• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kawasaki Z1000SX

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mattipoeka
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
teppokoo sanoi:
Kävin koeajamassa Z1000SX:n ostelumielessä, mutta heräsi seuraava kysymys:
Kuuluuko asiaan selvä "värinä"satulassa/sarvissa/tapeissa n.4000-4500 kierroksella ( n.110-120 km/h)?

Vai onko ko.yksilössä jokin vialla ?

Ostin käytetyn vuoden 2011 Z1000SX:n ja nyt muutaman sadan kilometrin käyttökokemuksella minä en ole ainakaan tuollaisia värinöitä havainnut. Kyseinen nopeusalue on kyllä sellainen että nopeutta tulee herkästi nostettua yli sen koska moottori herää uuteen elämään 120 km/h nopeuden jälkeen.
 
teppokoo sanoi:
Kävin koeajamassa Z1000SX:n ostelumielessä, mutta heräsi seuraava kysymys:
Kuuluuko asiaan selvä "värinä"satulassa/sarvissa/tapeissa n.4000-4500 kierroksella ( n.110-120 km/h)?

Vai onko ko.yksilössä jokin vialla ?

Ei tärise täälläkään...
 
Täällä juuri hankittuna 15tkm ajettu 2012-malli, ja kyllä värisee tankoon ja osittain tappeihinkin aika tavalla satkun yläpuolella. Penkin kautta en ole huomannut. En ole vielä muistanut kysäistä kaverilta onko hänen 2011:ssä sama ominaisuus...

Aiemmissa pyörissä vastaavanlaiset värinät ovat kyllä olleet mallikohtaisia ominaisuuksia, jotka ovat toistuneet useammassa yksilössä.
 
Lisäkommenttina tai kysymyksenä, onko tärinästä kärsivillä tai kärsimättömillä vakiomallin kahvapainot?

Omaan on laitettu lämpökahvat jälkiasennuksena, ja samalla kahvapainot on vaihdettu silmämääräisesti katsoen huomattavan lyhyisiin ja kevyisiin versioihin.
 
Mulla on Koson kahvat, ja asennuskuitissa lukee että alkuperäiset painot eivät sopineet kahvojen kanssa. Pitääpä aloittaa uusien painojen metsästys ja kertoa auttoiko.
 
Kävipä sellainen onnekas tapaus, että pääsin ajamaan / ajattamaan kaverin kanssa ristiin vuotta vanhempaa Z1000SX:ää joka on ilman lämpökahvoja ja vakiopainoilla. Kun kysyin ennen ajoa että väriseekö hänen pyöränsä tankoon, penkkiin tai jalkatappeihin, sanoi ettei ainakaan ole huomannut. Itse sanoin jo ennen ajoa hänelle, että omani tärisee mielestäni varsin ikävästi varsinkin 80 yläpuolella.

Koeajon lopputulos: kaveri ei havainnut pyörässäni ainakaan häntä häiritsevää tärinää. Itse taas totesin hänen pyörässään, että 6-vaihteella nopeuksissa 65-80 tanko värisee selvästi, ja isommissa nopeuksissa (isommilla kierroksilla) tangon värinä loppuu siirtyen kuitenkin varsinkin oikeaan jalkatappiin ja penkkiin.

Näin ollen vedän tästä kaksi johtopäätöstä. Ensinnäkin, värinän kokeminen on kovin henkilökohtaista, joten vertailu keskustelupohjalta on haastavaa. Toiseksi, ilmeisesti nuo painavammat tankopainot ilmeisesti (ihan fysiikan lakien mukaisesti) laskevat tosiaan tangon resonanssitaajuutta, jolloin vakiopainoilla tärinää tuntuu alemmilla kierroksilla kuin kevyemmillä painoilla.

