• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

KTM lc4 690 Supermoto?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kamikaze
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Olihan toi omalla tavallaan mukiinmenevä
biggrin.gif
Piti vähän photoshoppailla ja kyllähän siitä sais siedettävän näkösen jos maskin vaihtais...
Laita ihmeessä näytille jos osaat. Jos saa toivomuksia esittää niin maski/etulokari EXC:stä, putki/putket ylempää vedettynä ja kilpiteline erilaiseksi.
smile_org.gif


Ja eihän tämä mikään varsinainen supermoto olekaan, vaan kun ei ainakaan mulla ole massia ostaa useampaa pyörää, Husasta ja muista tiukemmista vehkeistä kun ei oikein arkikäyttöön ole.
 
Tässä olis nyt toi 690 pikasesti muokattuna... (Alkuperänen)

ktm690.jpg


Jos tollasen nyt erehtyy ostaan, niin melkeinpä se on pakko modata toi keula
biggrin.gif


Edittiä: Yks kuva lisää... Tällä kertaa tökerösti modatuilla putkilla

ktm690_2.jpg
 
Ei huono.
062802jumpie_prv.gif


Saisko vielä yhden pienemmällä etumaskilla ja jollain järjellisen kokoisilla/näköisillä slipareilla? Pönttöjen kulma alemmassa kuvassa ok.
 
ei ole kyllä enään minun mielestä supermoto noilla kiloilla. prkl sehän painaa yhtä paljon kun kuussatanen separi
omg.gif
ja paukkua puolet siittä
crazy.gif
 
Ja eihän tämä mikään varsinainen supermoto olekaan, vaan kun ei ainakaan mulla ole massia ostaa useampaa pyörää, Husasta ja muista tiukemmista vehkeistä kun ei oikein arkikäyttöön ole.
Nimenomaan. Huoltovälikin taidetaan luvata 5000-7500 kilsan välille. Mua ei ainakaa kiinnosta tehdä huoltoja 15h välein. Nojoo, ehkä tuossa vähän liikaa haetaan jotain uutta, mutta kyllä se siitä kun silmä tottuu. Yhtä rumalta se vuoden 2007 gsx-r ois näyttäny 70-luvulla
wink.gif
 
Hoohoo, kiitos mekanik.
062802jumpie_prv.gif


Joo 5 tkm itse veikkaisin huoltoväliksi. Kyllä ne Husan etc. lyhyet huoltovälit itsellä vielä menisi, vaan kun ei kestä perse ajaa pidempiä matkoja sellaisen jalkalistan levyisen penkin päällä.
biggrin.gif


Ja sanovathan ne XT 660 X:ää supermotoksi?
tounge.gif
Vaan ei kannata siihen pelkkään painoon tuijottaa, veikkaan että tuo on moninkertaisesti hauskempi vekotin kaahailla kun jokin kusiaiskyykky. Makuasioita.
thumbs-up.gif
Paukkuahan tuossa sinänsä on 1-sylinteriseksi jo aika hyvin, ja voihan se olla että slipareilla ja ruiskunsäädöllä tulee vielä hieman lisääkin. Pitää vaan toivoa että niitä riittää koeajettaviksikin, ei pysty kokeilematta kuitenkaan ostamaan.
 
njoo ei tosiaan voi verrata mitään noista motoista katuvehkeisiin.. oli se sitten mikä tahansa moto.

Kuitenkin fakta on se, että ne on helvetisti ketterämpiä vaikka olis samanpainoisia.
wink.gif
En jaksa luetella enää niitä muita eroja, kyllähän nyt jokainen ne huomaa vaikka perseellä, kun ajaa esim. stadin läpi 4 ruuhkassa käyttäen muutamaa "oikoreittiä"
tounge.gif


mekanikille pointsit siististä photoshoppauksesta! Putken jos sais vielä jotenkin menemään ylempää / suorempaan, tosta kytkinkopan päältä.
 
Nyt oli mopon nimikkosivutkin päivitetty valmiiksi, olivat pitkän aikaa kesken.

Pisti silmään tuollainen tieto että huippuja lupaavat 186 km/h, jos (luultavasti) pitää paikkansa merkitsee sitä, että löylyä todellakin riittää.  
lookaround_orig.gif


Tulis nyt vaan se kevät, että pääsis koittamaan.
 
Kyllä tuo on jotenkin houkuttelevan näköinen laite, ei mahda mitään. Mutta ei siltikään näkemättä/kokeilematta pysty ostopäätöstä tekemään. Mopomessuille piti lähteä sitä katsomaan mutta väliinhän ne jäi kun piti synnytykseen lähteä...
smile_org.gif
Voihan se silti olla, että tuollainen jossain vaiheessa talliin ilmestyy
 
kyllähän tuo nyt kokeilemassa pitää kesällä käydä heti ku tulee vaan mahdollisuus. mukava tietää kuinka paljon se on muuttunut henkisesti -06 malliin verrattuna. on ainakin pirun tyylikkäät nettisivut väsätty.
 
Hieno pyörähän se on ei siitä pääse mihinkään. Pitäs soveltua paremmin katukäyttöön kun vanhemmat LC4:t. kun on tasapainoakselikin koneessa. Penkki tuntu ainakin kylmätyypeissä paremmalta kuin normimotoissa, penkki levenee reilusti takaosaan päin mentäessä. Tuossa Prestige mallissa naytti olevan mm. paremmat iskarit, radiaali kahvat ja erilainen etujarrukaliberi kuin siinä karvalakki versiossa. Lisäksi Prestigessä on puolavanteet jotka sopii mielestäni paremmin tuohon pyörään kuin pinnavanteet. Sitten vielä ne ei niin hyvät puolet; kyseessä on enemmän tai vähemmän esituotantosarjan laite, jossa todennäköisesti on lastentauteja ja viimeinen tuotekehitys askel jätetään kuluttajalle. Olkoonkin että konetta on testattu Dakarissa ja vaikka missä mutta siitä huolimatta. Toinen drawback on että toimitusajat voivat venähtää pitkälle kesään, ainakin tuon Prestigen osalta jotka on kotari myyjien mukaan aika kortilla..
 
kappas vaan, enpäs noita puolavanteita huomannutkaan, mutta kyllä tosiasia on se että pinnavanteet kuuluu motoihin  
cool.gif
 
Back
Ylös