• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kuunteletko musiikkia/radiota ajaessa?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja viltsu81
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Kuunteletko musiikkia/radiota ajaessa? -

  • Aina

    Ääniä: 1 33,3%
  • Joskus

    Ääniä: 2 66,7%
  • En koskaan

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    3
Miten on? Laitontahan tuo ei ole, vai onko? Nykyisin kun radion saa kännystä ja biisitkin jostain mokkulasta niin viihdytätkö itseäsi ajaessa vai pelkäätkö että se häiritsee liikaa keskittymistä?

Itse kokeilin viime viikolla virittää napit korviin, huppu päähän ja potta päälle: yli 70:n vauhdissa ei kuuluu enää yhtään mitään. No olihan se kiva sitä musaa kuunnella, vaikka vaan silloin tällöin valoissa...

Onko mulla huono kuulo vai surkeat kuulokkeet? Pystyykö muut kuuntelemaan matka-ajossakin soitinta?
 
Kyllä tuota pystyy
smile_org.gif
Itellä Koss:in Spark Plugit eli semmoset in-ear-malliset napit. Moni "haukkuu" kyseistä mallia siitä, että sattuu korviin. Itseä ei satu korviin, mutta v-mäisin piirre on se, et että kun ottaa kypärän pois, napeissa olevat pehmusteet lähtee nykyään aina irti ja hyvällä säkällä niitä saa sitten poimia jostai ABC:n pihasta
033102ass_1_prv.gif

Muuten tosiaan toimii ja kuuluu ihan hyvin jopa 120kmh vauhdisssa. Itellä AGV K4 kypärä.
smile_org.gif
 
Lähes aina. Lyhyimmillä matkoilla jätän tulpat pois, mutta pidemmillä aina mukana. Viltsu, kannattaa lukea tämä topic ja ostaa jotkut napit mitkä tuolta näyttää hyvälle. Kun on kunnon napit niin pitäisi kuulua kyllä vaikka kypärässä humiseekin. Tietenkin siihen vaikuttaa pleksin korkeus jne. mutta sulla on GSX-R, joten luulen ettet istu niin pystyssä että ilmanvastus olisi ihan älytön.
 
Jooooooovain..
sport05.gif


Lähes AINA, kyllä se matka katkiaa paaaaaaaaaaaljon nopiampaa ku on mitä seuraa. Ruijassa yleensä hitaita kuten tätä Lauraa
biggrin.gif
 
Jos yli 20km pitää ajaa niin poppi soimaan. Midland BT2 ja äänilähteenä joko piuhan päässä oleva navigaattori tai langattomasti nokia E51.

Nyt kun on tottunut musiikin kuunteluun niin ei todellakaan nappaa pelkkää suhinaa kuunnella. Menee pitkät ajomatkat leppoisasti
 
No melkein aina. Lähikaupassa kun käyn, niin nautiskelen Akran äänestä, mutta jo työmatkalla (14km) ja pidemmillä soi Zeni tai E75.
bowdown.gif
 
Nykyään tosi harvoin, aikaisemmin enempi. Bemarilla tuli aina kuunneltua kun siinä oli toi radio-minidisk soitin ja piuhat kypärään.
 
Vastasin että aina vaikken kyllä lyhyillä kaupunkipyrähdyksillä musaa kuuntelekaan.

Sarvissa on Ram Mountin Aquabox mihin laitan luurin ja se soittaa sitten bluetoothin yli Autocomilla musaakkia.
 
En kuuntele koskaan musiikkia pyörällä ajaessa, kerran kokeilin ja ei ollut mun juttu. Jätän musan kuuntelun autoreissuille.
 
Musiikki on periaatteessa liian hieno asia hukattavaksi ajamisen tai tanssimisen lomaan. Musiikkia kuunnellaan, ei kuulla.

No, joskus voi kotterossa laittaa jotakin pörisemään, vaikka Dimmua tai Immortalia tai Venomia tai Sepulturaa tai Panteraa tai NIN:iniä tai Black Flagia tai Race Against the Machinea tms lokoisaa ajomusaa. Tai sit vaikka J.S. Bachia, J. Hendrixiä, Pink Floydia taikka Blind Lemon Jeffersonia.

Mutta mopoillessa? No ei tosiaan. (Imho)

-hh-
 
Joskus tulee kuunneltua musiikkia puhelimesta, kun tuli hommattua tollanen Midland BT2.. Pirun hyvä laite!
 
Tulee kuunneltua lähes aina. Maito ostoksille mentäessä kuuntelen sitten tuota MIVV puuduttavaa surinaa.

Kantsis varmaan ottaa toi killeri veke
idea3.gif
 
Back
Ylös