• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

kansainvälinen ajokortti serbia/bosnia

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja woke
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
kansainvälinen ajokortti serbia/bosnia

Normaali eu-ajokortti ilmeisesti riittää koska autoliiton sivujen mukaan kansainvälinen ajokortti on vain suosituksena. Kertokaa te jotka olette tuollapäin ajelleet että onko sitä kv-ajokorttia ollut matkassa ja onko sitä kyselty missään. Rajojen ylityksissä ei vissiin ole mitään kummepia eli passi riittää.
 
Jees hyvä tietää niin ei turhaan sitte sitä hommaa. Pari reissua oon tehny Eurooppaan mutta nyt eka kertaa tuonne balkanille asti. Passihan on toki aina reissussa matkassa
 
Itse olen ainakin ajellut Serbian läpi ihan suomalaisella ajokortilla, eipä sitä tosin kukaan missään välissä kysynyt, passi oli ainut mitä rajoilla kyseltiin.

Nuo molemmat maat kuuluvat Geneven ja Wienin tieliikennesopimus maihin eli ainakin Suomessa käy noiden maiden kansalliset kortit ja pitäisi käydä toisinkin päin.
 
karivei sanoi:

"Niin sanottua Autoliiton tietoa!" :D money talks.....

100713_1037_omanin8days3.jpg
 
Viimeksi muokattu:
karivei sanoi:

Juu löytyy ehkä paljon tietoakin ja kuten mainitsinkin aloitusviestissä niin autoliiton mukaan serbiaan suositellaan kv. ajokortttia ja että siitä VOI olla hyötyä esim. kolaritilanteessa. Niin voi ja voi mutta jos serbiakin kerta hyväksyy eu-ajokortin niin mitä lisäarvoa siittä kv. läpyskästä sitten mahdollisessa kolaritilanteessa olisi...?
Säästänpä sitten sen kortin hinnan ja käytän sen vaikka oluen ostoon
 
en nyt ole koskaan vielä harkinnut tuon kv. ajokortin mukaan hankkimista, sen sijaan reissussa yleensä taskussa on se kv. kela kortti vai mikä se nyt on.. ilmainenhan sekin on, mut onnettomuudessa ja sairaanhoidossa saattaa olla jotain hyötyä. paitsi jos ne lapiolla kaivaa jostain ojan pohjalta..
 
XX-xenon sanoi:
en nyt ole koskaan vielä harkinnut tuon kv. ajokortin mukaan hankkimista, sen sijaan reissussa yleensä taskussa on se kv. kela kortti vai mikä se nyt on.. ilmainenhan sekin on, mut onnettomuudessa ja sairaanhoidossa saattaa olla jotain hyötyä. paitsi jos ne lapiolla kaivaa jostain ojan pohjalta..
http://www.kela.fi/eurooppalainen-sairaanhoitokortti_nain-haet
Eurooppalainen sairaanhoitokortti

Suomessa sairausvakuutetuilla on oikeus eurooppalaiseen sairaanhoitokorttiin (European Health Insurance Card, EHIC). Eurooppalaisella sairaanhoitokortilla todistat oikeutesi lääketieteellisesti välttämättömään sairaanhoitoon EU- ja Eta-maissa sekä Sveitsissä. Saat kortilla hoitoa, jos oleskelet tilapäisesti (esim. lomamatka) toisessa EU- tai Eta-maassa tai Sveitsissä ja sairastut äkillisesti tai joudut tapaturmaan siellä.

Tämä kortti on MAKSUTON. Vain haku ja posti tuo.
 
Back
Ylös