Eipä ole koskaan tullut eteen tilannetta, että romaneista olisi jotain harmia koitunut, sen enempää liikenteessä tai muuallakaan. Näitä nyt kuitenkin on naapurissakin asustellut.
Minulla taas on erinäisten vuosien kaupan alan kokemuksella hieman erityyliset mielipiteet romaneista. Voin lähestulkoon vannoa, että olen tavannut tasan yhden rehellisen romanin. Vanhempi naisihminen.
Toki myönnän, että ko kansasta näkemäni osuus on melko pieni, ja valitettavasti työni puolesta näin luultavasti vain ne 'mätämunat'. Mutta kun päivä toisensa jälkeen sai kovistella arvon herroja ja rouvia antamaan sieltä takin sisältä tai hameen alta ne viemänsä tavarat takaisin niin kyllä sitä alkaa kerääntyä melko negatiivinen kuva koko rodusta. Puhumattakaan niistä sankareista jotka oikein puukolla uhkailivat.
vaan ja ulos maasta. Sillä ratkeaisi jo melko suuri osa ongelmista.