PS. Jos jollakulla pirkanmaalaisella on Zetassaan Kawan alkuperäisvarusteena myytävä geelipenkki, niin olisin kovin kiinnostunut koeistumaan sen ennen kuin laitan tilausta vetämään... Privaviestiä saa laittaa. :)
 
Moi, vm-11 Z1000sx hankittuna. Toistaiseksi tyytyväinen, ei värinöitä ja passeli ajoasento. Ajoin pari pitkää lenkkiä puutumatta. Herkkä peli ainakin vm-10 z750 jälkeen. Tietääkö kukaan voiko vakipöntöille tehdä mitään jotta äänimaailma paranisi, ovat minun silmään hyvännäköiset enkä kaipaa tehoa/viritystä tehoputkien kera. Vain äänimaailman parannusta, nimim. Moottoripyörään moottoripyörän äänet:D
 
Taitaa mennä rälläkkä- ja hitsihommiksi vakiopönttöjen muokkaus.

Minusta tuo vakioputki kyllä saisi olla hiljaisempikin, ilman tulppia ei viitsi ajaa kuin lyhyitä pätkiä kaupungissa. :blink: Mutta kukin makunsa mukaan... :grin: Ei sillä etteikö ääntä saisi lähteä silloin kun kahvaa kääntää vähän reippaammin, mutta tasanopeuksisissa matkasiirtymissä tuo pörinä käy ärsyttämään.
 
Z1000 SX Tourer (2014) tietoa tihkuu jo :)

Suurimpia muutoksia:

- 104.5 kW (142 hv)
- 2 teho-moodia 100% tai 70%
- KTRC. 3 luistonesto-asentoa
- Parannetut jarrut
- Pitkäksi välitetty 6-vaihde
- Takajousen esijännityksen pikasäätö käsin
- Uusittu takaframe, satulalaukut istuvat siistimmin runkoon ja nekin taisi mennä uusiksi muodon puolesta

Jenkkilässä enemmän jo tietoa laitteesta mutta kai se aika pitkälti tälläisenä suomeenkin tulee: http://www.topspeed.com/motorcycles...wasaki/2014-kawasaki-ninja-1000-ar160274.html
 
http://www.kawasaki.fi/Z1000SX


Semyorka sanoi:
Z1000 SX Tourer (2014) tietoa tihkuu jo :)

Suurimpia muutoksia:

- 104.5 kW (142 hv)
- 2 teho-moodia 100% tai 70%
- KTRC. 3 luistonesto-asentoa
- Parannetut jarrut
- Pitkäksi välitetty 6-vaihde
- Takajousen esijännityksen pikasäätö käsin
- Uusittu takaframe, satulalaukut istuvat siistimmin runkoon ja nekin taisi mennä uusiksi muodon puolesta

Jenkkilässä enemmän jo tietoa laitteesta mutta kai se aika pitkälti tälläisenä suomeenkin tulee: http://www.topspeed.com/motorcycles...wasaki/2014-kawasaki-ninja-1000-ar160274.html
 
Jotain muuta kuprua siinä on tehty, koska tehot ovat ylemmillä kierroksilla mutta vääntö alemmilla.

2014:
104.5 kW (142 hv) / 10000 rpm
111 Nm / 7,300 rpm

2013:
101,5 kW (138 hv) / 9600 rpm
110 Nm / 7800 rpm

Mitä tuohon aiemmin mainittuun kutosvaihteen "pidennykseen" tulee, niin ainakin suomisivujen tietojen mukaan välityssuhteen muutos on varsin vaatimaton. Laskeskelin gearingcommanderilla että vanhassa mallissa 4400rpm on 102km/h, ja uudessa mallissa 104,2km/h.
 
Ja täydennetään vielä... Muutoshan on niin pieni, että se voi selittyä pelkästään erilaisella ruiskun ja sytkän kartalla, tai miksei jo noilla uusilla äänenvaimentimillakin. Luistonestosta ja tehokartoista päätellen tuokin on siirtynyt "sähkökaasuun" (ride-by-wire), joten joka tapauksessa ruiskurunko on uusi.
 
MCN Motorcycle News otti pikaiset savut uudesta versiosta. Itse lehdessä varmaan vähän laajemmin avattu testiä.

 
Back
Ylös