Teuwo sanoi:Visioitko ihan metkulla ajamista ?
Esim. Cosamiitin Indyjormulan motissahan on aika kiintoisasti toteutettu systemaatti jossa kompurasiiven imuopuolella on rinkulan mallinen polttoainekisko jossa on sitten suuttimet ringissä ja metkua pannaan kuin sangosta kaatamalla. Taisi olla nimeltään sangen loogisesti PCI eli pre compressor injection. Polttoaineen atomisaatio ja seoksen sekoittuminen luulisi olevan ainankin hyvää luokkaa.
Osa niistä kompurapyöristä on hassun värisiä joten olettaisin että ne on jollain pirunpaskalla pinnoitettu.
En tiedä sitten onko tarkoitus vastustaa samanlaisien rokkojen syntymistä siivelle kuin voimalaitosturbiineissa syntyy höyrynkuivaimen jäädessä tehonnostoissa pieneksi ja höyryn mukana siipiin asti päätyy pisaroita.
Toi kawa vois olla ihan hassu peli ihan pelkästään RE85:lle säädettynä. Sais ahdoistakin enempi irti kun nakuttaminen ei oo ihan heti ongelmana. Jos suuttimissa riittää kapasiteetti niin n. 20-40% vois olla potenttiaalia ottaa lisää voimaa ulos.
Edit. mun makuun viina kannattaa syöttää vasta ahtimen jälkeen, ettei ahdinta tarvitse käyttää polttoaineen pumppaamiseen. Tulee parempi volymetrinen hyötysuhde tolla tapaa. Suoraruisku ois tietty paras, mutta aika vaikee ja kallis toteuttaa jälkikäteen.

.