• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

ketjut/rattaat

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
Paljonko olette ajelleet kilsoja ketjuilla ja rattailla?
Isompi kuutioisessa kestää pidempään?
 
Entisellä ketjulla oli kilsoja takana muistaakseni 35000km.

Ketjun käyttöikä(Km:mät) Riippuvat eniten:
-ketjun voitelu/rasvaus välistä (suositeltavaa 500km välein), sekä ketjurasvan/öljyn laadusta ja määrästä.
-ketjun kireydestä (oikea kireys on tärkeää).
-Puhtaudesta (täysin likainen ketju kuluu nopeammin kuin puhdas ketju).
-Rattaiden kuluneisuus.
-Ajotyyli/nopeus.

Rattaiden käyttöikä riippuu:

-Myös rasvasta.
-Ketjun kuluneisuus.
-Rattaan koosta, esim jos vaihdat eturattaan piikkiä pienempään, ketjun ja rattaiden vaihtoväli lyhenee.
-Ajotyyli/nopeus.

Pyörän moottorin kuutiot/ teho eivät niin paljoa ratkaise kun verrataan pienempiin moottoriin. Tietysti riippuu siitäkin kuinka paljon isomman/tehokkaamman tarjoamaa tehoreserviä käytät, jos revittelet vähemmän ja ajat hitaammin niin ketju/rattaat kestävät pidempään.

Tärkeää hyvän huolenpidon lisäksi on tietysti valita pyörään sopiva ketju/rattaat. Jos valitset ketjun/rattaat mitkä ovat yhteensopivia mutta kestokyvyltään ylimitoitettuja pyöräsi ominaisuuksiin, kestää ketju/rattaat pidempään. Samalla ketjun kiristys-väli ja vaihtoväli ovat usein harvempia kuin halvemmissa ketjuissa ja rattaissa.

Esim. Entistä O-rengas ketjua (cb500:sen vakio/ensi asennus ketjua piti kiristellä noin 2tkm välein). Nykyistä vahvistettua x-rengasketjua (kestokyvyltään ylimitoitettu cb500:seen) ei ole asennuksen jälkeen vielä tarvinnut kertaakaan kiristää 6761km aikana.

Ps.

Saa korjata jos jossakin kohtaa kirjoitin väärin tai on jotain lisättävää.
 
10000km:ssä alkoi nypyttää.
Syy:Halvat orkkisketjut venyivät heti kättelyssä.
 
Back
Ylös