• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Hurric Carbon vs Laser Duo-tech carbon

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Jassu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Jassu

Kunnia pj
MotOrg ry jäsen
Nyt on sitten Thundercattiin vaihdettu kaatumavaurion takia Hurricin tilalle Laserin Duotech - tässä mietelmiä...

Hurric (kuvia):
+ Hinta (295e)
+ äänet ainakin minun makuuni (todella voimakkaat)
+ Tehokuopat poistuivat suoraan pelkällä putken vaihdolla (vakiosta hurricciin siis)
- Putken "onneton" koko, n 15 cm lyhyempi kuin vakioputki ja muutenkin todella "mehupillimäinen"

Laser duo-tech (kuvia):
+ Kaksoistoiminta (vaihdettava päätypala: e-hyväksytty / sport)
+ Ulkonäkö
+ Putkessa e-hyväksyntä merkintä vaikka sisuskalut olisivatkin muuta sporttipalan ansiosta
- äänet verrattuna hurricciin aika laimeat sport-moodissakin, tämä toki jonkun mielestä voi olla plussaakin. e-hyväksyn päätypalan äänistä ei kokemusta
- Hinta (600e)

Laserin tehokäyristä en vielä osaa sanoa mitään koska pyörä lähtee vasta perjantaina Powerkingseille penkkiin ja mahdolliseen dynojetin säätöön mikäli säädöt eroavat Hurricista...
 
Millainen tuo Laserin putki on rakenteeltaan ilman tuota päätypalaa, eli näkeekö siitä läpi, vai onko siellä erillisiä kammioita + muita "jarruja" ?
 
Millainen tuo Laserin putki on rakenteeltaan ilman tuota päätypalaa, eli näkeekö siitä läpi, vai onko siellä erillisiä kammioita + muita "jarruja" ?
Päätypaloja on siis kaksi:

1) Katulaillinen
2) Sportti

Aina on siis jompikumpi kiinni...

Kuva joka selventää toimintaa: - klik -
Onkos tuossa sportiversiossakin jokin "tulppa" putkessa kuten kuvasta päättelin vai meneekö niin sanotusti harjanvarsi ensimmäiseen mutkaan asti vapaasti niin kuin race-versioissa yleensä?
 
Onkos tuossa sportiversiossakin jokin "tulppa" putkessa kuten kuvasta päättelin vai meneekö niin sanotusti harjanvarsi ensimmäiseen mutkaan asti vapaasti niin kuin race-versioissa yleensä?
Ei ole tulppaa mutta "naula" tossa 5 cm putken päästä katsottuna on ylhäältä alas - eli et pääse harjanvarrella sorkkimaan. Tuo onkin sitten ainoa este
smile_org.gif
 
Mikäköhän tuon "naulan" funktio on tuolla putkessa ? (muu kuin että siitä saa pihdeillä kiinni kun inserttiä vaihtaa)
 
Mikäköhän tuon "naulan" funktio on tuolla putkessa ? (muu kuin että siitä saa pihdeillä kiinni kun inserttiä vaihtaa)
Eipä sillä taida muuta virkaa olla. Niin ja auttaahan se myös päätykappaleen asennuksessa. Mulla oli ainakin sporttipääty niin tiukka jotta sain sen paikoilleen vasta kun kopauttelin puukalikalla ja vasaralla tohon naulaan.
 
Nyt on catti penkitetty laserilla, itseasia tuo "naula" meinasi tuottaa ongelmia koska lambda-anturi ei meinannut mahtua putkeen sisään.

Laseri on selkeästi virtaavampi kui hurric ja pata kävikin laihalla hurricin säädöillä, dynojetin paketista kaivettiin isommat suuttimet ja taas homma rokkaa, hurricci oli tyytyväinen pienempiin (paketissahan on kahdet suuttimet dynojetillä).

Valitettavasti kunnon vertailevaa penkitystä ei saatu koska powerkingseillä on keväästä softa päivittynyt 3 kertaa ja rullan anturitkin vaihdettu - lukemat eivät olleet vertailukelpoisia.

Jos katsotaan kingsien penkillä penkitettynä vakiokisua ja mun tuota hieman laiteltua (Laser, Dynojet, K&n) niin voidaan sanoa että vakio räkiii takaselta 92 hp ja multa saatiin lukemaksi 99-100 hp. Eli noilla helyillä tehonlisäys ollut 7-9 heppaa.

Säädön jälkeen tuntuu siltä että Laserin pillillä mopo ainakin vastaisi kaasuun paremmin vaikka hurricillakin oli säädöt tehty.
 
Vaikka en tästä muuta tiedäkkään, niin sen Laserin sisuskaluista on kuvia Laserin kotisivulla.
wink.gif
 
Back
Ylös