• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kestääkö selkä ja minkä matkan

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja sister54
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Istuminen varsinkin pystysuorassa nakulla tai customilla on myrkkyä välilevyille. Sitten kun vielä kädet ylhäällä kaulan tasalla luo lisää painoa ja painetta välilevyihin. Kyykkypyörän asento on eteenpäin makaava niin se poistaa rasituksen välilevyiltä.
Istuma-asento ei ole ainoa vaikuttava tekijä. Raajojen asento, varsinkin jalkojen, merkitsee yhtä paljon. Customeissa jalat saattavat olla kokonaan rentona ja kun tähän yhdistetään jäykkä jousitus(tai ei jousitusta ollenkaan!) niin ei ihmekään jos selkä kipeytyy kun jokaisen tärähdyksen ja montun värähdysenergia välittyy suoraan selkärankaan. Käytännössä siis kuten autossa, kun ajaa syvään monttuun.

Satula on myös tärkeä, jos siinä istutaan koko painolla, kuten customeissa, niin suurten lihasten verenkierto häiriintyy ja se tuntuu selässä. Kyykky ajoasento taas jalat koukistettuna häiritsee sekin verenkiertoa ja paino on käsillä, jolloin hartiat ovat jännittyneinä. Tyypillisesti kovempi jousitus myös jälleen välittää jokaisen jysähdyksen suoraan selkärankaan takarenkaalta.

Mielestäni korkean nakupyörän/matkaenduron ajoasento on ollut tähän mennessä miellyttävin, kyykkypyörän huonoin. Itselläni tuli ristiselkäkipuja ja rankakipuja pitkästä kyykyllä ajetusta päivämatkasta. Korkeassa nakussa/endurossa jalat hieman koukussa ja kädet selkeästi rinnan alapuolella, jolloin jokaisen raajan saa jännitettyä sitä liikuttamatta, ja satulassa pääsee liikkumaan helposti, jolloin monttuihin ja kuoppiin voi ajaa hallitusti eikä tarvitse "jysäyttää" pyörää niihin.
Ei ole ainoa ei mutta tässä tapauksessa suurin vaikuttava tekijä kun on kyse välilevy(i)stä. Pidin vastaukseni yksinkertaisena koska selän vika (välilevy) oli jo kerrottu.
Se ajoasennon staattisuus sen kivun tossa tapauksessa tuo, ei satunnaiset kuopat ja töyssyt tiessä. Kyykyllä ihan niinkuin enduro ym. pyörillä pikkasen keventää persettä päkiöillä niin ei tärähdä kovasti montuissa.

Selkävikojahan on vaikka muille jakaa ja esimerkiksi jos on välilevy huonona ja lisäksi vielä vaikka kyfoosi niin kyykkypyörän "polvet koukussa" asento työntää rankaa normaalimpaan suuntaan. Skolioosin(sivu suuntainen kierous) aiheuttamaan kipuun taas ei oikein pyörämallilla voi vaikuttaa. Mulla itsellä on noi kaikki, lievä skolioosi, pahempi kyfoosi, sakralisoituneet 2 alinta nikamaa ja välilevyongelmat(juu tiedän omituista kun oon vast 26
sad_orig.gif
). Just noi välilevyn pullistumat aiheuttaa myös kovaa selkälihasten kireytta mikä tekee kivusta helvetin kovaa ja tuntuu ettei tiedä mitenpäin olisi että kipu lakkais. Tällöin asento joka vie painon pois selältä auttaa. Naku/enduro pyörällä missä on pystyasento välilevyt ovat kokoajan paineen alla.

Edit: lyhensin vähän sun lainausta Le Motard
 
Kyykky on lääke selkävaivaiselle -ihan tosi.

kyykyllä ei selkäongelmia oo ollu.
Sama taalla ,selassa ei tunnu mitaan kyykylla, vaikkakin valil.pullistuma ja madaltuneet nikamat,toisaalta mulla kuluneet lonkat ja odotan ilmeisesti lonkkaleikkausta koska kivut kovat 3 tramaalia paivassa +erinaisia sarkylaaakkeita ja molemmat polvet kuluneet loppuun ja leikattu,niissa se kipu tuntuu muttei selassa.Hammasta purren kuitenkin jatketaan  
062802moto_prv.gif
Mitenkäs noi lainaukset menee noin? En ole kirjoittanut tota ylempää riviä...
 
