• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kaverusten Lapin reissu 2010.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja hapa11
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tässä muutamia kuvia ja pieni selostus 6 kaverin ensimmäisestä Lapin matkasta. Kaksi kaveria lähti matkaan Opelilla johon sai samalla kätevästi kaikkien matkatavarat.

Matkalle melkein jokainen hommas uutta telttaa, makuupussii ja kaikkea muuta retkeily tavaraa, mutta käyttöä niille ei vaan tullut. Eiku kyllä me kerran testattiin trangiaa jossain Norjan "vuoristossa" armottomassa tuulessa ja siit ei meinannut tulla muuta kun sanomista.

Eli yöt vietettiin mökeissä jotka katsottiin netistä matkan aikana, paitsi Ylläs oli varattu etukäteen. Hinnat oli koko porukalle 50-120€ yö.

Matka meni kaikin puolin mukavasti ilman isompia sateita ja myös isommilta ongelmilta vältyttiin, lukuun ottamatta pientä alku konttaamista huoltoasemalla ja yhtä pientä koira tälliä. Autokin kesti hienosti koko matkan. Siitä tulikin samalla sen viimenen matka, koska hajos reissun jälkeen.

Matkaa kertyi 7 päivän aikana yhteensä 3100km.


Tässä kuvia matkan varrelta:

Kalajoki.

_smaller.jpg


_smaller.jpg



Ylläs.

_smaller.jpg


_smaller.jpg



Kohti Altaa.

_smaller.jpg


_smaller.jpg


_smaller.jpg



Alta.

_smaller.jpg


_smaller.jpg


_smaller.jpg



Sautso kanjonilta.

_smaller.jpg


_smaller.jpg



Inariin matkalla.

_smaller.jpg


_smaller.jpg


_smaller.jpg



Inari.

_smaller.jpg


_smaller.jpg



Ruka.

_smaller.jpg



Tahko.

_smaller.jpg


_smaller.jpg




Loppu.
 
Back
Ylös