Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.
Käytät vanhentunutta selainta. Se ei välttämättä näytä tätä tai muita verkkosivustoja oikein. Sinun pitäisi päivittää tai käyttää vaihtoehtoista selainta.
Moi !voiko joku sanoa, onko hyvä kauppa jos vaihta Honda VFR 750-95(täys kunto 90000km) Kawasakin ZZR1100 -92 (huolto tehty 1500km kuitti on,uus takarenkas,rattaat/ketjut ok,2vaihde nyhtää muuten täysin ok pyörä ei haittaa ajoa mitenkään 70000km)???? Kiitos kaikkille jos saan vastausta
No jos se kakkosvaihde ei mee sisään tai ei pysy päällä niin haittaa muuten ajoa ihan uskomattoman paljon. Kokemusta on itsellä. Sen saa kuntoon 1500 eurolla mutta toki jos pelkät kakkosen rattaat vaihtaa niin halvemmallakin eli jos tuollaisesta pyörästä jotain joutuu maksamaan esim. 2000 euroa niin päälle sitten vielä vaihdelaatikkoremontti jonka tarkka hinta vaihtelee sen mukaan paljonko tuhoja on tullut. Mun vaihdelaatikkoremontti samanvuotiseen maksoi 1500 euroa. Toisaalta ZZR 1100 on hyvä pyörä vanhanakin.
Jos se kakkonen takkuaa, tai meno on sillä tökkivää, niin se vaihteisto pitää avata.
Se maksaa ihan riittoisasti, pelkästään osiltaan. Siihen vielä työn osuus, niin karkaa kustannukset järkyttäviin mittasuhteisiin.
Ja rikkinäisenä sitä et saa myytyä, vaan se jää käsiin.
Pidä vaan se honda kauden loppuun ja jos siitä pitää eroon päästä, myy se keväällä ja sitte uutta mopoa alle...