Ylivilkas välilevy löytyy täältäkin, se siis pääsee pullahtamaan pois paikaltaan ja takasin millon tykkää. Selkää juilii vähän väliä jo pelkästään duunissa istuminen. Kävin tänä kesänä juuroopan reissulla, ajoin ekana päivänä 1300km yhtä soittoa, eikä selkä vaivannut normaalia puutumista enempää koko reissulla. Pyöränä on GSXR 1100W kyykky. Viime vuonna kävin Norjassa GSX 600F:llä jonka kanssa oli selkä kipee koko ajan. Tuli silläki reissulla ajettua 900km päivässä mutta sillon piti levätä seuraava päivä. Elikä omien kokemusten perusteella kyykky sopii selälle paremmin mutta kädet ja ranteet on kovilla
biggrin.gif
 
Kannattaa myös tutkituttaa selkä, jos jatkuvasti juilii.
Iteltä otettiin rtg-kuvat talvella selästä. Oli jos jonkinmoista taivutuskuvaa yms.
Särky oli välillä jäätävä, mutta kun kuvissa ei mitään kummempaa häikkää näkynyt, ortopedi käski vain syödä särkylääkkeitä. Paikansi se kivun SI-nivelen kohdille.

Nyt sitten pari viikkoa sitten (JO) menin fyssarille käymään. Se käänteli ja väänteli. Totesi sen olevan nivellukko. Ja että mun oikea jalka oli lähes sentin vasenta lyhyempi. Joko nivellukon takia, tai sitten se on voinut johtaa nivellukkon.

Neuvoi TODELLA simppelin pienen harjoitteen, jota sitten oon tehnyt muutaman minuutin päivittäin sen jälkeen.
Toissapäivänä oli kontrollikäynti.. Alle kahden viikon päästä ekasta käynnistä siis.
Ylläri oli melkoinen, sillä jalat olivatkin nyt saman mittaiset!
smile_org.gif
Samoin sivutaivutus meni molemmille puolille saman verran, kun pari viikkoa sitten ero oli 5cm!! Ja kipu on enää todellakin murto-osa siitä, mitä se on ollut.

Eli kannattaa tosiaan mennä oikean tyypin luo vaivansa kanssa.. Mun tapauksessa se oli fyssari.

Ja jos kipu ei lopu ens viikon alkupuoleen mennessä, mulle laitetaan lähete omt-fyssarille, joka avaa mahdollisesti vielä vähän jumiin jääneen nivellukon kokonaan.
 
Tähän alkuperäiseen aiheeseen viitaten,
Kyllä kestää - kilokyykyllä piirua vaille 3 tonnia viikkoon.

Välilevyn pullistuman vuosia sitten sairastettuani
täältä yksi ääni kyykkypyörän ajomukavuudelle !
Suosittelen.

Samoin jo edellä mainitut venytykset, keskivartalolihasten
treenaaminen (huom. sisimmät vatsalihakset) jne jne.
Tärkeää muistaa nämä myös silloin, kun selkä tuntuu
kivuttomalta ja luulen sen olevan terve...

cool.gif
 
Mulla on kokemusta sen verran, että itse voin ajella välilevyjen ja si-nivelen ongelmieni kanssa, niin suzuki 500 kuin Kawasaki 1100.
062802moto_prv.gif
inlove.gif
062802moto_prv.gif

Kokeilin selkävikaisen ystäväni customia ja se oli tasan viimeinen kerta pystyasennossa ajelemista.
nixweiss.gif

Kolmas ystäväni ei paljon voi edes polkupyörällä ajella pullistuman takia, joten yksilölliset viat vaativat ja suosivat eri ihmisille erilaisia pyöriä.
062802moto_prv.gif
PYÖRÄÄ KUITENKIN
062802jumpie_prv.gif
buttrock.gif

