• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Jouduin jättämään MP:n tienvarteen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja bikervepsu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
No voihan kökkölän kakka
biggrin.gif
 
...ja tuohon vakuutuspuoleen vielä että jos ennen perillepääsyä matka katkeaa niin sehän on selvä coitus interruptus tapaus...
idea3.gif
 
biggrin.gif


Akku on uusittu ei pitäisi olla mitään vikaa.
Soitin yhdelle tutulle niin hän sanoi, että bensan syötössä olisi jotakin vikaa. Se kuulemma saa liikaa polttoainetta niin siksi se rupeaa yskimään ja nykimään. Mäkeä se ei jaksa kuljettaa ylös vaan se meinaa sammua kesken kaiken. Nyt en jaksa korjata sitä vai pitäisiköhän aurinko paistaa mukavasti ja on +33,7 astetta auringossa.

thumbs-up.gif
sport05.gif
 
Niin minä teenkin joskus. Katson vaan ettei takana ole ketään. Niin laitan vauhdin vapaalle. Jos on tarpeeksi jyrkkä mäki joka jaksaa kuljettaa moottoripyörän alas omalla voimalla. Sitten kaasutan taas. Se ei varmaan ole hyvä juttu saattaa olla, että se kaasutttaessa kuluttaakin enemmän bensaa kun ajon aikana.
tounge.gif
 
Kannattaa ajella vaan alamäkiä, niin se bensakin virtaa hyvin...
Eipäs kun ylämäkiä.
Katsos kun neste virtaa aina alas päin ellei sitten satu virtaamaan ylös päin.
Alamäkiä ajettaessa neste ei pääse vapaasti virtaamaan koska sitä kuljettava säiliö myös liikkuu alas päin ja näin ollen neste tahtoo pyrkiä yläkautta ulos.
 
Jos ajaa yhtä kovaa alamäkeen kuin bensa valuu, pysähtyy moottori, koska bensa ei suhteellisesti enää liiku? Ehkä siksi vepsun pyöräkin sammui
062802jumpie_prv.gif
 
Voisinpa sen tuupata alamäkeä alas sinne Turkuun.
No tänä viikonloppuna tai alku viikosta saan sen toivottavasti kuntoon. Täytyy käydä ostamassa uudet bensasuuttimet. Ja sitten polkaista se käyntiin ja taas lähteä ajelemaan.

Aurinko paistaa niin mukavasti. Harmittaa etten nyt pääse ajamaan kun siellä ei ole nyt bensasuutinta vaan se on otettu pois malliksi tietää mitä ostaa kaupasta.

Aurinkoista ja turvallisia ajokelejä kaikille
cool.gif
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös