• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kuninkaantie, se Suomen toiseksi vanhin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ahu54
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tie on kulkenut turusta(turg/obo? muinaisia sanoja luultavasti muinaisvenäjää ja merkitsee toria ja aukeaa )
Mun muistaakseni Turku-sana on samaa juurta kuin "tori", ruotsin "torg". Yleisnimi kauppapaikalle. Vanhaan sanontaan "maailman turuilla" tulee näin hieman järkeä.

Åbo taas tarkoittaa yksinkertaisesti joenvarren asumapaikkaa. Sanat å ja bo yhdessä. Ruotsinkielessähän on paljon asumiseen viittaavia "bo" loppuisia paikannimiä.
Kaupankäynti=targo`vja
Aukio=blo
Nämä venäjän sanoja.
Sekä Ruotsista että Venjältä on peräisin suuri osa sanastostamme,se mikä suhde ja lainusten määrä Ruotsilla ja Venäjällä on keskenään,on enemmän arvoituksellista.Historiat kuitenkin nivoutuvat yhteen koko skandinavian ja karjalan sekä venäjän alueella jo tuhansien vuosien takaaa,ja kansojen muuttoliikkeet ovat sekoittaneet kieliä toisiinsa,mutta mielenkiintoisinta on seurata tuhansien kilometrien päässä toisistaan puhuttuja samoja kieliä.

Kyösti Julku teoksessaan Kvenland(Kainuunmaa) esittää myös näitä paikannimistöön vaikuttaneita asioita.
 
Tervehdys.

Kävimme motoristikaverini kanssa ajamassa tuon kuninkaantien Turusta Vaalimaalle.
Matkustajan (omalaatuiset) tunnelmat voi lukaista: http://villen.nahkalipsi.com/mopo1.htm

Jos jotain kysyttävää/tarkennettavaa niin laittakaa sähköpostia.

- Ville
 
Tota mulla ois yks kymysys, mistä Helsingistä pääsee tohon tielle, ja itä-helsingistä oon länteenpäin menossa, Karjaalle. Entäs onko noita kylttejä oikeesti joka kohassa mistä pitää kääntyä että saa ajeltuu tota tietä?
 
Tota mulla ois yks kymysys, mistä Helsingistä pääsee tohon tielle, ja itä-helsingistä oon länteenpäin menossa, Karjaalle. Entäs onko noita kylttejä oikeesti joka kohassa mistä pitää kääntyä että saa ajeltuu tota tietä?
Kehä 3 varrelta ainakin kauklahti, espoonlahti- siuntio liittymästä ylös noustessa ja siitä käännyt siuntioon päin , niin hetikohta kääntyy vasemmalle ja menee kirkkonummelle. Toki sinne pääsee idempääkin, esim. Järvenperän kohdalta Bemböölen suuntaan.
 
Back
Ylös