• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kawa ZZR600 -92 Taka-akseli

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja UnnaH80
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Terve! Tämä tee-se-itse mies päätti ryhtyä hommiin, ja ei kun irrottamaan takarengasta. Tarkoituksena oli siis viedä uusi kumi ja vanne liikeeseen ja laitattaa uusi kumi vanteelle. Kaikki meni mielestäni ihan hyvin, paitsi että... Rengasta takasin laitettaessa huomasin, ettei akselin kierteet enää puraisseetkaan, vaan siitä perskeleestä tuli murjottua sitten kierteet vituralleen.
062802jumpie_prv.gif
Nyt tarvittais uutta akselia, ja samallapa vois vaihtaa tuon katkenneen ketjunsäätöruuvinkin. Se kun oli vääntynyt, ja sitä väkisin avatessa tuli sitten sekin katkaistua.

Mistäpä moisia osia kannattaa kysellä? Sattuuko kukaan tietämään?
 
Eikös siellä teidän perällä vaikuta Motopurkaamo Teuvo Rietz vai mikä se oli?(Salossa vai missö se oli)

Sieltä ne mulle lähetti Kawan Ltd:een magneeton!
 
Juu, kiitokset vastanneille. Pian tuon kysymyksen kirjootuksen jälkeen, päräytin tuohon viereen, Sumekolle, ihan kawan maahantuojalle asti.
idea3.gif
Ajattelin, että eipähän mistään enää noin "vanhaan" pyörään osia löydä. Parista paikasta kun jo ehdin kysäisemään.

Noh, kylläpä sitten löytyi, suoraan hyllystä jopa. Uutena oli kyllä melko suolanen hinta, ja aluksi poijaat siitä 180 Euroa huusivat. hinta onneksi tipahti sitten tuonne 130 euron kieppeille, ja ketjunsäätöruuvikin tuli samalla mukaan.

Nyt on rengas vaihdettu, ja kylläpä on ihan eri pyörä ajella, kun ei oo sellasta keskeltä loppuun kulunutta takanakkia vaivana, eli kääntyy!
sport05.gif
 
Back
Ylös