Suosittelen mahdollisimman erilaisilla pyörillä kokeiluja, jonka jälkeen voi miettiä, että onko hyvä istua pystyssä, takanojassa vai "maata tankin päällä".
sport05.gif
sport05.gif
sport05.gif

Sieltä sitten valitsemaan yksilöllisesti itselle paras ja vähiten vaivoja tuova tai tietenkin imagon mukainen ja vaivoja tuova. OMAN MAUN MUKAAN!
Jokatapauksessa oleellisintahan on nauttiminen, siis pyöräilystä omalla tavallaan nauttimisen ilo jokaiselle.

Tämän on kirjoittanut Paappan ulkoinen lisämuisti, jonka Paappa hankki monimutkaisen etsinnän ja odottelun tuloksena.
 
Nuo selkävaivat ovat hyvin yksilöllisiä eikä niihin voi yleispätevää ja kaikille sopivaa ohjetta antaa. Tyypillisesti asennot jossa paino kohdistuu pystysuorassa selkärankaan rasittaa välilevyjä enemmän. Jos katsot millaisia selkävaivaisille tarkoitetut työtuolit ovat niin siitäkin voit saada vinkkejä pyörän valintaan. Kannattaa kokeilla erilaisia vaihtoehtoja.

Toisaalta 90% välilevyn pullistumisista paranee omia aikojaan muutamassa kuukaudessa vaivaamatta sen kummemmin myöhemmin. Parasta lääkettä niiden hoitoon ja ennaltaehkäisyyn on keskivartalon tukilihasten vahvistaminen ja ehdottomasti takareisien, pakaroiden ja lonkan koukistajien säännöllinen venyttely. Tuo venyttely tahtoo unohtua silloin kun selkä ei vaivaa.

Älä vielä vaivu synkkyyteen!

Yksi juttu vielä: Jos tupakoit, niin lopeta se. Tupakointi pahentaa noita välilevyn vaivoja.
Kiitti kaikille hyvistä ja asiallisista neuvoista. Näin on, että venyttelyt tahtovat unohtua kun hyppää pyörän selästä eikä vaivoja tunnu olevan. Vasta selän kipeydyttyä muistaa aloittaa selän monipuolisen liikuttamisen ja venyttelyt. Pitäisi tuo asian mullakin olla jo takaraivossa kun aikoinaan n.20 vuotta sitten jouduttu operoimaan selkä välilevyn pullistuman takia.

Mutta kun mulla tää harrastus on vielä aika tuore, kolmas kesä alkoi ja eka kesä kun mulla on pyörä heti ajokauden alettua! Olen siis vain ajellut, toki työssä oon päivät, mutta loma meni ajellessa. Nyt kun oon ollut liki 2 vk ajamatta, mutta sitä ennen kilometrejä kertyi liki 7000.

Mopottelusta en luovu, ajan tällä pyörällä tämän kesän, mutta lyhyempiä matkoja. Ensi kesäksi täytyy todella miettiä toisenlaista pyörää, ellen sitten talven aikana saa kroppaani siihen kuntoon, että kestää customin päällä.

Tupakasta olen luopunut n.12 vuotta sitten, mutta ruoka on maistunut sen jälkeen paremmin ja kiloja tullut lisää - siinä yksi syy lisää selän huonoon kuntoon! Vasta keväällä kuntoutuksessa testi osoitti, että selkä tarvitsee vahvistavaa kuntoilua, samoin vatsa, vaikka asteikolla 1-5 vatsalihakset olivat kuntoa 4, selkä 3. Vaan mitä oon tehnyt asian eteen- olen ajanut moottoripyörällä eikä se riitä kuntoiluksi.
 
Itellä kävi tosiaan vähän samalla tavalla kun ostin ensimmäiseksi pyöräksi Honda Shadows ja ensimmäisen pidemmän ajon jälkeen huomasin että lumilautailussa loukattu (Ja sittemmin unohdettu) häntäluu alkoi taas vihottelemaan.

