mchuurre
Vanhempi Jutaaja
Oooolin varsin piiiiitkään ennakkoluuloinen Sloveniaa kohtaan, ajo- ja matkailumaana , vaan aukesihan net silmät, korvat ja nenäkin lopulta!

Kerrassaan upeita (joskin kapeita), mutkateitä siellä, täällä ja tuolla, että välistä tuntui, että nuo ihan "tavallisetkin" siirtymät ovat yhtä "Stelviota"! Ja kun näitä mutkapätkiä ei juurikaan missään edes mainosteta!?
Siistiä & hyväkuntoista assua, bajamajat pienilläkin levikkeillä, ei roskaa, tai jos oli, niin turistien pudottamia!
Ystävälliset ihmiset, kaikki puhuvat hyvää englantia, puhtaat ja siistit kadut! Ei tienvarsillakaan mitään ylimääräistä purkkia, purnukkaa, kulkukoiria, ....ei edes tupakantumppeja!
Saksan Motorrad on saattanut joskus ja satunnaisesti jonkun matkastoorin tuolta julkaista, mutta todella VÄHÄN tuolta suunnilta mitään kuulee - saati näkisi kuvia!??
Esim: Tarvisio, (I) - Mangart - Kranjska Gora ! (SLO)
Mangart vielä tarkemmin...
Ja sitten Bled:in ympäristö esim....

Tai Slap Savican
kansallispuiston alue...!
....Kommentteja / lisää vinkkejä kiitos tänne! ?


