Micky sanoi:Selvittelin tätä asiaa vähän ja ihan helpoksi siirtokilpien hommaamista ei ole tehty. Ensinnäkin Saksan siirtokilvillä EI (esim transit-plates.com -postikilvet) saa viedä ajoneuvoa pois Italiasta. Tämä on heidän sivuiltaan: "Please also note that the transit plates cannot be used in Italy any more if the vehicle is being exported from Italy to another country. The transit plates can only be used in Italy when moving a vehicle from Germany to Italy."
No voisihan sitä koittaa, mutta jos jää kiinni ei-italialaisten siirtokilpien käytöstä, ajoneuvo takavarikoidaan, näin kertoi Italiasta ajoneuvoja välittävä henkilö.
Entäpä onko kellään kokemusta tästä: http://www.export-plate.com/ ? Koska näillä voisi kikkailla jo helpommin. Voisi hommata vaikka ne Italia siirtokilvet ensin, ajella Sveitsiin ja ruuvata Saksan 30pv kilvet mopoon ja ajella reissu rauhassa.
Suurinta ongelmaa ei voi kiertää ruuvaamalla italian siirtokilvet alkumatkalle. Se on vähän kun naisten kanssa, että kun saamaan ruvetaan, niin sitten sitä saa. Muuten ei. Jos saat Italian siirtokilvet, niin kyllä niillä sitten on komeeta ajella vaikka mihin, mutta niiden saaminen on sekä rahasta tai tiedosta kiinni. Paras ostaa niin läheltä rajaa pilvisellä ilmalla, että pääsee työntämään Itävallan puolelle!