Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.
Käytät vanhentunutta selainta. Se ei välttämättä näytä tätä tai muita verkkosivustoja oikein. Sinun pitäisi päivittää tai käyttää vaihtoehtoista selainta.
Nii mutta sehän oli siinä kireimmässä asennossa. Kuormaamattomana liike on sitten jonkin verran enemmän. Tähän asiaan on pari koulukuntaa, mutta oman moponi ketjut oli huollossa kiristetty niin kuin ohjekirjakin neuvoo eli kuormaamattomana n.3cm liikettä. Taidan noudattaa tätä ohjetta tulevaisuudessakin
. Noista saa muuten huolehtia aina. Luulisin, että Suzukin (ja miksei muidenkin merkkien
) insinöörit on ammattitaitoista porukkaa. Toi on varmasti yhtä oikein, että kuormattuna sitten vähemmän sitä liikettä mutta helpompi kiristellä kun ei tartte kaveria istumaan