Nyt kipu on melko jatkuvaa kun pyörä on joka päiväisessä käytössä. Toissapäivänä eksyin ajon jälkeen leffaan ja en tiennyt miten päin olisi tuolissa istunut ettei ois kivistänyt=)

Itse vaivalle ei kuulemma voi tehdä mitään että se on mikä se on joten tulin tulokseen että ainut vaihtoehto on vaihtaa pyörä jossa ajoasento on eri. Noh ei siinä, oli kiva kokeilla customia ajankanssa ja todetä että ei se vaan mulle sitten sovi.

Nyt alkaa uuden pyörän etsiminen ja tuon kauppaaminen.
 
Itellä kävi tosiaan vähän samalla tavalla kun ostin ensimmäiseksi pyöräksi Honda Shadows ja ensimmäisen pidemmän ajon jälkeen huomasin että lumilautailussa loukattu (Ja sittemmin unohdettu) häntäluu alkoi taas vihottelemaan.

Nyt kipu on melko jatkuvaa kun pyörä on joka päiväisessä käytössä. Toissapäivänä eksyin ajon jälkeen leffaan ja en tiennyt miten päin olisi tuolissa istunut ettei ois kivistänyt=)

Itse vaivalle ei kuulemma voi tehdä mitään että se on mikä se on joten tulin tulokseen että ainut vaihtoehto on vaihtaa pyörä jossa ajoasento on eri. Noh ei siinä, oli kiva kokeilla customia ajankanssa ja todetä että ei se vaan mulle sitten sovi.

Nyt alkaa uuden pyörän etsiminen ja tuon kauppaaminen.
Sun pitää ostaa joku todella kyykky niin on maha tankissa ja munat penkissä
biggrin.gif
ei satu persiiseen
smile_org.gif
sattuu johkin muualle
tounge.gif
 
Itellä kävi tosiaan vähän samalla tavalla kun ostin ensimmäiseksi pyöräksi Honda Shadows ja ensimmäisen pidemmän ajon jälkeen huomasin että lumilautailussa loukattu (Ja sittemmin unohdettu) häntäluu alkoi taas vihottelemaan.
Tuttu vaiva. Tähän auttaa kyykkypyörä. Paino lepää käsillä ja jaloilla. Jos vielä ajelee päkiät jalkatapeilla, niin ei ole mitään ongelmaa häntäluun kanssa. Aina vain paranee, jos pysyttelee mutkaisilla teillä eli harrastaa liikuntaa siinä pyörän päällä vaihdellen painopistettä mutkien mukaan jalalta toiselle.

Oletko fysiatrilla käynyt? Ainakin itsellä on sitä kautta saanut apua. Jos sattuisi olemaan vaikka kiinnikkeitä kasvanut häntäluun ympärille, niin sopivalla jumpalla saa helpotusta.
 
Oletko fysiatrilla käynyt? Ainakin itsellä on sitä kautta saanut apua. Jos sattuisi olemaan vaikka kiinnikkeitä kasvanut häntäluun ympärille, niin sopivalla jumpalla saa helpotusta.

En oo kyllä käynyt. En oikeestaan ees ajatellut kun tuomio oli vaan että häntäluu on vähän sellanen ettei sille voida paljoa tehdä. Mutta voishan tota kokeilla. Ei siitä ainakaan haittaa voi olla.

Vaikeinta on taas vaan valkata uus pyörä jota lähtee kattelemaan  
sad_orig.gif
 
^Ehdottomasti kannattaa käydä fyssarilla.
Kuten mäkin tuolla ylempänä kirjoitin, ortopedin tuomio oli lähinnä "voivoi" ja että "ei siellä mitään pitäis olla" ja hoidoksi sain "syö särkylääkkeitä", kun fyssari taas neuvoi ekan käynnin jälkeen yhden todella iisin jumppaliikkeen, joka muutti jo viikossa mun selän ku uudeks.

