Mäkin aattelin tehdä mut en oo saanu pummattua sairaalasta tms. tippaletkuja ja niitä hanoja, ehkä niillä pärjäis. Semmosta motikkaa en aatellut laittaa, on liika tekninen laite. Vetovoimakäyttö vaan. Säiliöksi jotain pikku aseöljypulloa tms.
Pitäsköhän käydä lasaretissa vierastunnilla ohimennen?
Tein pari vuotta sitten TransAlppiin puoliautomaattisen ketjurasvarin juuri tuon tapaisella systeemillä. Eli penkin alla oli pieni muovipullo, jonka korkissa reikä ja siitä letku ketjulle. Keskellä letkua oli ruuvikuristin, jolla letkun sai littiin ja öljyn tulo loppui. Homma toimi lappo periaatteella, eli painovoima imi liukastetta pullosta. Vehje toimi muuten ihan mukavasti, mutta pari kertaa tuli lapottua pullo tyhjäksi autotallin lattialle, kun ei kotiin tullessa muistanutkaan kiertää kraanaa kiinni. Hermo meni. Nostin Escortin konepellin pystyyn, irroitin kaasuttimen ja siitä rautasahalla tyhjäkäyntipiirin. Tämän möykyn asensin letkun väliin ruuvikuristimen tilalle ja magneettiventtiilin johdon kytkin mopon parkkivalopiuhaan. Kun voimalaitoksen sammuttaa avaimesta, myös ketjuöljyn tulo loppuu. Tuon magneettiventtiilin lisäksi bonusherkkuna Brassieskon tyhjäkäyntipiirissä on seossäätöruuvi, joka ketjunvoitelijassa toimii öljyn määrän säätöruuvina.
Koska tuppaan olemaan tällainen hifistelijä näissä itse tehdyissä halvoissa ratkaisuissa, tein Transun koneen kylkeen heti eturattaan taakse sellaisen kannatinraudan, jossa on sokevalaisen siveltimen pensseliosa kiinni ja se laahaa pitkin ketjun sisäpintaa. Voiteluletkun pää on tämän sudin sisällä ja sieltä öljy joutuu ketjuille pensselin levittämänä koko ketjun leveydelle.