• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Kameratolpista vielä...

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Warda
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tutkanpaljastin ei varmaankaan reagoi infrapunaan, joten jostain muusta täytyy olla kyse. Ai niin, mutta eikö noi paljastimet ole laittomia, hyi hyi!  
tounge.gif
Joo ei sillä, että semmosen omistaisin mutta isot pojat kerto.
smile_org.gif

Eli sen olen huomannut, ja myös testi tehtiin niin uudehkoissa liikennevaloissa missä on siinä valojen päällä semmonen musta kuution mutoinen mötikkä, niin se on jonkin näköinen liiketunnistin. Jos sitä mustaa mötikkää katsoo takaa tarkasti niin huomaa, että kun auto lähestyy valoja siihen syttyy pieni punainen valo palamaan.

Sitten kokeiltiin niin että toinen seisoi liikennevalojen takana ja toinen ajoi autolla valoja kohti samalla hetkellä kun punainen valo sinne syttyi alkoi paljastin huutamaan kuin hyenä.
Tiedä sitten mikä se tunnistimen tunnistus menetelmä on.

Onko minulla liikaa aikaa?? Taitaapi olla
sad_orig.gif
Eihän tuolla ajamaankaan tarkene lähteä.
 
Mitä se porukka höpöttää, että tiekameroissa olis muka joku juju, että ne kuvaavat takaakin päin, ja täten saataisiin mopon rekkari ylös?  
nixweiss.gif


Kattokaas nyt mitä polle setä sanoo:
"Moottoripyörässä rekisterikilvet ovat takana ja kamera ottaa kuvan edestä. Näin ollen ajajaa on miltei mahdoton saada vastuuseen ylinopeudesta."  
omg.gif


Eli polle-setän mukaan siis motskaristeille ei voida lähettää laskua ylinopeudesta:
"Kyllä se on mahdottomuus tolppavalvonnalla", huokaa ylikonstaapeli Risto Onnela Kemin poliisista.
Hmm paitsi että ku kytät on testanneet niitä uusia kolmijalkoja jotka ottaa kuvan myös takaapäin. Eikös niide tänä kesänä pitäny tulla testiin ohituskaistojen päähän? Näin muistasin lukeneeni foorumeilta.
 
Yammun fzr 1000 fillarilla en saanut räpsimään kahtena vuotena kertaakaan noita kameroita. Nyt XX:llä sain päivässä 2 valokuvaa poliisin arkistoon.
 
Back
Ylös