 
Ferrari löytyi Lappajärven itäpuolelta, Katajalahden venesatama kuukle

pic_168.jpg


Ja seuraava

pic_169.jpg


Vihje.. kameran takana hautausmaa, mutta ei kirkkoa
 
Voiku olis helppo... Tulee tuosta sillointällöin ajeltua ohi, kun käyn sukuloimassa. Mopo vaan huollon alla, ni ei pääse noutamaan.
 
Velmu84 sanoi:
Voiku olis helppo... Tulee tuosta sillointällöin ajeltua ohi, kun käyn sukuloimassa. Mopo vaan huollon alla, ni ei pääse noutamaan.

No joo niin on ja tänään illalla ajan tuosta kaks kertaa ohi, mutta volvolla... :itkupilli:
 
Kannattaa varoa sitä mutkaisinta maantietä tietä joka tuonne rastille vie.
Sinne on tien vierille ajettu mursketta ja kurveissa ikävästi levinnyt tielle.

Siellä on jo ollut läheltä piti tilanteita !
 
Ei kai tämä liian vaikea ole?
Vai odotteleeko kaikki, että kelit lämpiää että tarkenee :orgmp:

No vihjeenä kuitenkin, että tässä ennen itsenäisessä kunnassa sijaitsee moottorirata,
jossa ensi viikonloppuna RR kisatkin.
 
Ja justiin tänään ajoin ohi tuon paikan, joka vieläpä sijaitsee entisessä kotikunnassa. Eipä tullut täältä kateltua ennen ajoonlähtöä :)
 
Mapsilla ja pienellä aivotyöllä tuota etin jo muutama päivä sitte. Ja noin 3min meni ni löyty. Ei oo vaan jaksanu lähteä noutoretkelle :D
 
Perjantaina oltiin menos hakeee rastia, mutta matkalla sinne kulkuneuvo petti. Takapyörän laakeri leikkas kiinni ja ketjun kiristin petti, sitten hyppäs ketjut päältä ja matkan teko jäi siihen. Pyörä seuraavana päivänä kotiin, maanantaina osien hankinta ja pyörän kasaus. Nyt taas cbr pelittää, josko tänään tai viimeistään huomenna kävis poimii tuon tutun rastin...

Ellei kukaan ehdi ennen
 
WP_001129.jpg


No niin tässä se nyt on. Matka tehtiin kuuluisaa viinatietä pitkin tänne Sällin rantaan ja täältä lähdettiin koskenkorvan suuntaan. Jurvan liikenne ympyrässä ajettiin reilut kaks kierrosta, kolme kierrostahan on kuulemma maksimi määrä yhdellä kertaa. Kotikylän maisemiahan tämä on ja myös Kawa-kirjasarjakin on näistä maisemista tuttu. Siis Jurvan Säläsjärven camping-alueen cafeehan tämä on.

Jurva koskenkorva välillä mutkissa paikoitellen runsaasti pyöreää irtokiveä, siis ajelkaahan varovasti.

Sälli
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös