• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kuvajahti Eurooppa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja pyh
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Pukin antama vihje oli oikeassa, se on Kaunertal! Aika vilpoista oli nyt kesäkuussa, kun siellä kävin. Lumisadetta ja +2 astetta, tie oli sentään sula.
 
pyh sanoi:
Jatketaan helpolla, aurinko paistaa 6.6.2024, missä?

Tässä ollaan Hotel Alpenrosen edessä, Passo Rollella.
Ollaan näköjään pyöritty sun ja Alpenpassbikerin kanssa samoilla huudeilla, samoihin aikoihin!

Jatkakaa, mulla pari kelvollista kuvaa ehkä olis, mutta kun en "digitumpelona" osaa niitä tänne laittaa...
 
XJ 900 sanoi:
Ollaan näköjään pyöritty sun ja Alpenpassbikerin kanssa samoilla huudeilla, samoihin aikoihin!

Jep, olin noihin aikoihin suunnilleen 80 km:n päässä Rollesta. :D

Laitanpa tänne sitten samalla uuden kuvan, eli mikä passo tällä kertaa?

P6042191x.jpg
 
Ja sun Kaunertalin kuvan aikoihin menin siitä Naudersin kauttaa Italiaan. En jaksanut ylös kiivetä kun palelin tarpeeksi jo Arlbergin solassa, onneksi Italiassa lämpeni.
 
Tässä seuraava. En ole varma, onko tästä jo ollut kuva tässä ketjussa, mutta en jaksanut tarkistaa.

IMG_3207.jpg
 
No tosta uusi ja helppo
3f7921e79eece9f43cb624bb9db11f4b.jpg
 
Tämä on Fagervik, Länsi-uudenmaan yksi helmi...

Tässä uusi:

6e3e868105e52cc496c264d898d6196f.jpg



Edit, toinen parempi kuva tuosta varsinaisesta kohteesta:

15ebc2f7d75e1390a62355b6de024285.jpg
 
Lienee Skoltefossen...tuolla viimeksi ajellessa ihmettelin pitkään, että kuinka paljon lohikalaa mahtuu yhteen jokeen.
 
qeanu sanoi:
Lienee Skoltefossen...tuolla viimeksi ajellessa ihmettelin pitkään, että kuinka paljon lohikalaa mahtuu yhteen jokeen.
Jep, oikein. Tossa kohtaa Neiden- eli Näätämöjoki tekee mutkan - kuin myös tie. Yhdestä haarasta pääsee Norjan Kirkkoniemeen (Kirkenäs), toisesta Suomen puolelle Näätämöön ja Kaamasen tielle. Vähän matkan päässä olisi myös Venäjän Nikkeli (никель). Sinne ei nyt ollut asiaa eikä taida vähään aikaan ollakaan. Joskus aikoinaan tuollakin tuli autolla työasioissa seikkaltua[emoji33]

https://maps.app.goo.gl/7nbrxqDRTcHmCAJS9
 
Back
Ylös