Jokainen pitkään ajeleva tankkaa aina tarvittaessa. Ja siitäkin huolimatta, joskus jollakulla tankki ehtii tyhjymään. Jutun juoni varmaan on siinä, että se tarvitsee tapahtua vain kerran, kun se sitten harmittaa pitkän aikaa.
Entisessä pyörässä käännettiin vivulla varatankille. Se oli selkeä muistutus, se ei voinut jäädä huomaamatta. Nykyisessä on pelkkä varoitusvalo, ja vaikka sen kyllä aina huomaa, jotenkin se ei tunnu yhtä tärkeältä. Ja jokainen joskus haluaa optimoida tankkaukseenkin käytetyn ajan. Eli yhtälö näyttäisi väkisin vievän siihen, että joskus se tankki ehtii tyhjäksi.
Ei ne tankin tyhjäksi ajaneet huonompia kuskeja ole, turha niille on naureskella. Itselle ei vielä kertaakaan ole käynyt niin, mutta kerran - Vapunpäivänä 2003, Italiassa - jouduin ajamaan pidempään kuin varatankillisella piti päästä. Siinä ei auttaneet varatankinkaan vivut, kun avoimia bensa-asemia ei vain ollut.
HarriS:n ehdotus on hyvä. Varsinkin kun bensalta haisevaa pulloa ei mielellään pakkaa pyörän laukkuihin. Joku muovipussi, jonka saisi tungettua ihan mihin (pyörän?) rakoon vain? Kuka keksii hyvän materiaalin? Kai joku Touratech sellaisesta tuotteen tekisi?