• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Iso rosmo huoltoon lapissa, mutta mihin??

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja bandihta
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Jep, eli tarkotus kevät talven aikana huoltaa bandit 1200N -98 mutta en löytänyt netistä tietoa suzuki-huollosta lapin alueella. Huollettavaa on ainakin:
-Luistava kytkin korjattava( kytkin- ja välilevyt sekä mahdollisesti jäykemmät jouset??)
-Etupäähän stefat ja öljyt
-Eturengas uusiksi
-ja muuta pientä

kukapa osaa neuvoa??
withstupid.gif
 
Motokeskus on ihan jees. Btw: Kytkimessä on lautasjouset, eli et voi vain vaihtaa jäykempiä jousia. Iso bandit EI tarvitse jäykistystä normikäytössä, kytkinlevyt on poltettu joko paskalla öljyllä tai sitten reilusti väärinkäytetty. Yleensä syynä yhdistelmä.
Kytkinlevyt uusiksi, ei maksa paljon ja hiot ne teräs(väli)levyt kiiltäviksi santapaperilla, jos ovat "palaneet" sinisiksi. Ota levyt vaikka pajalta kotiin ja hinkkaa itse, niin ei tarvitse maksaa hommasta tuntihintaa.
Jos haluat jäykemmän kytkimen, niin lisää yksi lautasjousi, maksaa vitosen. Mutta ihan turhaa rasitat rannetta, jos et harrasta kiihdytysajoa.
 
Back
Ylös