Vielä tarvii käydä kuitenkin omt-fyssarilla, jonne sain lähetteen. Se avaa täysin loppuun sitten sen nivellukon, joka mua oli vaivannut. Kun ei tahdo ihan kokonaan aueta jumpalla. Nyt noin kolmen viikon jälkeen kun kuulemma pitäis olla KAIKEN kivun hävinnyt.. Mutta kun ei ihan ole, melkein vain...
 
Mulla sekä 600 cbr:n että 1000 vtr:n kanssa 200 kilsaa ollu melko maksimi kunnes tajusin et reppu selässä ei tunnu missään. Nykyään aina yli 100 km lenkille (ei se kipu lyhyemmällä lenkillä tunnu) reppu selkään ja jotain turhan tärkeää kyytiin. Toimii mulle..
 
Selkä paskana voin ajaa pyörällä ja hyvin, mutta päälle- ja pois nousut ovat todella tuskaisia. Sen ajaa, minkä tankilla pääsee
062802moto_prv.gif
 
Mulla sekä 600 cbr:n että 1000 vtr:n kanssa 200 kilsaa ollu melko maksimi kunnes tajusin et reppu selässä ei tunnu missään.
Mitenkäs tuollainen nivelletty selkäpanssari, munuaisvyön kanssa? Ei ole kalliita, sujahtaa hyvin ajotakin alle ja kaatuessakin suojaa varmaan hiukka paremmin selkää kuin (tyhjä) reppu. Lisäksi ajossa selän tuki on ihan toista maata kuin repulla - vaikka repussa erillinen mahavyökin olisi kiinni
thumbs-up.gif
 
Pisin yhtäjaksoinen matka jonka oon ajanut oli Tampere - Turku jonka ajoin ilman pysähdyksiä eikä se ottanut mihinkään muuhun kun juurikin edellä mainittuun häntäluuhun. Kotipihaan päästyään pyöränpäältä nouseminen oli sinällään oma lukunsa kun jokanen liike sattu perseeseen.

Noh pitää kattoa jos kesäloman jälkeen sais töistä (sairaala) jotenkin puhuttua lähetteen fysiatrille.

Jotenkin vaan näyttäis että pienellä rahalla saa hienompia customeita ku kyykkyjä
sad_orig.gif
Tulee vaikea metsästys.
 
Terhi, kerropa millaisella liikkeellä harjoittelet?

Nimittäin liikkeitä kaivattaisiin ja olisi kiva kuulla, vaikka varmaankin jossain vaiheessa (talvella, kun on aikaa) niin menenkin fysioterapeuttia moikkaamaan.

Kiitos!
062802jumpie_prv.gif
 
Mulla on ollut sekä nakupyöriä, että pikkasen kyykymmän ajoasennon omaavia laitteita. Selkävaivoja oli silloin tällöin ajaessa, mutta selkävaivat hävisivät oikeestaan kokonaan duunipaikan vaihdossa... Häntäluun kipeytymistä olen kyllä havainnut tän nykyisen pyörän kanssa, varsinkin pitkillä siirtymillä. Nykyinen satula saattaa olla pikkasen liian kova mun persiille, sillä Road Kingin selässä ajoin viime kesänä viidessä päivässä 2650km, eikä sen pehmeässä, mutta silti tukevassa penkissä ollut mitään ongelmia. Satulan vaihdolla saattaisin päästä omassakin pyörässä perseen puutumisesta, mutta sitä on aika kallista kokeilla...
 
Munuaisvyö on auttanut minulla, yhdessä kuntosali käyntien kanssa kestämään nuo ajamani kilometrit. Vaikka välillä kovastikkin selkä reistailee. Itse ajelen customilla ja munuaisvyö tukee selkää samoin kun se lämmittää jos ajelee viileämmillä keleillä. .....muistaa pitää taukoja riittävästi kun tankillisella pääsee tuon n. 200km
062802moto_prv.gif
 
Kestäis varmaan pitempäänkin jos ajamalla ajetaan, mutta tankille on pakko pysähtyä reilun 300km:n välein
tounge.gif
tounge.gif
 
Back
Ylös