• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kurit

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
talktohand.gif

osaiskoha joku äkkiseltää sanoo et missä olis tommosen yamaha tzr -92 kurit? onkos helppo ottaa pois? seuraukset?
withstupid.gif
 
motot.net tuolta löytyy varmaan helpolla mut jos itte pitäis veikata niin pakoputkessa jotain ja pienet suuttimet kaasarissa sekä ehkäpä kaasukahvan liikerajoitettu. toi pakoputki on aika vaikee itte tyhjentää jos sielä jotain on tarttis hitsivehkeet+hitsitaidot, mut kai sen voi jossai metallipajallakin tyhjentää. kai siittä jotai sanktioo tulee jos jää kiinni mut aika epätodennäköstä ite oon ajellu 20.000km eri pärrillä joista on kurit pois eikä ikinä oo tullu edes mitään puhetta kureista poliisien toimesta.
 
Tosiaan Motot.net tuolta löytyy paremmin tietoa mutta vastataan nyt tähänkin kun itsellä tuollainen ollut
biggrin.gif
oli vaan vähän vanhempi mutta varmaan samat kuristukset.

Rekisteriotteessahan lukee siellä että ypvs servo poistettu ja lukittu 5mm ruuvilla. Pakoputkessa holkki. Eli hommaat servon laitat paikalleen ja säädät kohdilleen. Pakoputkesta holkki pois on muutamalla hepillä kiinni. Itse varmaankin jollain meisselillä sen löin irti ei voi muistaa. Niin ja kaasuttimeen vaihdat isomman suuttimen olisko ollut 10numeroa isompi en nyt ole ihan varma.
 
jeps..kiits toi alkaa vaa tuntuu vähä nysväykselt ku yhen kesän ajaa vakiolla;) sais vähä pirteemmäks tota..
 
ainii ja semmost viel et onks siin vaaras sit et moottorilämmöt nousee liikaa tms? leipoo kii.. tai jotai
 
Ainahan kakstahdit leikkaa kiinni. ;)
Nojoo.. ainakin Aprilia RS:iä on useampi jäänyt kehätielle silloisilta tutuilta pyörästä poistetun kierrosrajoittimen ja kieron kaasukäden seurauksena.

Ei pitäis mun logiikalla lämmetä liikaa jos vaan on polttoaineen seossuhde sopiva, etkä huudata punarajalla.
 
Itelläni on -87 tetzari.. kulkee kyllä muuten ihan hyvin mutta ei väänää alakierroksilla sitten yhtään.. ypvs on koitettu säätää ja kyllä se jotain suhisee kun virrat lyö päälle.
smile_org.gif
mutta miten sais enemmän vääntöö alakierroksilla? missä kohtaa putkessa on kuristuksia??
withstupid.gif
 
ainii ja semmost viel et onks siin vaaras sit et moottorilämmöt nousee liikaa tms? leipoo kii.. tai jotai
ei se taida olla aina korkeiden lämpötilojen syytä tuo leikkaaminen. kyse on yleensä siittä että ajetaan liian kauan kovilla kierroksilla josta 2-t kone ei jostain syystä tykkää. eli ei pitkiä matkoja kaasu pohjassa
 
Back
Ylös